„Bramy piekła: Rosja” opowiada o losach osób LGBT+ pod rządami Putina

Przejmujący obraz sytuacji osób LGBT+ w putinowskiej Rosji pokazuje skutki zakazu „propagandy homoseksualnej” i oddaje głos nieheteronormatywnym Rosjanom.

„Bramy piekła: Rosja” (Outfilm)

Chociaż rosyjskie prawo oficjalnie nie pozwala karać za homoseksualizm, piętnuje ono osoby LGBT+ niemal na każdym kroku. Podpisana przez Putina ustawa zakazująca „propagowania homoseksualizmu” może być wykorzystana przeciwko każdej nieheteronormatywnej osobie, która otwarcie mówi o swojej tożsamości. Dlatego dziś najczęściej żyją one w ukryciu i pozostają niewidoczne w społeczeństwie. Skrajnie homofobiczne prawo nakręca spiralę nienawiści i daje przyzwolenie nie tylko na dyskryminację, ale także na przemoc. 

Reportaż Bramy piekła: Rosja (tyt. oryg. A las puertas del infierno: atrapados en la homofobia – Rusia) ukazuje kraj, który jawnie wyklucza i prześladuje bardzo dużą część swoich obywateli. Porusza tym bardziej, że przedstawia ich sytuację oczami dziennikarzy z Hiszpanii, w której małżeństwa jednopłciowe są legalne od niemal 20 lat.

W filmie można zobaczyć wypowiedzi aktywistów, zwykłych obywateli, a także osób odpowiedzialnych za szerzenie homofobicznego przekazu.

Bramy piekła: Rosja można obejrzeć w serwisie streamingowym Outfilm.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Outfilm