Skorupiaki nawożą wodorosty, podobnie jak owady zapylają rośliny

Nowe badania wskazują, że skorupiaki żyją w symbiozie z podwodnymi roślinami, podobnie jak na przykład pszczoły z kwiatami na lądzie.

Spermatia czerwonych alg (zielony) przyklejony do nóg skorupiaków z rodzaju Idotea
Spermatia czerwonych alg (zielony) przyklejony do nóg skorupiaków z rodzaju Idotea | fot. Sébastien Colin

Od dawna wiadomo, że owady, takie jak pszczoły, pomagają roślinom się rozmnażać, przenosząc pyłek z jednej rośliny na drugą. Teraz podobny układ odkryto w podwodnym świecie – z udziałem krasnorostów i maleńkich skorupiaków. Badania prowadziły doktorantka Emma Lavaut z francuskiego Uniwersytetu Sorbona oraz genetyk populacyjny Myriam Valero z CNRS (Centre National de la Recherche Scientifique). Współpracowały z kolegami z ich instytutów i z Austral University of Chile.

Pracując częściowo ze Stacji Morskiej Roscoff na Sorbonie, naukowcy badali rodzaj krasnorostów znany jako Gracilaria gracilis, wraz z morskimi równonogami (małe skorupiaki) zwanymi Idotea (w szczególności Idotea balthica).

Wcześniej uważano, że glony – które z naukowego punktu widzenia nie są ani rośliną, ani zwierzęciem – wykorzystywały podwodne prądy, które przenosiły gamety (komórki rozrodcze) z jednego glonu do drugiego. Ponieważ męskie gamety alg nie mają wici przypominającej plemniki, nie mogą samodzielnie pływać w wodzie.

Jednak dzięki eksperymentom i obserwacjom w naturalnym środowisku naukowcy odkryli, że Idotea pomagają. Zaobserwowano, że gdy skorupiaki żerują na męskich glonach G. gracilis, lepkie, pokryte śluzem plemniki (gamety męskie) przylegają do skórek zwierząt – plemniki są wytwarzane przez struktury rozsiane po powierzchni glonu.

Kiedy te same osobniki lądują na samicy alg, część plemników zostaje przeniesiona do jej narządu rodnego, kończąc proces zapłodnienia. Idoteai też coś z tego zyskują, bo glony zapewniają ochronę przed żywiołami, a ich powierzchnia jest pokryta małymi organizmami, które zjadają Idotea.

Schemat procesu zapłodnienia alg, pokazujący, jakie korzyści przynosi on również dla Idotea
Schemat procesu zapłodnienia alg, pokazujący, jakie korzyści przynosi on również dla Idotea | fot. Lavaut et al.

Schemat procesu zapłodnienia, pokazujący, jakie korzyści przynosi on również dla Idotea

Nie ustalono jeszcze, jaki procent rozprzestrzeniania gamet jest dokonywany przez skorupiaki, ponieważ prądy podwodne nadal zdecydowanie odgrywają główną rolę. Odkrycia sugerują jednak, że zapylanie roślin w stylu owadów mogło wyewoluować z procesu, który rozpoczął się w morzu.

Artykuł na temat badań został opublikowany w czasopiśmie Science.

źródło: CNRS | American Association for the Advancement of Science | New Atlas | EurekAlert