„Ziemia” Andre H. Knolla to 4 mld lat w 8 rozdziałach

Historia Ziemi ma większy rozmach niż hollywoodzkie hity kinowe, a występujące w niej zwroty akcji trzymają w napięciu bardziej niż niejeden thriller.

Ziemia – Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach

W swojej książce „Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach” wybitny geolog Andrew H. Knoll przedstawia nam wszechstronnie udokumentowaną, a zarazem przystępną biografię Ziemi – epicką opowieść o 4,6 miliarda lat dziejów. Być może w miejscu, w którym teraz stoisz, niegdyś wrzało morze lawy, topniał ogromny lodowiec albo piętrzył się łańcuch górski. Być może tam, gdzie stawiasz kroki, po dnie morskim hasały trylobity, a po obrośniętych miłorzębem stokach stąpały dinozaury. Jak wyjaśnić powstawanie kontynentów, gór i dolin, trzęsień ziemi i wybuchów wulkanów? W jaki sposób zrodziło się otaczające nas nieprzebrane bogactwo życia biologicznego?

Z tej książki dowiemy się między innym co wiemy o miejscu Ziemi w kosmosie, czy jakie są konsekwencje zmian klimatycznych?

„Stawiasz kroki w miejscu, w którym kiedyś po dnie morskim hasały trylobity, dinozaury stąpały po obrośniętych miłorzębem stokach, mamuty siały postrach na zziębłej równinie. Świat, który odziedziczyłeś, nie jest twoją własnością, tylko został powierzony twojej pieczy. To, co stanie się dalej, zależy od ciebie„.

8 rozdziałów obejmujących 4 mld lat historii naszej Planety:

 1. Ziemia chemiczna
 2. Ziemia fizyczna
 3. Ziemia biologiczna
 4. Ziemia tlenowa
 5. Ziemia zwierząt
 6. Zielona Ziemia
 7. Ziemia kataklizmów
 8. Ziemia człowieka

O autorze

Andrew H. Knoll to profesor historii naturalnej na Uniwersytecie Harvarda. Członek zespołu naukowego misji NASA Mars Exploration Rover. Laureat wielu nagród i wyróżnień, m.in. International Prize for Biology. Jego badania koncentrują się na wczesnej ewolucji życia, historii środowiskowej Ziemi oraz wzajemnych powiązaniach między tymi dwoma zjawiskami.

O książce:

 • tytuł: Ziemia. Cztery miliardy lat historii w ośmiu rozdziałach
 • tytuł oryginalny: A BRIEF HISTORY OF EARTH: FOUR BILLION YEARS IN EIGHT CHAPTERS
 • autor: Andres H. Knoll
 • tłumaczenie: Dariusz Rossowski
 • wydawnictwo: Copernicus Center Press
 • liczba stron: 225
 • rok wydania: 2022
 • ISBN: 9788378866350
 • ISBN e-booka: 9788378866367

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Copernicus Center Press