Retro-nowoczesna kamera Alfie Tych robi 2x więcej ujęć na rolce filmu

Urządzenie Alfie Tych (wymawiane „titch”) jest obecnie przedmiotem kampanii crowdfundingowej na Kickstarterze.

aparaty fotograficzne  Alfie Tych

Zdjęcia robione na oldschoolowej kliszy fotograficznej staje się coraz droższe – zwłaszcza, że ​​nie są tak powszechnie wykonywane jak kiedyś. Kamera Alfie Tych została zaprojektowana z myślą o tym problemie, ponieważ pozwala uzyskać dwa razy więcej ekspozycji z jednej rolki filmu. Stworzony przez brytyjskiego programistę Dave’a Faulknera, Alfie Tych to nowoczesna wersja półklatkowych aparatów z lat 60. i 70. XX wieku.

Przeczytaj także: Całkiem przyjemny hybrydowy aparat Instax Mini Evo

Wykorzystując standardowy film 35 mm, aparaty te podzieliły zwykłą klatkę w formacie poziomym na dwie mniejsze klatki w formacie portretowym, z których każda była naświetlana osobno. W rezultacie tradycyjna rolka filmu z 36 ekspozycjami dałaby w rzeczywistości 72 ekspozycje.

Faulkner był sfrustrowany ograniczeniami starego aparatu, z którego korzystał, co doprowadziło do powstania Alfie Tych. Umożliwia on między innymi wybór pomiędzy automatycznym lub ręcznym trybem sterowania migawką, ustawienie ISO z zakresu od 12 do 6400, wyzerowanie licznika ekspozycji, ustawienie opóźnienia migawki i wykonanie podwójnych ekspozycji. Zarządzanie tymi funkcjami ułatwia ekran OLED umieszczony na górze urządzenia.

Bazowy Tych (po lewej) oraz deluxe Tych+
Aparat oferowany jest w dwóch wersjach: bazowy Tych (po lewej) oraz deluxe Tych+

Dodatkowo w aparacie znajdują się obiektywy wielowieżowe. W podstawowym modelu Tycha są to soczewki menisku z poliwęglanu 30 mm f8 (do robienia „ostrych obrazów o wyjątkowym wyglądzie”), sito strefowe 25 mm f56 (do „sennych obrazów z nieostrością”) oraz obiektyw otworkowy 25 mm f125 (który zapewnia „stylową winietę Twoim zdjęciom z ogromną głębią ostrości”).

Opis obiektywów aparatu Alfie Tych
Opis obiektywów aparatu Alfie Tych

Model Tych+ dodaje dwuelementowy szklany obiektyw do krajobrazu klasy premium f8 o średnicy 33 mm oraz „super jasny” szklany wizjer – model podstawowy ma plastikowy wizjer. Obie wersje zasilane są akumulatorem litowo-polimerowym 3,2 V. Obecnie nie podano jeszcze informacji o żywotności baterii.

Jeśli jesteś zainteresowany, Alfie Tych jest obecnie przedmiotem kampanii na Kickstarterze. Zakładając, że dotrze do produkcji, za zastaw podstawowy należy zapłacić 275 GBP (około 1410 zł) a 449 GBP (ok. 2385 zł) za Alfie Tych+.

Więcej informacji o aparacie znajduje się w poniższym filmie:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Kickstarter | Alfie Cameras | New Atlas