Giganci Programowania i Glovo wspierają młode programistki

Rozwój kompetencji technologicznych oraz zredukowanie różnic między kobietami a mężczyznami w branży IT to jeden z obszarów popularnego dziś podejścia diversity & inclusion.

Dzieci przed komputerami w klasie

Zawód programisty wciąż kojarzony jest jako męski, podczas gdy kobiety okazują się świetnymi specjalistkami w tej dziedzinie. Jak przełamać ten trend? Świadomość trzeba zmieniać w młodym pokoleniu! W wakacje odbył się wakacyjny Bootcamp “Women in Tech” zorganizowany przez firmę Glovo i szkołę programowania dla dzieci i młodzieży Giganci Programowania. Celem akcji było zachęcenie młodych dziewczyn do zainteresowania się nowymi technologiami i pokazanie im, że one też mogą programować oraz związać swoją przyszłość z branżą technologiczną. W akcji wzięło udział ponad 250 dziewcząt w wieku 12-16 lat, które postawiły swoje pierwsze kroki w programowaniu.

Programowanie to obszar, który wciąż kojarzy się z kategorią zawodów wykonywanych przez mężczyzn. Według badania Stack Overflow ponad 90% programistów na świecie to właśnie mężczyźni. W Polsce sytuacja wydaje się nieco lepsza, lecz wciąż kobiety stanowią zaledwie ok. 30% wśród specjalistów IT. Zarówno w dużych, jak i małych firmach programistki nadal pozostają w mniejszości. Jest to ogromna przepaść, którą pogłębiają stereotypy, a także model edukacji.

Tymczasem zapotrzebowanie na specjalistów z branży IT dynamicznie rośnie, a doświadczonych specjalistów na rynku pracy zaczyna brakować. Perspektywa wysokich zarobków czyni branżę technologiczną  jedną z atrakcyjniejszych i sprawia, że coraz więcej osób decyduje się na pracę w tym obszarze, rozpoczynając edukację programistyczną bardzo wcześnie lub przebranżawiając się i zupełnie zmieniając swoją dotychczasową ścieżkę kariery. Jednocześnie powoli rośnie również liczba kobiet, które w technologiach cyfrowych dostrzegają obiecujący obszar dla siebie, dlatego szkolą się i szukają zatrudnienia jako programistki, analityczki systemowe czy testerki. Niestety trend ten nadal jest zbyt wolny.

Niemały wpływ na wzrost liczby specjalistów IT mają platformy i szkoły do nauki programowania, które zdobywają coraz większą popularność. 

Jako szkoła programowania dla dzieci i młodzieży chcemy pokazać, że jest to zawód bez genderowych uprzedzeń i preferencji. Wierzymy, że liczba kobiet programistek, analityczek, testerek i innych profesjonalistek IT wzrośnie. Dzisiaj w naszej szkole dziewczynki stanowią mniej niż połowę wszystkich uczniów. Gdy zgłosiło się do nas Glovo z propozycją poprowadzenia Bootcampu “Women in Tech” od razu wiedzieliśmy, że jest to projekt, w którym chcemy wziąć udział. Mamy nadzieję, że tym sposobem zmniejszymy nieco przepaść w tym zawodzie i pokażemy dziewczynkom, że programowanie jest fascynujące i dla każdego, niezależnie od wieku czy płci”. – mówi Dawid Leśniakiewicz, współzałożyciel Gigantów Programowania.

Bootcamp “Women in Tech” odbył się po raz pierwszy i był przeprowadzony jednocześnie w Polsce oraz w Hiszpanii, gdzie Giganci Programowania także posiadają swój oddział. W wydarzeniu mogły wziąć udział dziewczynki w wieku od 12 do 16 lat, a na kursy przewidziano 500 miejsc. Zajęcia odbyły się w formie online, aby każdy z kursantów z dowolnego miejsca w Polsce lub na świecie, mógł uczestniczyć w zajęciach. W ramach akcji uczestnicy, w podzielonych na 5 spotkań kursach, mogli poznać trzy środowiska:

  • język znaczników HTML i tworzenie stron internetowych, w ramach kursu “Twórca stron internetowych”,
  • podstawy programowania i uczenia sztucznej inteligencji z wykorzystaniem różnego rodzaju środowisk, w trakcie kursu “Akademia sztucznej Inteligencji”
  • programowanie gier w środowisku Roblox podczas zajęć “Twórca gier Roblox”.

W planach jest uruchomienie kolejnych edycji, gdyż jak wspólnie przyznają organizatorzy takie inicjatywy są potrzebne. Zainteresowane dziewczynek tego rodzaju zajęciami rośnie, ale bez pokazywania im, że jest to zawód także dla nich, kobiet w branży IT wciąż będzie brakować.

Giganci programowania to szkoła programowania dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 roku życia, która na polskim rynku działa już ponad 7 lat. Uczniowie Gigantów poznają środowiska i języki programowania, ucząc się m.in. tworzenia gier oraz programów komputerowych, projektowania aplikacji mobilnych i stron internetowych, a także rozwijając ogólne kompetencje cyfrowe. Od 2 lat firma pod marką Coding Giants rozwija się także za granicą, posiadając placówki na terenie Europy, Australii, Azji oraz Ameryki Południowej.

Glovo to aplikacja służąca do zamówienia dowolnych produktów w obsługiwanym rejonie i jego dostawę maksymalnie w ciągu godziny. Z usługi korzysta już 5,5 mln użytkowników w 650 miastach w 22 krajach na obszarze Europy, Afryki i Ameryki Łacińskiej.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Glovo