„Złodziej, jego żona i kajak” – opowieść o parze, która oszukała świat

Miniserial „Złodziej, jego żona i kajak” opowiada prawdziwa historię o parze, która sfingowała śmierć mężczyzny, aby wyłudzić odszkodowanie i uniknąć bankructwa.

Złodziej, jego żona i kajak (HBO Max, miniserial, 2022)

Dlaczego zgodziła się na plan męża, by sfingować jego śmierć i żyć w ukryciu? Ta śmieszna dramatyzacja prawdziwego oszustwa ubezpieczeniowego próbuje to wyjaśnić w miniserialu Złodziej, jego żona i kajak (tyt. oryg. The Thief, His Wife and the Canoe), który można obejrzeć na HBO Max. „John był typem człowieka”, mówi Anne Darwin na początku tego dramatu, „który kupiłby Range Rovera, na który nie było nas stać, a następnie wydał 3000 funtów na spersonalizowaną tablicę rejestracyjną”. Wszyscy znamy tego rodzaj człowieka. Być może jesteś jego żoną. Jeśli tak – i chociaż nie jestem zawodowym doradcą małżeńskim – moja rada brzmi: spakuj torbę i nigdy nie oglądaj się za siebie.

Może pamiętasz małżeństwo Darwinów. W 2002 roku 51-letni były nauczyciel i oficer więzienny John Darwin (Eddie Marsan) wiosłował kajakiem wzdłuż wybrzeża ze swojego domu w Seaton Carew w hrabstwie Durham, wywrócił łódź, sfingował własną śmierć i na chwilę się ukrył. W międzyczasie jego żona Anne Darwin (Monica Dolan) zgłosiła jego zaginięcie, okłamała swoich dwóch synów o losie męża i zażądała ubezpieczenia na życie.

„Co może być prostszego?” John pyta Anne w dramacie. – Za kilka tygodni wszystko się skończy, obiecuję. W tej roli znakomicie wypada Marsan – małomiasteczkowy Walter Mitty, który ma dzikie oczy. Dolan w swojej roli wydaje się być zarówno zrównoważona, jak i pełna wątpliwości. Jej smutne oczy mówią zdradzają wątpliwość Anne, że ​​plan Johna jest równie przebiegły jak plan Baldricka.

Po powrocie do rodzinnego domu, John rozpoczyna nowe życie, zaszyty w pokoju, który był ukryty za szafą. „Gdzie jest ostatnie miejsce, o którym ktokolwiek by pomyśl?” John pyta Annę retorycznie w dramacie. „Drzwi obok! Genialne!”.

Prawdziwi bohaterowie tej historii nie byli zaangażowani w tworzenie serialu, co daje Chrisowi Langowi swobodę wyobrażenia sobie, jak para zrealizowała swój głupi plan. Lang zasłynął w niezrównanym, zimnym dramatem Unforgotten (Niezapomniane), a w tym przypadku jego zabawne i niezobowiązujące wyobrażenie o przetrwaniu Darwinów sprawia, że ​​para pozostanie niezapomniana.

Historia opowiedziana jest z perspektywy Anne, co sprawia, że ​bardziej jej współczujmy niż jej małżonkowi. W jednej scenie po jego zniknięciu jest w domu, próbując utrzymać to kłamstwo przed policją i rodziną, gdy dzwoni nieszczęsny telefon. To John, dzwoni z budki telefonicznej w lesie, żeby złożyć się poskarżyć. „Mój materac ciągle się ulatnia się”, jęczy jak dziecko w połowie biegu na orientację w czasach harcerstwa. „Nie jadłem gorącego jedzenia od trzech dni i mam odmrożenia”.

Lang ma tutaj skłonność do deprecjonowania tej historii. To zrozumiałe – to śmieszna para – ale często dialogowi brakuje wierności. Tylko od czasu do czasu komediowy dramat Langa wznosi się do patosu Ogrodników (tyt. oryg. Landscapers) Eda Sinclaira, z udziałem Olivii Colman i Davida Thewlisa, o kolejnej parze prawdziwych Brytyjczyków, którzy nie są przygotowani na swoje przestępcze życie. Ale Christopher i Susan Edwardsowie, którzy zamordowali swoich przerażających rodziców, a następnie pochowali ich w ogrodzie w Mansfield, zanim uciekli do Francji, byli bardziej współczujący niż Darwinowie.

Wyzwanie polega na tym, aby wyjaśnić, dlaczego Anne, choć ani głupia, ani sprzedajna, zgodziła się na plan swojego głupkowatego męża, aby okraść państwo i żyć z nieuczciwie zdobytych pieniędzy. Lang, z prawdopodobnie poetycką fantazją, chciał ukazać Anne opowiadajacą prawdziwą historię kobiety, która trzymała się liny wznoszącego się balonu na ogrzane powietrze. Nadszedł moment, w którym jedynym sposobem na przeżycie było trzymanie się się tej liny. Analogia jest jasna: oszustwo ubezpieczeniowe Johna to lina, a właściwe postępowanie to ziemia, która z czasem stale znika z pola widzenia.

Jeśli chodzi o Johna Darwina, prawda jest bardziej głupkowata niż fikcja. Mówiono w zeszłym miesiącu, że w wieku 71 lat udał się na Ukrainę, by walczyć z Rosjanami. Zapytana o jego szanse na przeżycie, druga żona Johna powiedziała dziennikarzom: „Będzie miał kamizelkę kuloodporną i dobre ubezpieczenie na życie, dobre dla mnie”. O ile oczywiście nie planuje sfingować własnej śmierci. Ponownie.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: HBO Max | The Guardian