W kraterach na Księżycu może być nawet ciepło

Naukowcy zmierzyli temperaturę w jamie księżycowej w Mare Tranquillitatis i stwierdzili, że jest tam całkiem ciepło.

Krater w Mare Tranquillitatis na Księżycu
Widok na krater Mare Tranquillitatis w wysokim słońcu, ukazujący głazy na gładkim podłożu. Zdjęcie z kamery LRO Narrow Angle Camera pokazuje obszar na ok. 400 metrach szerokości, północ jest u góry. | fot. NASA/Goddard/Arizona State University

Księżyc nie jest najbardziej gościnnym miejscem, ale to nie powstrzymuje NASA przed ponownym wysłaniem tam ludzi. Na szczęście znaleziono teraz region jaskiń Księżyca z całoroczną pogodą, w którym (gdyby się dało) można byłoby przebywać w samych dzinsach i kurtce. Powierzchnia Księżyca nie jest najlepszym miejscem na wakacje. To dziobata pustynia, bardziej sucha niż gdziekolwiek na Ziemi, pokryta przylegającym pyłem, który tnie jak włókno szklane i jest narażona na ekstremalne promieniowanie, deszcze mikrometeorytów i gwałtowne wahania temperatury od 127 °C (260 °F) w ciągu dnia do -173 °C ( -280 °F) w nocy.

Kilka lat temu NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) zauważył obiecujące schronienie dla przyszłych odkrywców Księżyca – głębokie doły na powierzchni, które wydają się prowadzić do jaskiń i rur lawowych. Mogłyby one być wystarczająco duże, aby pomieścić całe miasta, a nawet „kopie zapasowe” roślin i zwierząt – przypominające Arkę Noego.

Te jaskinie w naturalny sposób zapewniłyby schronienie przed promieniowaniem i bombardowaniami mikrometeorytami – a teraz nowe dowody pokazują, że mogą również stabilizować temperaturę. Naukowcy NASA wykorzystali dane z Diviner, kamery termowizyjnej znajdującej się na pokładzie LRO, aby zmierzyć temperaturę w jednym z tych dołów, stumetrowej dziurze (328 stóp) w regionie znanym jako Mare Tranquilitatis.

Zespół odkrył, że na obszarze stale skąpanym w cieniu temperatura zmieniała się tylko nieznacznie w ciągu długiego dnia księżycowego, koncentrując się na komfortowej wiosennej temperaturze około 17 °C (63 °F). Człowiek mógłby w zasadzie przebywać tam ubrany tylko w lekką kurtkę.

Oczywiście wszelkie przyszłe bazy księżycowe i tak będą miały dość ostrożną kontrolę klimatu, ale miło jest wiedzieć, że być może te systemy nie będą musiały pracować tak ciężko, jak myśleliśmy. Odkrycie buduje argumenty za tym, że nowo odkryte jaskinie odgrywają kluczową rolę w powrocie ludzkości na Księżyc, co NASA planuje zrealizować już w 2024 roku.

„Ludzie ewoluowali, żyjąc w jaskiniach i do jaskiń możemy wrócić, gdy zamieszkamy na Księżycu” – powiedział David Paige, współautor badania.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Geophysical Review Letters.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: NASA | new Atlas