FRITZ!Box 4060 z 3-zakresowym Wi-Fi 6 to bestia!

Sprawdzam, jak działa najnowszy router FRITZ!Box 4060 firmy AVM z trójzakresowym Wi-Fi 6 z obsługą sumarycznej prędkości do 6 Gbit/s.

FRITZ!Box 4060 z Wi-Fi 6 - na szafce

W maju tego roku zadebiutował nowy model routera firmy AVM – FRITZ!Box 4060. Jak podaje producent, jest to szybki trójzakresowy (tr-band) router z Wi-Fi 6, zapewniający maksymalną prędkość przekazu w bezprzewodowej sieci domowej i nie tylko. Dzięki możliwościom podłączenia można z niego korzystać przy łączu kablowym, DSL lub światłowodowym, więc będzie działał praktycznie z każdą możliwa siecią. Dzięki zintegrowanej funkcji NAS router FRITZ!Box 4060 jest w zasadzie multimedialną centralką sieci domowej, centralką telefoniczna ze stacją bazową DECT. Dodatkowo posiada zintegrowana zaporę sieciową i sterowanie inteligentnymi urządzeniami domowymi typu smart home.

Może Cię zainteresować także: Router FRITZ!Box 6850 LTE dla korzystających z internetu mobilnego

Bardzo byłem ciekawy, jak to urządzenie sprawdza się w praktyce i dzięki uprzejmości producenta miałem okazję go przetestować, aby podzielić się wrażeniami i możliwościami tego routera.

FRITZ!Box 4060 przystosowany jest do obsługi szybkiego internetu bezprzewodowego oraz po kablu. Router obsługuje najnowszy standard sieci bezprzewodowej Wi-Fi 6 (ax), ale oczywiście jest zgodny także z poprzednimi standardami ac, n, g oraz b, więc będzie działał także z urządzeniami starszych generacji.

Standard Wi-Fi 6 to obecnie najnowocześniejsza i najszybsza generacja sieci bezprzewodowej. Choć na horyzoncie jest już Wi-Fi 7, to na urządzenia obsługujące tę sieć pojawią się dopiero za jakiś czas. Wi-Fi 6 świetnie sprawdza się do obecnych zastosowań, takich jak wymagające gry sieciowe czy streaming filmów i seriali w wysokiej jakości 4K z popularnych serwisów VOD. Dzięki trójzakresowemu routerowi FRITZ!Box 4060 mamy dostęp do szybkiego Wi-Fi nawet przy wielu włączonych jednocześnie urządzeniach. Producent zapewnia także, że router posiada nowe funkcje energooszczędne, dzięki którym podłączone do niego urządzenia mobilne osiągają dłuższy czas pracy baterii.

Co to znaczy, że router FRITZ!Box 4060 jest trzypasmowy? Oznacza to, że działa on zarówno w paśmie 2,4 GHz (wolniejsze, ale z większym zasięgiem), jak i w dwóch oddzielnych pasmach 5 GHz (szybsze, ale bardziej oporne na przeszkody, takie jak ściany). Taki podział pozwala na wydajne korzystanie z internetu przy bardzo wielu połączeniach jednocześnie. Warto pamiętać, aby do sieci 2,4 GHz podłączać urządzenia typu smart home – te, które nie potrzebują dużej prędkości, ale musza być stale online – np. inteligentne oświetlenie, termostaty, radia internetowe, domofony, odkurzacze itp. Do sieci 5 GHz warto podłączać smartfony, tablety, konsole, telewizory i komputery, aby cieszyć się najlepszą prędkością.

Jakie prędkości Wi-Fi obsługuje FRITZ!Box 4060?

 • Wi-Fi 6. generacji: sumaryczna prędkość do 6000 Mbit/s, trzyzakresowa sieć bezprzewodowa w pasmach (5 GHz, 5GHz i 2,4 GHz) standard IEEE 802.11ax, prędkości do 2400 Mbit/s + 2400 Mbit/s w pasmie 5 GHz oraz do 1200 Mbit/s w pasmie 2,4 GHz.
 • Kompatybilny z WiFi 5. generacji: standard 802.11ac, prędkość 1733 Mbit/s + 1733 Mbit/s w paśmie 5 GHz.
 • Kompatybilny z WiFi 4. generacji: standard IEEE 802.11n do 800 Mbit/s w paśmie 2,4 GHz.
 • Kompatybilny ze standardami IEEE 802.11b/g.

Obsługuje technologię Mesh Wi-Fi, dzięki której możemy mieć dostęp do sieci w każdym zakątku domu. Wszystkie urządzenia FRITZ! współpracują ze sobą w ramach jednej sieci, komunikując się ze sobą i optymalizując połączenie sieciowe z końcowymi urządzeniami bezprzewodowymi.

FRITZ!Box 4060 można łączyć z inteligentnymi wzmacniaczami FRITZ!Repeater i FRITZ!Powerline, aby rozszerzyć zasięg domowej sieci bezprzewodowej Mesh – szczególnie przydatne w dużych piętrowych domach.

tri-band

trójzakresowe Wi-Fi 6
(802.11ax): 2x 2400 Mbit/s (5 GHz), do 1200 Mbit/s (2,4 GHz)

3 Gigabit LAN

router posiada 3 gigabitowe porty LAN oraz 1 25-gigabitowy port WAN, który można podłączyć do modemu światłowodowego, kablowego lub DSL

centralka

może służyć jako centralka dla telefonii bezprzewodowej z DECT i urządzeń smart home

Mesh Wi-Fi

funkcja inteligentnej sieci Mesh Wi-Fi dla sieci domowej

Jakie prędkości po kablu?

Router można podłączyć FRITZ!Box do dowolnego modemu DSL, kablowego lub światłowodowego. Alternatywnie może również zapewnić połączenie internetowe sieci lokalnej za pomocą modemu USB (LTE/3G) – łatwo integruje się z istniejącymi środowiskami Wi-Fi.

 • Łączność: 2.5 Gigabit/s WAN/LAN
 • 1x 2,5 gigabitowa sieć WAN (10/100/1000/2,5GBASE-T)
 • 3x gigabitowe porty LAN (10/100/1000BASE-T)

Oprócz IPv4 FRITZ!Box 4060 obsługuje protokół internetowy IPv6, dzięki któremu usługi są wygodniejsze i przyspiesza działanie aplikacji.

Zawartość opakowania FRITZ!Box 4060 (pudełko, router, kable, instrukcje)
Zawartość opakowania FRITZ!Box 4060

Co jeszcze potrafi FRITZ!Box 4060?

 • Wi-Fi Protected Setup (WPS) umożliwia błyskawiczne podłączenie nowych urządzeń bezprzewodowych do sieci. Wystarczy nacisnąć przycisk WPS lub WLAN na routerze i nowym urządzeniu, a zostanie ono bezpiecznie i automatycznie zarejestrowane w sieci.
 • Wykonywanie połączeń telefonicznych dzięki wbudowanej stacji bazową DECT, w której można zarejestrować do sześciu telefonów bezprzewodowych. Automatyczna sekretarka i funkcja faksu, w tym faks na e-mail, zapewniają dodatkową wygodę. Faksy przychodzące są przekazywane na adres e-mail jako plik PDF, a wbudowana automatyczna sekretarka przechowuje wiadomości głosowe i wysyła je do nas pocztą elektroniczną.
 • Wykonywanie połączeń telefonicznych w doskonałej jakości – dzięki najnowocześniejszej technologii głos brzmi tak czysto i precyzyjnie, jakby inni rozmówcy siedzieli w tym samym pomieszczeniu. Zarówno FRITZ!Box 4060, jak i telefony FRITZ!Fon obsługują fabrycznie telefonię HD.
 • Kontakty można zapisać w urządzeniu FRITZ!Box 4060 lub skorzystać z kontaktów już zapisanych w iCloud, Google czy u innych dostawców. FRITZ!Box 4060 automatycznie synchronizuje wpisy z dodanych usług.
 • Serwer multimediów – FRITZ!Box zarządza wszystkimi podłączonymi urządzeniami pamięci masowej USB i udostępnia ich zawartość w sieci domowej. Można udostępniać muzykę, zdjęcia i filmy urządzeniom w sieci domowej (SMB, FTP, UPnP AV).
 • Funkcja FRITZ!NAS – oparty na przeglądarce dostęp do wszystkich plików w sieci, gdziekolwiek są przechowywane.
 • Wi-Fi dla gości ma swój własny klucz sieciowy i nazwę, nie ma z niej dostępu do sieci domowej. Funkcja pozwala udostępniać gościom dostęp do Wi-Fi. Ciekawym akcentem jest możliwość założenia strony powitalnej dla klientów kawiarni lub gości w domu.
 • Optymalna łączność, dzięki temu, że router na bieżąco analizuje znajdujące się w jego zasięgu sieci Wi-Fi i dobiera najbardziej korzystny kanał Wi-Fi – można podejrzeć aktualnie wykorzystywany kanał w interfejsie użytkownika aplikacji.
 • Maksymalna efektywność energetyczna – urządzenie zmniejsza moc transmisji DECT i Wi-Fi, gdy funkcje te nie są używane.
 • Wbudowana kontrola rodzicielska, usługa push, kontakty w chmurze.
 • Obsługuje urządzenia zgodne z DLNA

Wygląd i jakość wykonania

Router FRITZ!Box 4060 wykonany jest z dobrej jakości śliskiego plastiku. Jest to pionowy router z wewnętrznymi antenami, dzięki czemu nie zajmuje wiele miejsca i łatwiej jest go umieścić na przykład w rogu pokoju. Dostępny jest tylko w kolorze białym, a szkoda, bo przydałaby się też czarna wersja. Na górze i dole producent zastosował otwory, pozwalające na wentylację urządzenia. Z przodu nadrukowane jest logo FRITZ!Box a nieco niżej znajdują się diody Info, Fon/DECT, WLAN i Power/internet. POd nimi biały przycisk włączania w czerwonej ramce – Connect.

Router FRITZ!Box 4060 – widok z przodu i z tyłu (gniazda)

Z tyłu urządzenia umieszczono gniazda: USB 3.0, 3 gigabitowe gniazda LAN, 2,5-gigowe gniazdo WAN i gniazdo zasilania. Nad złączami umieszczono kod QR ułatwiający konfigurację urządzenia.

System operacyjny FRITZ!OS

FRITZ!OS to inteligentny system operacyjny dla wszystkich produktów marki FRITZ!. jest bardzo łatwy w obsłudze i posiada rozbudowane funkcje i zabezpieczenia, które są darmowe. Systemem FRITZ!OS można łatwo zarządzać za pomocą przeglądarki internetowej (na każdym rodzaju urządzeń – interfejs jest w pełni rosponsywny). Menu i interfejs użytkownika są przejrzyste i zrozumiałe a kreatory ułatwiają konfigurację urządzenia i dodatkowych opcji, więc nie trzeba nawet zaglądać do instrukcji, czy szukać pomocy w internecie. Użytkownicy znających już system FRITZ!OS mogą od razu przełączyć się na tryb zaawansowany, w którym znajdą więcej opcji i ustawień routera.

Producent zapewnia regularne aktualizacje oprogramowania — możemy wybrać automatyczne aktualizacje lub wykonywać je ręcznie. Wszystkie uaktualnienia oprogramowania są bezpłatne.

Obsługa przez aplikację mobilną MyFRITZ!App

MyFRITZ! umożliwia wygodny dostęp do listy połączeń i wiadomości głosowych na FRITZ!Box z dowolnego miejsca, przez smartfona lub tablet. Tak samo łatwo można również uzyskać w sposób mobilny połączenie z pamięciami USB, podłączonymi do FRITZ!Box. Nawet takie urządzenia systemu inteligentnego domu jak FRITZ!DECT 200 lub FRITZ!Powerline 546E mogą być za pomocą tej aplikacji zdalnie sterowane.

Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej MyFRITZ!App
Zrzuty ekranów z aplikacji mobilnej MyFRITZ!App

Bezpieczeństwo

FRITZ!Box 4060 oferuje kompleksową ochronę przed atakami. Posiada wbudowaną wstępnie skonfigurowaną zaporę ogniową (firewall), funkcja filtrowania oraz szyfrowanie DECT i Wi-Fi zapewniają bezpieczne połączenia. Kontrola rodzicielska i dostęp do internetu dla gości są oczywiście wliczone w cenę, więc nie trzeba opłacać dodatkowych usług, aby z tego skorzystać.

 • Bezpieczne przeglądanie internetu dzięki wbudowanej zaporze sieciowej.
 • Wi-Fi chronione jest indywidualnym kluczem sieciowym.
 • Osobny dostęp dla gości, który umożliwia znajomym i rodzinie dostęp do internetu, ale nie do sieci domowej.
 • Szyfrowana komunikacja przez VPN, dzięki standardowi IPsec można utworzyć wirtualną sieć prywatną, aby połączyć się z urządzeniem FRITZ!Box lub siecią firmową. Ustawienia można skonfigurować w urządzeniu FRITZ!Box 4060 i przenieść na smartfony, tablety i komputery.

Specyfikacja i funkcje

wymiary (szer. x wys. x gł.)81 x 210 x 170 mm
średni pobór mocy8,1 W
Wi-Fi– Wi-Fi 6 do 2400+2400 Mbit/s (brutto) przy 5 GHz oraz 1200 Mbit/s (brutto) przy 2,4 GHz
– Wi-Fi 5 do 1733+1733 Mbit/s (brutto) przy 5 GHz oraz Wi-Fi 4 do 800 Mbit/s (brutto) przy 2,4 GHz
– kompatybilny z Wi-Fi 802.11g i a
– maksymalna wydajność sieci Wi-Fi dzięki inteligentnemu wykorzystaniu trzech jednostek bezprzewodowych (trzypasmowe Wi-Fi)
– Wi-Fi Protected Setup (WPS)
– automatyczne wyszukiwanie kanału Wi-Fi, w którym nie występują zakłócenia
– tryb Wi-Fi Eco, zapewniający optymalną wydajność przy minimalnym zużyciu prądu
MIMO4×4 Multi-User MIMO
obsługa łączymożna podłączyć do modemu kablowego/DSL/światłowodowego lub modemu sieci komórkowej
adresacjaobsługa adresacji IPv6
zapora sieciowaStateful Packet Inspection z udostępnianiem portów
porty– 1 x 2,5 Gigabit WAN (10/100/1.000/2,5 GBase-T)
– 3 x Gigabit LAN (10/100/1 000 Base-T) 
– punkt dostępowy Wi-Fi IEEE 802.11ax, ac, n, g, a
1x USB 3.0 do podłączania nośników pamięci, drukarek i modemów sieci komórkowej
– stacja bazowa DECT obsługująca do 6 urządzeń przenośnych
bezpieczeństwofabrycznie zapewnione bezpieczeństwo dzięki aktywnemu szyfrowaniu WPA2, dodatkowo dostępne WPA3/2 Transition Mode
telefonia– zintegrowana stacja bazowa DECT obsługująca nawet 6 telefonów bezprzewodowych
– funkcja faksu z przekierowaniem na e-mail (Fax-to-Mail)
– obsługa telefonii HD, zapewniającej naturalne brzmienie głosu
– telefonia internetowa zgodna z protokołem SIP wg RFC 3261
– rejestracja telefonów IP (LAN/Wi-Fi) wg standardu SIP
– telefonia internetowa (VoIP) za pośrednictwem aplikacji (FRITZ!App Fon) na telefony Apple iOS i Google Android
– FRITZ!App Fon do korzystania z telefonii stacjonarnej za pomocą smartfona
gwarancja producenta5 lat

Zawartość opakowania:

 • rouer FRTIZ!Box 4060
 • zasilacz i kabel
 • kabel sieciowy
 • skrócona instrukcja obsługi
 • opakowanie nadaje się do recyklingu

Podsumowanie

Polecane przez mobiRANK.pl (sticker small)

FRITZ!Box 4060 to nowoczesny router do zastosowań domowych i biurowych, z którym w pełni wykorzystamy możliwości naszego łącza – bez względu na jego rodzaj. Urządzenie świetnie radzi sobie z dużymi prędkościami po Wi-Fi, a dzięki trójzakresowemu Wi-Fi 6 nie powinniśmy mieć problemów podczas jednoczesnego korzystania z konsoli, serwisów streamingowych i urządzeń typu smart home.

Zasięg powinien być wystarczający dla standardowego mieszkania, a w przypadku konieczności rozbudowania sieci wystarczy stworzyć domową sieć Mesh, z którą router nie ma najmniejszych problemów.

Jeżeli szukasz routera dla swojego gigabitowego łącza i chcesz je wykorzystać w pełni dla kompatybilnych z Wi-Fi 6 urządzeń bezprzewodowych to według mnie FRITZ!Box 4060 powinien spełnić Twoje oczekiwania.

ZALETY ⬆

 • bardzo dobry zasięg dla sieci 5 GHz
 • duża prędkość trójzakresowego Wi-Fi 6
 • zarządzanie przez aplikację mobilną
 • obsługa telefonii internetowej – może służyć jako centralka dla telefonii bezprzewodowej z DECT i urządzeń smart home
 • możliwość stworzenia sieci Mesh Wi-Fi, aby rozszerzyć zasięg domowej sieci bezprzewodowej
 • gwarancja aż 5 lat

WADY ⬇

 • USB obsługuje tylko nośniki danych
 • dostępny tylko w białym kolorze

NASZA OCENA

9★

w 10-stopniowej skali (9/10)

Ile kosztuje router i gdzie kupić?

Router FRITZ!Box 4060 z trójzakresowym Wi-Fi 6

FRITZ!Box 4060

1210,00 zł

stan na 19 lipca 2022 r.

Sprawdź na Allegro

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: artykuł partnerski – recenzja