BLIK przejmuje VIAMO – platformę płatności mobilnych ze Słowacji

BLIK podpisał umowę zakupu 100 proc. udziałów słowackiej firmy VIAMO – dostawcy usług płatności P2P oraz płatności na rzecz przedsiębiorstw.

BLIK przejmuje Viamo

Umowa wejdzie w życie po uzyskaniu zgody banku centralnego Słowacji – Národná banka Slovenska (NBS). Akwizycja technologicznej spółki z Bratysławy oznacza dla BLIKA ważny krok w międzynarodowym rozwoju. Polski Standard Płatności, operator BLIKA, poza poszerzaniem gamy produktów na polskim rynku, realizuje plan zagranicznej ekspansji. Chce w ten sposób wykorzystać swój unikalny know-how i istniejącą w wielu krajach lukę w zakresie lokalnych systemów płatności skoncentrowanych na obsłudze szybko rosnącego segmentu e-commerce.

Zobacz także: Blisko 300 mln transakcji BLIK w 2. kwartale 2022 r.

Upowszechnienie BLIKA jako wszechstronnego systemu płatności na polskim rynku stało się już faktem. Dziś z tego rozwiązania aktywnie korzysta ponad 11,3 mln użytkowników i z każdym kolejnym kwartałem ta liczba rośnie. Zdobyliśmy ogromną wiedzę, którą chcemy wykorzystać również do rozwoju poza granicami naszego kraju. Już dwa lata temu zaczęliśmy nawiązywać partnerstwa z globalnymi dostawcami usług płatniczych. Akwizycja słowackiej spółki VIAMO to kolejny ważny etap naszej historii, który wzmocni naszą pozycję w regionie. Widzimy ogromny potencjał tego rynku, szczególnie w kontekście naszych planów działania w całej strefie euro – mówi Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora BLIKA. 

VIAMO działa na rynku słowackim od 2013 r. Spółka ma status instytucji płatniczej i dostarcza usługi z zakresu płatności P2P oraz płatności dla biznesu oparte o kody QR i linki płatnicze. Firma jest także dostawcą bramki płatniczej – VIAMO PayGate. Obecnie ściśle współpracuje z 2 bankami – VÚB i Tatra banka. Z jej usług za pomocą aplikacji mobilnej VIAMO Plus mogą jednak korzystać klienci wszystkich banków na Słowacji.

Cały czas się rozwijamy i nawiązujemy partnerstwa, które przyciągają do naszej usługi coraz więcej użytkowników. Już teraz z naszych aplikacji i usług korzysta blisko 300 tys. użytkowników. Mamy jednak apetyt na więcej i chcemy zwiększać skalę naszego działania. Nie mamy więc wątpliwości, że unikalne i poparte wieloma sukcesami kompetencje BLIKA, szczególnie w zakresie e-commerce, jak również wsparcie kapitałowe tej spółki, znacząco uatrakcyjnią ofertę VIAMO na rynku słowackim i pozwolą na ekspansję w innych krajach strefy euro. Zyskaliśmy właśnie solidnego partnera, który posiadając odpowiedni know-how i rozumiejąc specyfikę naszego biznesu, pomoże nam wypłynąć na szerokie wody – mówi Lubo Požgay, CEO, VIAMO, a.s.

Umowa kupna udziałów VIAMO, która została podpisana w Warszawie w dniu 11 sierpnia 2022 r. wejdzie w życie po uzyskaniu zgody banku centralnego Słowacji – Národná banka Slovenska (NBS). Strony nie ujawniają wartości transakcji.

Firma VIAMO we współpracy z największymi bankami opracowała i obsługuje słowacki ekosystem płatności P2P oraz dostarcza usługi płatnicze dla przedsiębiorstw. VIAMO upraszcza płatności P2P, łącząc numery kont bankowych z numerami telefonów. 

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: BLIK