Darmowe narzędzie AI do renowacji starych zdjęć

Demo narzędzia GFP-GAN przywraca stare, nawet bardzo zniszczone, zdjęcia – działa wspaniale, ale istnieje ryzyko „niewielkiej zmiany wyglądu”.

Renowacja starych zdjęć za pomocą bezpłatnego narzędzia GFP-GAN
Renowacja starych zdjęć za pomocą bezpłatnego narzędzia GFP-GAN

W sieci jest mnóstwo narzędzi wykorzystujących sztuczną inteligencję, która tworzy nowe obrazy, ale co, jeśli chcesz naprawić stare rodzinne zdjęcie? Teraz możesz skorzystać z całkiem niezłej opcji bez opłat. Louis Bouchard i PetaPixel zwrócili uwagę na bezpłatne narzędzie opracowane niedawno przez naukowców z Tencent – GFP-GAN (Generative Facial Prior-Generative Adversarial Network), które może przywracać uszkodzone portrety o niskiej rozdzielczości. Technologia łączy informacje z dwóch modeli AI, aby w kilka sekund uzupełnić brakujące szczegóły. Naprawione zdjęcia posiadają realistyczne szczegóły, przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej dokładności i jakości.

Konwencjonalne metody dostrajają istniejący model sztucznej inteligencji w celu przywrócenia obrazów, mierząc różnice między zdjęciami sztucznymi i rzeczywistymi. Naukowcy twierdzą, że często prowadzi to do wyników niskiej jakości. Nowe podejście wykorzystuje wstępnie wytrenowaną wersję istniejącego modelu (NVIDIA StyleGAN-2) do informowania własnego modelu zespołu na wielu etapach procesu generowania obrazu. Technika ta ma na celu zachowanie „tożsamości” osób na zdjęciu, ze szczególnym uwzględnieniem rysów twarzy, takich jak oczy i usta.

Możesz wypróbować wersję demonstracyjną GFP-GAN za darmo. Twórcy opublikowali również swój kod, aby każdy mógł wdrożyć technologię przywracania we własnych projektach.

Ten projekt jest nadal obarczony ograniczeniami obecnej sztucznej inteligencji. Choć jest zaskakująco dokładny, zawiera wykształcone domysły na temat brakujących treści. Naukowcy ostrzegają, że możemy zobaczyć „nieznaczną zmianę tożsamości” i niższą rozdzielczość, niż byśmy chcieli.

Porównanie wyników z różnych narzędzi. Oryginał po lewej, GFP-GAN po prawej.
Porównanie wyników z różnych narzędzi. Oryginał po lewej, GFP-GAN po prawej.

Nie liczcie jednak na to, że wydrukujecie naprawione zdjęcie dziadków w rozmiarze plakatu. Niemniej możliwości tego narzędzia są bardzo obiecujące — można łatwo uratować obrazy, które w przeciwnym razie zostałyby utracone lub zniszczone z powodu czasu.

Zobacz na poniższym wideo, jakie efekty możemy otrzymać korzystając z tego narzędzia:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Engadget