Jak długo iOS wspiera starsze modele iPhone’ów?

Sprawdź przez ile generacji iPhone’ów Apple dostarczało uaktualnienie swojego mobilnego systemu operacyjnego – od początku aż do iOS 16.

Gdy iPhone 14 (Plus) i iPhone 14 Pro (Max) zostaną udostępnione jeszcze w tym miesiącu, pojawią się z nową wersją mobilnego systemu operacyjnego Apple’a – iOS 16. Po raz pierwszy ujawniony podczas konferencji WWDC w czerwcu 2022 roku, iOS 16 przyniesie kilka znaczących zmian, w tym długo wyczekiwaną możliwość dostosowania ekranu blokady iPhone’a. Jednak nie tylko nowi nabywcy iPhone’a będą mogli cieszyć się nowymi funkcjami, ponieważ Apple udostępni system iOS 16 obecnym użytkownikom 12 września 2022 roku.

Po dwóch latach „nie zostawiania nikogo w tyle” – iOS 13, 14 i 15 – wszystkie wspierały starsze modele aż do iPhone’a 6s z 2015 roku – jednak niektórzy użytkownicy zostaną w tym roku pozostawieni na lodzie, ponieważ Apple obciął iPhone’a 6s, iPhone SE pierwszej generacji i iPhone 7 z listy kompatybilnych urządzeń.

Oznacza to, że użytkownicy będą potrzebować iPhone’a 8 lub nowszego, aby cieszyć się najnowszymi funkcjami systemu iOS 16, z których niektóre wymagają Apple Neural Engine, który został wprowadzony wraz z iPhone’em 8 i X w 2017 roku.

Jak pokazuje poniższy wykres, Apple wykonało dobrą robotę przez lata, utrzymując starsze urządzenia ze wsparciem nowych systemów przez długi czas. Podczas gdy oryginalny iPhone i iPhone 3G otrzymały dwie główne aktualizacje systemu iOS, nowsze modele zazwyczaj otrzymują aktualizacje oprogramowania przez pięć do sześciu lat.

Po dostarczeniu z systemem iOS 9 iPhone 6s stał się pierwszą generacją, w której pojawiła się siódma wersja systemu iOS, co czyni go technologicznym odpowiednikiem żółwia, który przetrwał pokolenia ludzi.

Wsparcie systemów iOS dla modeli iPhone'ów od 2007 do 2022 r.
Wsparcie systemów iOS dla modeli iPhone’ów od 2007 do 2022 r.

iPhony, które otrzymają aktualizację do systemu iOS 16:

  • iPhone SE (2. generacji lub nowszy)
  • iPhone 8 Plus
  • iPhone X
  • iPhone XR
  • iPhone XS (Max)
  • iPhone 11 (wszystkie modele)
  • iPhone 12 (wszystkie modele)
  • iPhone 13 (wszystkie modele)
  • iPhone 14 (wszystkie modele)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista