Dokument o Izaaku Asimowie na Planete+

Najnowszy film dokumentalny „Izaaak Asimow – Człowiek, który zobaczył przyszłość” przybliża sylwetkę jednego z najbardziej wybitnych autorów science fiction.

Izaak Asimow. Człowiek, który zobaczył przyszłość

Opowieść o autorze bestsellerów fantastyki naukowej, który przeszło pół wieku temu przewidział, co w obecnych czasach będzie trapić ludzkość. Izaak Asimow, mistrz gatunku science fiction, jeden z najbardziej płodnych pisarzy w historii, jest autorem lub redaktorem ponad 500 książek. Uznany twórca był także profesorem biochemii, popularyzatorem nauki oraz członkiem Mensy. Największą popularność przyniosły mu wizjonerskie cykle powieściowe Fundacja i Roboty.

Urodził się w Pietrowiczach koło Smoleńska jako Isaak Judowicz Ozimow, lecz jego rodzina wyemigrowała do USA, gdy miał 3 lata. Z tego zamiłowania do literatury fantastycznonaukowej narodziła się w Asimovie kolejna pasja: nauka. Jej oddawał się aż do roku 1958 – ukończył Wydział Chemii na Uniwersytecie Bostońskim w 1939 roku, był wykładowcą biochemii, uzyskał z tej dziedziny tytuł doktora.

W roku ukończenia studiów Asimov zadebiutował jako pisarz. Opowiadanie „Marooned off Vesta” stało się pierwszą z ponad 300 publikacji autora. Asimov jest też jednym z ojców zjawiska, które spopularyzowało literaturę fantastycznonaukową również w Polsce. W czasach, gdy literatura spod znaku rakiety kosmicznej i lasera znajdowała się w poważnym kryzysie, założył magazyn, w których początkujący pisarze science fiction mogli publikować swoje dzieła.

W najnowszym filmie dokumentalnym zatytułowanym „Isaac Asimov. Człowiek, który zobaczył przyszłość ”, który można obejrzeć na kanale Planete+ lub online w serwisie CANAL+ online.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: CANAL+ | Planete+| Polskie Radio