iPhone i usługi Apple’a najbardziej wpływają na zyski

Pomimo ograniczeń podaży, obaw o inflację i wojny na Ukrainie, Apple odnotowało najwyższe w historii przychody za 2Q w 2022 roku, osiągając wyniki lepsze niż oczekiwano pomimo spadku zysków.

Kwartalne przychody firmy Apple (2Q 2022)

Dzięki solidnej sprzedaży iPhone’a i silnemu wzrostowi usług, przychody Apple’a wzrosły z 81,4 miliarda dolarów w kwartale ubiegłego roku do 83,0 miliardów dolarów w tym roku, podczas gdy zysk netto spadł z 21,7 do 19,4 miliarda dolarów. Apple odnotowało dwucyfrowy wzrost sprzedaży usług, po raz kolejny czyniąc ten segment największym motorem wzrostu. Usługi firmy osiągnęły w zeszłym kwartale 19,6 miliarda dolarów zysku, dzięki stale rosnącej bazie zainstalowanych aktywnych urządzeń i płatnym subskrypcjom, które we wszystkich usługach wzrosły do ​​860 milionów. Sprzedaż iPhone’ów również wzrosła, bardziej niż się obawiano, podczas gdy w szczególności segment komputerów Mac został dotknięty ograniczeniami podaży.

„Nasze wyniki w czerwcu nadal pokazują zdolność jaką mamy do skutecznego zarządzania naszą działalnością, pomimo trudnego środowiska operacyjnego. Ustanowiliśmy rekord przychodów w czerwcu, a nasza baza zainstalowanych aktywnych urządzeń osiągnęła rekordowy poziom w każdym segmencie geograficznym i kategorii produktów” – powiedział Luca Maestri, dyrektor finansowy Apple w komunikacie o wynikach firmy.

Według dyrektora generalnego Tima Cooka, wpływ ograniczeń dostaw spowodowanych zakłóceniami związanymi z Covid-19 i niedoborami krzemu w całej branży, był mniej dotkliwy niż się obawiano w kwartale czerwcowym. Po prognozie negatywnego wpływu w kwietniu od 4 do 8 miliardów dolarów, rzeczywista liczba wyniosła według Cooka nieco poniżej 4 miliardów dolarów.

Co ciekawe, dodał, że wpływ ograniczeń Covid w Chinach, tj. zamykania zakładów lub zakładów nie działających z pełną wydajnością, był większy niż wpływ globalnego niedoboru krzemu. Patrząc w przyszłość, Cook spodziewa się, że ograniczenia te będą mniejsze, przewidując przyspieszenie wzrostu przychodów we wrześniu.

Jak pokazuje powyższy wykres, iPhone odpowiadał za prawie połowę przychodów Apple’a w ostatnim kwartale, a usługi firmy były drugim co do wielkości składnikiem ogólnej sprzedaży ze znaczną marżą. Z dochodem netto za pierwsze dziewięć miesięcy roku fiskalnego wynoszącym 79,1 miliarda dolarów, Apple może po raz pierwszy osiągnąć w tym roku 100 miliardów dolarów zysku, w zależności od wyników firmy we wrześniu.

Przychody firmy Apple od 2013 do 2022 r.
Przychody firmy Apple od 2013 do 2Q 2022 r. | fot. Statista

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | Statista