Kobo Clara 2E ma konkurować z najlepszymi czytnikami

Firma Kobo ogłosiła nowy wodoodporny czytnik Kobo Clara 2E, który ma konkurować z Kindle Paperwhite 5.

Czytnik Rakuten Kobo Clara 2E

Kobo ogłosiło, że pierwszy w pełni wodoodporny sześciocalowy czytnik e-booków, Kobo Clara 2E, będzie dostępny 22 września 2022 roku. Można go już jednak zamówić w przedsprzedaży za 149,99 euro. Według producenta nowy e-czytnik jest również pierwszym e-czytnikiem firmy Rakuten zbudowanym z ponad 85 procent plastiku pochodzącego z recyklingu, z czego 10 procent stanowi plastik oceaniczny. Zmiany te są częścią celu Kobo, aby zrównoważyć 100% emisji dwutlenku węgla związanych z wysyłaniem e-czytników do klientów. Wykonane z makulaturowego papieru z certyfikatem FSC i zadrukowane tuszem sojowym opakowanie bez magnesów ma być również bardziej przyjazne dla środowiska.

Jeśli chodzi o funkcje, nowy czytnik e-booków różni się również od swojego poprzednika Clara HD tym, że obsługuje Bluetooth, dzięki czemu można słuchać audiobooków. Posiada również 16 GB pamięci, czyli dwa razy więcej niż oferuje Clara HD. Jednak, podobnie jak Clara HD, ma 6-calowy wyświetlacz, który na papierze powinien być wolny od oślepiania, a także można zmniejszyć ekspozycję na niebieskie światło, gdy czytamy późno w nocy.

Jednak to hydroizolacja, obsługa Bluetooth i dodatkowa pamięć sprawiają, że Kobo Clara 2E jest bardziej konkurencyjny w stosunku do swojego największego rywala: doskonałego nowego Kindle Paperwhite 5 firmy Amazon. Oba są wodoodporne, ale Kindle Paperwhite z reklamami kosztuje więcej i jest wyposażony w 8 GB pamięci.

W przeciwieństwie do czytnika Amazonu, Kobo twierdzi, że jego e-czytniki nie posiadają reklam, a Kobo Clara 2E, jak wspomniano wcześniej, ma aż 16 GB pamięci. Ponadto Kindle Paperwhite oferuje również większy wyświetlacz o przekątnej 6,8 cala, co może, ale nie musi, być dobre w zależności od twoich preferencji.

Ekologiczne opakowanie czytnika Kobo Clara 2E
Ekologiczne opakowanie czytnika Kobo Clara 2E

Wciąż jednak Kindle Paperwhite oferuje miesięczną żywotność baterii, podczas gdy Kobo Clara 2E działa „przez tygodnie”. Możliwe, że potrwa to dłużej, ale nie będę tego wiedział na pewno, dopóki nie poznamy czytnika w praktyce.

Specyfikacja techniczna Kobo Clara 2E

wyświetlaczEkran dotykowy 6” E Ink Carta 1200
300 PPI, rozdzielczość 1448 x 1072, z Trybem nocnym
wymiary112,05 x 159,02 x 8,66 mm
waga171 g
Rzeczywiste wymiary i waga mogą się różnić w zależności od konfiguracji i procesu produkcyjnego.
pamięć16 GB
CPU1 GHz
łącznośćWi-Fi 802.11 ac/b/g/n (dwuzakresowe), technologia bezprzewodowa Bluetooth® i USB-C
bateriaKilka tygodni pracy na jednym ładowaniu (zależnie od częstości korzystania)
wodoszczelnośćIPX8 – do 60 min na 2 metrach głębokości wody
podświetlenieComfortLight PRO – Regulacja jasności i temperatury barwowej
możliwość dostosowaniaTypeGenius: 12 różnych czcionek i ponad 50 stylów czcionek
obsługiwane formaty15 formatów plików obsługiwanych natywnie (EPUB, EPUB3, FlePub, PDF, MOBI, JPEG, GIF, PNG, BMP, TIFF, TXT, HTML, RTF, CBZ, CBR)
Audiobooki dostępne tylko w wybranych krajach. Wymagane są bezprzewodowe słuchawki lub głośnik Bluetooth®
językiangielski, francuski, francuski (Kanada), niemiecki, hiszpański, hiszpański (Meksyk), włoski, kataloński, portugalski, portugalski (Brazylia), holenderski, duński, szwedzki, fiński, norweski, turecki, japoński, chiński tradycyjny, polski, rumuński i czeski

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Rakuten Kobo | The Verge