IMGW korzysta z hiperlokalnych danych stacji pogodowych Netatmo

Polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej korzysta także ze stacji pogodowych Netetmo – dzięki temu prognoza pogody jest jeszcze bardziej dokładna.

Prognoza numeryczna IMGW Meteo

Każdego dnia tysiące Inteligentnych Stacji Pogodowych Netatmo w całej Europie zbiera dokładne, lokalne informacje na temat temperatury, wilgotności, opadów i wiatru. Urządzenia tworzą jedną z największych sieci czujników warunków pogodowych na świecie. Po nawiązaniu współpracy pomiędzy Netatmo a organizacją EUMETNET z danych zebranych ze stacji pogodowych korzysta również polski Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

EUMETNET jest europejską wspólnotą zrzeszającą 31 narodowych instytutów meteorologicznych, w tym IMGW. Organizacja ma na celu rozwój współpracy państw członkowskich w zakresie ustalania wspólnych standardów w wymianie danych i prognoz meteorologicznych czy kontroli ich jakości.

W ramach programu „Pogoda z Netatmo” francuski producent rozwiązań smart home wspiera meteorologów i instytuty meteorologiczne w prognozowaniu pogody i prowadzeniu badań. Między innymi poprzez udostępnianie lokalnych pomiarów pogodowych, które są dostępne dla członków EUMETNETu. 

Nasza społeczność naukowców z całej Europy ściśle współpracuje z Netatmo. Pozwala to poprawiać jakość informacji pogodowych, ostrzeżeń i wskazówek dostarczanych ludziom oraz organizacjom wtedy, gdy najbardziej tego potrzebują — dodaje Jacqueline Sugier z Programu Obserwacji EUMETNET. 

Lokalne pomiary rejestrowane przez stacje Netatmo pomagają na przykład znacznie doprecyzować szczegóły zmian meteorologicznych, które są wykrywane przez rozmieszczone w różnych krajach satelity i radary pogodowe.   

Korzyści z lokalnych pomiarów

Odczyty i historia danych pogodowych są przydatne w wielu branżach, takich jak ubezpieczenia, nieruchomości, budownictwo, energetyka czy rolnictwo. W Szwajcarii zajmująca się nieruchomościami grupa Wüest Partner wykorzystuje odczyty z urządzeń Netatmo do tworzenia szczegółowych map termicznych miast, w których pracuje. 

Prognoza pogody dokładniejsza dzięki stacjom pogodowym Netatmo

Clemens Richter, partner w grupie Wüest, wyjaśnia: Miasta są coraz bardziej narażone na ekstremalne upały. Odczyty urządzeń Netatmo pozwalają nam zrozumieć, jak rozkłada się temperatura w różnych obszarach środowiska miejskiego. Informacje te pomagają tworzyć analizy w zakresie architektury, zdrowia publicznego i planowania miejskiego.

Użytkownicy Netatmo mają pełny wybór, czy chcą udostępniać dane dotyczące aktualnych warunków atmosferycznych, a wszystkie przekazane informacje są anonimizowane. Dzięki temu nie trzeba obawiać się o zagrożenie prywatności. Ci którzy się na to decydują, stają się częścią licznej społeczności, zaangażowanej w gromadzenie informacji, z których płyną realne korzyści.

Aplikację Meteo IMGW Prognoza dla Polski pobierzesz bezpłatnie ze sklepuów App Store i Google Play:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netatmo