Owca Shaun dołączy do lotu Artemis 1 na Księżyc z NASA

Lot Artemis 1 od NASA będzie miał beczące towarzystwo – w oświadczeniu owieczka Shaun odbeknęła „Beeeeeeee”.

Owieczka Shaun poleci w ramach misji Artemis 1
Owieczka Shaun poleci w ramach misji Artemis 1 | fot. European Space Agency, Aardman

We wtorek 2 sierpnia Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) ogłosiła, że ​​owieczka Shaun dołączy do bezzałogowej misji, która, miejmy nadzieję, wystartuje jeszcze w tym roku. Wraz z ogłoszeniem, ukochana postać Aardmana stanie się technicznie pierwszym astronautą ESA, który weźmie udział w programie Artemis. „To ekscytujący czas dla Shaun i dla nas w ESA” – powiedział David Parker, dyrektor ESA ds. eksploracji ludzi i robotów. „Jesteśmy bardzo szczęśliwi, że został wybrany do misji i rozumiemy, że chociaż może to być mały krok dla człowieka, to ogromny skok dla jagnięciny”.

Zobacz również: W kraterach na Księżycu może być nawet ciepło

Po udanym teście tankowania rakiety SLS nowej generacji, NASA poinformowała, że ​​Artemis 1 może wystartować już 23 sierpnia 2022 roku. W ramach misji zostanie wysłany ​​statek kosmiczny agencji Orion – a także Shaun i komandor Moonikin Campos – w podróż poza Księżyc. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, kapsuła powinna wrócić na Ziemię po spędzeniu 39-42 dni w kosmosie.

„Statek kosmiczny przeleci obok Księżyca, wykorzystując grawitację księżycową, aby nabrać prędkości i przenieść się 70 000 km poza Księżyc, prawie pół miliona km od Ziemi – dalej niż jakikolwiek człowiek lub owca kiedykolwiek podróżowali” informuje ESA.

Shaun prawdopodobnie posłuży jako wskaźnik zerowej grawitacji misji. Odkąd rosyjski kosmonauta Jurij Gagarin zabrał ze sobą małą lalkę podczas pierwszego w historii ludzkiego lotu kosmicznego, tradycją stało się zabieranie ze sobą pluszowych zabawek na misje załóg kosmicznych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Engadget | European Space Agency | Aardman