Gdzie słuchać audiobooków za darmo?

Czy serwisy streamingowe oferują darmowy dostęp do audiobooków? Okazuje się, że tak – trzeba tylko dobrze poszukać – podpowiadamy, gdzie to zrobić!

Radio Teufel 3SIXTY

Czytanie książek jest jedną z najpopularniejszych form spędzania wolnego czasu. Według badania przeprowadzonego przez CBOS pod koniec zeszłego roku, aż 62% Polaków deklaruje, że lubi to robić. Dla osób, które chcą obcować z literaturą, ale nie zawsze mogą znaleźć przestrzeń żeby to zrobić, z pomocą przychodzą audiobooki, które można dostać bezpłatnie.

Gdzie znaleźć darmowe audiobooki i jak z nich skorzystać?

Czytanie tradycyjnych książek lub ebooków wymaga pełnego skupienia oraz zajmuje ręce. Alternatywą może być słuchanie audiobooków, jako połączenie dwóch przyjemnych form spędzania czasu: kontaktu z literaturą i np. spaceru czy gotowania.

Zazwyczaj dostęp do biblioteki audiobooków wiąże się z wykupieniem abonamentu. Co prawda niektóre klasyczne, darmowe biblioteki mają w swojej ofercie książki w formie dźwiękowej, ale trzeba wtedy stacjonarnie założyć konta czytelnika. Sprawia to, że takie rozwiązanie staje się lokalne i nie zawsze jest optymalne dla osób, które korzystają z tej usługi sporadycznie. Jednak są miejsca w internecie, w których można znaleźć łatwo dostępne, darmowe audiobooki. 

Spotify

Pierwszym, najpopularniejszym serwisem jest Spotify. Większość kojarzy go głównie jako platformę streamingu muzyki, ale jego oferta audiobooków i podcastów jest równie bogata. Dostęp jest łatwy i nie wymaga żadnych opłat. Dodatkowo, sporo urządzeń (jak np. Teufel RADIO 3SIXTY) wyposażonych jest w funkcję Spotify Connect, która ułatwia zarządzanie odtwarzaniem. 

Nie jest to jednak rozwiązanie pozbawione wad. Minusem może być fakt, że nie ma osobnej kategorii dla audiobooków, więc trzeba korzystać z precyzyjnego wyszukiwania lub gotowych list odtwarzania. Dodatkowo tryb odtwarzania losowego musi być wyłączony. Właśnie z tego powodu nie można odsłuchiwać darmowych audiobooków w aplikacji, a jedynie w przeglądarce lub w aplikacji na komputerze w odpowiedniej kolejności. Podczas słuchania pojawiają się także reklamy.

Deezer

Kolejny muzyczny serwis streamingowy warty sprawdzenia. Jego oferta audiobooków jest równie bogata, co w Spotify i zawiera nowe wydania, a także znacznie łatwiej jest znaleźć szukany tytuł, ponieważ istnieje osobna kategoria (kanał) dla audiobooków różnego gatunku. W przypadku bezpłatnej wersji serwisu Deezer należy liczyć się z reklamami, a do pobierania plików potrzebna jest subskrypcja premium. 

W serwisie Wolnelektury.pl

Serwis wolnelektury.pl oferuje nieograniczony dostęp do sporej bazy audiobooków. Tutaj można zupełnie legalnie i za darmo pobrać ulubione tytuły. Strona jest przejrzysta i ma osobną kategorię dla audiobooków. Wolne Lektury jest projektem prowadzonym przez fundację Nowoczesna Polska. W cyfryzacji książek pochodzących z ich własnych zbiorów wzięły udział Biblioteka Narodowa, Biblioteka Śląska oraz Biblioteka Elbląska. Ciekawa propozycja dla osób, które wolą nie zakładać kont w serwisach streamingowych. 

Na czym słuchać audiobooków?

Odpowiedź na to pytanie nie jest tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. W końcu praktycznie wszystkie sprzęty muzyczne poradzą sobie z odtwarzaniem audiobooków, jednak niektóre zrobią to lepiej niż pozostałe. W przypadku słuchawek zdecydowanie najlepiej sprawdzą się modele wokółuszne. Dobrze dobrane pozwolą na wielogodzinne sesje słuchania, nie sprawiając dyskomfortu u użytkownika. Dadzą też dużo więcej przestrzeni dla ucha, które nie będzie zmęczone. 

Odtwarzając audiobooki na głośnikach lub soundbarach, warto zwrócić uwagę na urządzenia z funkcją zmiany trybu dźwięku lub specyfikacją pozwalającą na lepsze zrozumienie mowy. Odpowiednie dobranie sprzętu nie tylko pozwoli wydobyć lepszą jakość podczas odtwarzania, ale również może pozytywnie wpłynąć na doznania słuchacza – wiele audiobooków oprócz ścieżki lektorskiej zawiera dodatkowe efekty dźwiękowe pasujące do sceny, np. odgłosy burzy.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: informacja prasowa Teufel