Netflix będzie pobierał opłaty za udostępnianie konta – już na serio

Netflix ma dość tego, że użytkownicy udostępniają swoje hasło i będzie pobierał ok. 3 USD od tych, którzy zadeklarują współdzielenie konta.

Profile użytkowników serwisu Netflix

Netflix w końcu zaczął testować sposób pobierania opłat od użytkowników za udostępnianie hasła znajomym i rodzinie po tym, jak obiecał ukrócić tę praktykę na początku tego roku. Raport Bloomberga z tego tygodnia ujawnia, że ​​Netflix prosi teraz użytkowników w pięciu krajach Ameryki Łacińskiej o uiszczenie dodatkowej opłaty w wysokości do 3 USD (ok. 14 zł) za udostępnianie haseł do konta w dodatkowych gospodarstwach domowych.

Walka ze współdzieleniem kont rozpoczęła się już ponad rok temu – teraz serwis podejmuje poważniejsze kroki.

Bloomberg donosi, że od tego tygodnia klienci z Argentyny, Salwadoru, Gwatemali, Hondurasu i Dominikany będą pytani, czy korzystają z konta przez ponad dwa tygodnie poza swoim głównym miejscem zamieszkania. Jeśli potwierdzą, będą musieli uiścić dodatkową opłatę: 1,70 USD (ok. 8 zł) w Argentynie i 2,99 USD (ok. 14 zł) w pozostałych krajach. Przy wykupionej subskrypcji podstawowej będzie można dodać jedno gospodarstwo domowe, przy standardowej – dwa, a w wersji premium – trzy.

Netflix twierdzi, że ten ruch nie wpłynie na oglądanie serwisu podczas wakacji lub na urządzeniu mobilnym. Obowiązek ten prawdopodobnie opiera się w pewnym stopniu na uczciwości użytkownika, ponieważ Netflix prosi klientów o udzielenie odpowiedzi na to pytanie, zamiast śledzić ich parametry techniczne, takie jak różne IP czy lokalizacje urządzeń.

Koniec udostępniania haseł?

Informacja o dodatkowych opłatach pojawiła się po tym, jak Netflix ogłosił spadek liczby subskrybentów na początku tego roku i teraz w drugim kwartale br. Gigant streamingowy twierdzi, że 100 milionów gospodarstw domowych korzysta z kont, za które nie płaci, co jest ogromnym źródłem utraconych przychodów dla firmy.

Netflix w ostatnim kwartale stracił 200.000 subskrybentów, a w tym tygodniu ogłosił, że w ostatnim kwartale stracił prawie milion subskrybentów. Mimo to akcje mocno rosły w obrocie przedrynkowym, ponieważ firma odnotowała powrót do wzrostu. Spadek abonentów za II kwartał był również znacznie mniejszy niż oczekiwano.

Chengyi Long, dyrektor ds. innowacji produkcyjnych, powiedział, że powszechne współdzielenie kont między gospodarstwami domowymi „podważa naszą długoterminową zdolność do inwestowania i ulepszania naszych usług”. Uważa się, że udostępnianie haseł jest szczególnie popularne w Ameryce Łacińskiej, gdzie przeprowadzany jest test.

Jeśli chodzi o cały proces, Netflix prosi teraz członków o uiszczenie dodatkowej opłaty za dodanie członka do swojego konta wraz z jego własnym adresem e-mail. Ten dodatkowy członek będzie mógł wtedy korzystać z Netflixa w ramach subskrypcji, w zależności od liczby urządzeń, za które użytkownik płaci.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Netflix | Bloomber