Jak zainstalować ChromeOS Flex na PC lub Mac?

Jeś chcesz tchnąc życie w swój stary komputer PC lub Mac, możesz zamienić go w Chromebooka z ChromeOS Flex – sprawdź instrukcję krok po kroku.

Wypróbuj ChromeOS Flex

W świecie napędzanym przez smartfony zastanawiamy nad tym, co możemy zrobić z tymi urządzeniami, gdy zostaną zastąpione czymś nowym i błyszczącym. Ale co możemy zrobić ze starymi laptopami lub komputerami, które właśnie wrzuciliśmy do szafy, albo zbierają kurz w piwnicy. Istnieją różne programy recyklingu i możesz spróbować sprzedaż stary sprzęt na części. Ale warto tez posiadać zapasowy komputer na wypadek problemów z głównym sprzętem. Są jednak szanse, że wrażenia z oprogramowania będą na nim tak okropne, że próba uruchomienia tego urządzenia może zająć wieczność. I tutaj wchodzi cały na biało – superlekki i funkcjonalny system operacyjny ChromeOS Flex od Google’a, który pozwala zamienić stary komputer, w coś, co dorównuje najlepszym Chromebookom – no prawie…

Co to jest ChromeOS Flex?

ChromeOS Flex został po raz pierwszy wprowadzony w lutym 2022 roku jako „pierwsza chmurowa wersja ChromeOS na komputery PC i Mac”. Wywodzi się jednak z oprogramowania stworzonego przez Neverware’s CloudReady, które umożliwiało użytkownikom instalowanie ChromeOS na maszynach wirtualnych. Po przejęciu Neverware przez Google’a w 2020 roku projekt CloudReady był nieco uśpiony, i wydano tylko kilka drobnych aktualizacji.

Kolejna duża zaleta CloudReady, a teraz ChromeOS Flex, jest przeznaczona dla użytkowników korporacyjnych, ponieważ sprawia, że ​​wdrażanie ChromeOS Flex jest znacznie łatwiejszym procesem niż wcześniej. Jednak Google umożliwia również wszystkim ponowne wykorzystanie starego laptopa, który właśnie zbierał kurz, w coś, co faktycznie nadaje się do codziennego użytku.

Przeczytaj także: Chrome OS to teraz ChromeOS – bez spacji

Na pierwszy rzut oka możesz pomyśleć lub założyć, że ChromeOS i ChromeOS Flex są takie same. Sam interfejs jest identyczny, nawet baza kodu jest taka sama. Jest nawet obsługa Asystenta Google, flag ChromeOS, a jeśli naprawdę chcesz majstrować, ChromeOS Flex obejmuje obsługę Linuksa.

Jest jedna funkcja ChromeOS, której brakuje w jego odpowiedniku Flex, a jest to obsługa aplikacji na Androida. Według najczęściej zadawanych pytań dotyczących ChromeOS Flex: „Chociaż Google obsługuje aplikacje na Androida na wielu Chromebookach, nie są one obsługiwane na urządzeniach z ChromeOS Flex”. Oczywiście wiele najlepszych aplikacji na Androida ma dostępne wersje PWA (Progressive Web Apps), które można zainstalować, więc prawdopodobnie niewiele tracisz.

Wymagania i rozpoczęcie instalacji ChromeOS Flex

Kiedy przejrzysz różne dokumenty pomocy technicznej dla systemu ChromeOS Flex, Google sugeruje, że nie jest on zgodny z żadnym laptopem. Istnieją jednak wymagania systemowe określone przez Google’a, stanowiące punkt odniesienia dla tego, co musi mieć Twoje stare urządzenie. Od tego czasu lista kompatybilnych urządzeń wzrosła do ponad 400 – na stronie wsparcia można sprawdzić, czy komputer będzie się nadawał. Ponadto istnieje lista tego co może nie działać po zainstalowaniu ChromeOS Flex.

WYMAGANIA URZĄDZENIA

 • Architektura: urządzenie zgodne z procesorem Intel lub AMD x86-64-bit
 • RAM: 4 GB
 • Pamięć wewnętrzna: 16 GB
 • Możliwość rozruchu z dysku USB
 • BIOS: pełny dostęp administratora. Musisz uruchomić system z instalatora ChromeOS Flex USB i wprowadzić pewne poprawki w BIOS-ie, jeśli napotkasz problemy.
 • Procesor i grafika: komponenty wyprodukowane przed 2010 r. mogą powodować złe wrażenia. (Uwaga: sprzęt graficzny Intel GMA 500, 600, 3600 i 3650 nie spełnia standardów wydajności ChromeOS Flex).

CO DZIAŁA Z CERTYFIKOWANYMI MODELAMI

 • Wejście audio, co najmniej jedna metoda.
 • Wyjście audio, co najmniej jedna metoda.
 • Wyświetlacz wewnętrzny, jeśli jest obecny.
 • Wyjście wideo.
 • Instalacja.
 • Sieć Wi-Fi, Ethernet lub obie, jeśli są dostępne.
 • Touchpad, jeśli jest obecny.
 • Klawiatura.
 • Uśpij i wznów.
 • Interfejs systemu i grafika.
 • USB.
 • Kamera internetowa, jeśli jest obecna.

CO MOŻE NIE DZIAŁAĆ?

 • Automatyczne obracanie ekranu.
 • Bluetooth.
 • Skróty klawiaturowe i klawisze funkcyjne, takie jak jasność i głośność.
 • Ekrany dotykowe.
 • Gniazda kart SD.

Utwórz instalator USB ChromeOS Flex

Instalacja ChromeOS Flex na jednym ze starszych urządzeń nie jest tak prosta, i nie sprowadza się do kliknięcia kilku przycisków. Zamiast tego musisz utworzyć fizyczny instalator USB, który zamieni się w urządzenie rozruchowe. Google zaleca, aby ten dysk miał co najmniej 8 GB pamięci, co czyni pendrive’a USB idealnym kandydatem. Uwaga! Użyty pendrive musi być pusty – tworząc na nim instalator ChromeOS Flex stracisz wszystkie zapisane na nim pliki i dane! Najlepiej zrobić sobie wcześniej kopię plików na innym nośniku lub komputerze.

 1. Otwórz przeglądarkę Chrome na swoim „urządzeniu
 2. instalacyjnym”.
 3. Przejdź do Chrome Web Store.
 4. Wyszukaj Chromebook Recovery Utility.
Chromebook Recovery Utility w Chrome Web Store
Chromebook Recovery Utility w Chrome Web Store
 1. Kliknij przycisk Dodaj do Chrome.
Strona z rozszerzeniem Chromebook Recovery Utility
Strona z rozszerzeniem Chromebook Recovery Utility
 1. Po wyświetleniu monitu kliknij przycisk Dodaj rozszerzenie.
Dodawanie rozszerzenia Chromebook Recovery Utility do Chrome'a
Dodawanie rozszerzenia Chromebook Recovery Utility do Chrome’a
 1. Po zainstalowaniu kliknij przycisk Rozszerzenia na pasku narzędzi Chrome.
 2. Wybierz Zarządzaj rozszerzeniami.
 3. W polu Chromebook Recovery Utility kliknij przełącznik w prawym dolnym rogu.
Włączanie rozszerzenia
Włączanie rozszerzenia w przeglądarce Chrome

Teraz, gdy narzędzie Chromebook Recovery Utility zostało zainstalowane i włączone, nadszedł czas, aby utworzyć instalator USB, który będzie używany.

 1. W przeglądarce Chrome otwórz rozszerzenie Chromebook Recovery Utility.
 2. Kliknij przycisk Rozpocznij.
Tworzenie nośnika odzyskiwania Chromebooka
Tworzenie nośnika odzyskiwania Chromebooka
 1. Na stronie Identyfikowanie Chromebooka kliknij pole wyboru Wybierz model z listy.
Identyfikowanie Chromebooka
Identyfikowanie Chromebooka
 1. W obszarze Wybierz producenta kliknij Google ChromeOS Flex.
 2. W obszarze Wybierz produkt kliknij ChromeOS Flex.
Wybór modelu
Wybór modelu
 1. W prawym dolnym rogu kliknij Dalej.
 2. Po wyświetleniu monitu włóż dysk USB.
Podłącz dysk flash USB lub kartę SD
Podłącz dysk flash USB lub kartę SD
 1. Wybierz nazwę napędu USB z menu rozwijanego.
 2. Kliknij przycisk Dalej.
 3. Kliknij Utwórz teraz.
Tworzenie obrazu przywracania systemu ChromeOS Flex
Tworzenie obrazu przywracania systemu ChromeOS Flex

Proces może potrwać kilka chwil, ale po utworzeniu instalatora USB zostanie wyświetlony odpowiedni monit. Po utworzeniu instalatora USB usuń go z urządzenia, a następnie wykonaj poniższe czynności.

Nośnik ChromeOS Flex gotowy
Nośnik ChromeOS Flex gotowy

Uruchamianie systemu ChromeOS Flex

Sprawdziłeś, czy Twoje urządzenie jest zgodne z ChromeOS Flex. Instalator USB został stworzony i możesz wreszcie tchnąć trochę życia w swój stary laptop lub komputer. Oto, co musisz zrobić:

 1. Wyłącz urządzenie, na którym chcesz zainstalować ChromeOS Flex.
 2. Włóż nowo utworzony dysk instalacyjny USB.
 3. Naciśnij przycisk zasilania na urządzeniu.
 4. Natychmiast zacznij naciskać klawisz rozruchu urządzenia.
 5. Po wyświetleniu monitu wybierz instalator USB jako urządzenie rozruchowe.

Jeśli nie wiesz, jaki jest klucz rozruchowy dla konkretnego urządzenia, możesz zapoznać się z instrukcją obsługi swojego urządzenia. Możesz również zerknąć na poniższe skróty, które powinny działać na większości urządzeń, ale może nie działać na wszystkich.

producentskrót rozruchowy
AcerF2
Appleprzytrzymaj przycisk Option ⌥ (obok Commad ⌘)
AUSUDel
DellF12
GatewayF1
HPF9
LenovoF12
ToshibaF2 lub F12
innespróbuj nacisnąć Esc, dowolny klawisz F1-F12 lub Enter

Jak zainstalować ChromeOS Flex?

Właściwie przejście przez kroki, aby zainstalować ChromeOS Flex, jest prawdopodobnie najłatwiejszą częścią całego przedsięwzięcia. Po załadowaniu instalatora USB jako urządzenia rozruchowego możesz w końcu uruchomić ChromeOS Flex.

Gdy po raz pierwszy wykonasz poniższe kroki, Google umożliwia również „przetestowanie” ChromeOS Flex przed jego zainstalowaniem. Ma to na celu jedynie „wybadanie”, czy system zadziała prawidłowo, jednocześnie sprawdzając, czy są jakieś problemy przed przystąpieniem do instalacji.

 1. Na ekranie Witamy w ChromeOS Flex kliknij przycisk Rozpocznij.
 2. Na ekranie Rozpocznij korzystanie z ChromeOS Flex kliknij Zainstaluj ChromeOS Flex.
  UWAGA! Instalacja systemu ChromeOS Flex zastąpi obecny system i utracisz wszystkie pliki i dane – upewnij się, że masz wykonaną kopię zapasową na innym nośniku.
 3. Przeczytaj i potwierdź ostrzeżenie na ekranie dotyczące usuwania danych.
 4. Kliknij przycisk Zainstaluj ChromeOS Flex.
 5. Po zakończeniu instalacji na ekranie pojawi się komunikat. Twoje urządzenie automatycznie się wtedy wyłączy.
 6. Po wyłączeniu urządzenia usuń instalator USB z komputera.

Skonfiguruj nowe urządzenie z ChromeOS Flex

Po zainstalowaniu ChromeOS Flex na urządzeniu, wystarczy go ponownie włączyć i zalogować się. Proces konfiguracji nie różni się od konfigurowania nowego Chromebooka po raz pierwszy.

Od tego momentu konfiguracja jest taka sama, jak w przypadku tradycyjnych Chromebooków. Po kilku chwilach pojawią się wszystkie Twoje aplikacje i preferencje.

Tchnij nowe życie w starzejący się komputer

Przejście przez wszystkie kroki, które przedstawiłem, aby zainstalować ChromeOS Flex, może wydawać się dość zniechęcające. Ale prawda jest taka, że ​​najtrudniejszą częścią jest upewnienie się, że poprawnie utworzyłeś instalator USB, który jest następnie używany do instalacji Flexa na starym komputerze.

Widząc, że Google udostępnia publicznie ChromeOS Flex, w przeciwieństwie do pozostawiania go jako rozwiązania dla przedsiębiorstw, jest dość interesujące. Firma nie próbowała stworzyć jakiegoś programu recyklingu, ale zamiast tego dała wszystkim narzędzia, których potrzebują, aby Twój stary komputer wydawał się jak nowy.

Nie, nie będzie można korzystać z aplikacji na Androida na urządzeniu z systemem ChromeOS Flex, ale wszystko inne związane z obsługą jest praktycznie identyczne. Prawdopodobnie najlepszą częścią tego wszystkiego jest to, że Flex jest tak lekki, że nawet nie zauważysz tych spowolnień, które były widoczne, gdy działał na starym sprzęcie system Windows lub macOS.

Więcej informacji o przywracaniu systemu na Chromebooku znajdziesz na oficjalnej stronie pomocy Google’a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Google Cloud Blog | Chrome Enterprise | Android Police