Porównanie najlepszych przystawek Smart TV w 2022 r.

Sprawdź, jaką przystawkę Smart TV wybrać – porównanie specyfikacji i możliwości najlepszych przystawek działających z popularnymi serwisami VOD.

Telewizor z przystawką Google Chromecast 4.0. z Google TV

Najnowsze telewizory Smart TV dostępne na rynku posiadają zazwyczaj wbudowane funkcje umożliwiające instalację popularnych aplikacji streamingowych, z których możemy korzystać w naszym kraju. Jeśli telewizor otrzymuje aktualizacje tych aplikacji, na których nam zależy, lub w najlepszym wypadku wyposażony jest w system Android TV lub Google TV, to w zasadzie nie powinniśmy się interesować zakupem dodatkowego urządzenia jakim jest przystawka Smart TV – nazywana także jako odtwarzacz multimedialny. No chyba, że chcemy grać na nim w proste gry dostępne w sklepie App Store lub Google Play, ale o tym przeczytasz w dalszej części tego artykułu.

Na polskim rynku dostępnych jest mnóstwo serwisów streamingowych wideo oraz muzycznych serwisów, które możemy odtwarzać bezpośrednio na naszych telewizorach. Starsze modele, lub te które nie są wspierane, mogą nie otrzymywać już aktualizacji interesujących nas aplikacji, albo po prostu ich działanie pozostawia wiele do życzenia. Wtedy warto rozważyć zakup dobrej przystawki Smart TV, która tchnie nowe życie w jeszcze całkiem sprawnie działający odbiornik telewizyjny.

Przystawki Smart TV, w zależności od dostępnych funkcji i możliwości mogą kosztować od około 200 do 1000 zł. Warto jednak pamiętać, ze nawet te tańsze mogą być w zupełności wystarczające – szczególnie jeśli przystawki chcemy używać jedynie do wygodnego i bezproblemowego oglądania filmów i seriali z ulubionych serwisów streamingowych takich jak Netflix, HBO Max, Disney+, Apple TV+, Amazon Prime Video, Viaplay, Player, Polsat Go, TVP Go, YouTube, Facebook Live, czy innych serwisów VOD oferujących wypożyczanie filmów na żądanie.

W poniższym zestawieniu uwzględniłem najpopularniejsze urządzenia, które mogą Cię zainteresować, ze względu na ich możliwości, cenę i przeznaczenie. Należy pamiętać, że kupując przystawkę obsługująca rozdzielczość 4K czy dźwięk Dolby Atmos, musimy posiadać odpowiedni telewizor aby cieszyć się największymi parametrami. W przeciwnym razie przystawka będzie obsługiwała maksymalne rozdzielczości i możliwości dźwiękowe telewizora.

Co to jest i jak działa przystawka Smart TV?

Przystawka Smart TV (znane także jako odtwarzacze multimedialne) to urządzenie dla użytkowników posiadających starsze telewizory lub takie, które nie obsługują aplikacji, które nas interesują. Przystawki pozwalają na instalację aplikacji serwisów VOD, muzycznych serwisów streamingowych, gier, aplikacji serwisów społecznościowych i innych. Dostawcy telewizji kablowych (np. UPC TV Go, Vectra Smart GO) i satelitarnych (Canal+ online, Polsat Box Go) oferują także własne aplikacje, dzięki którym możemy oglądać wybrane kanały telewizyjne za pośrednictwem internetu – odtwarzacz multimedialny może więc służyć jako dodatkowy „dekoder – multiroom”, na którym możemy oglądać telewizję przez internet. Są tez osobne serwisy z dostępem do kanałów, które mają także swoje aplikacje np. WP Pilot, televio czy Player.

Jeśli Twój telewizor nie obsługuje interesujących Cie aplikacji, to możesz kupić nowy odbiornik z odpowiednimi funkcjami – co jest drogą opcją, lub dokupić tańszą przystawkę Smart TV.

Przystawka Smart TV jest zazwyczaj niewielkim urządzeniem, które podłączamy do telewizora za pomocą wejścia HDMI (rzadko USB). Mogą to być większe boxy, takie jak Apple TV lub niewielkie urządzenia przypominające pendrive’a. Te drugie zwykle są niewidoczne i mieszczą się za telewizorem. Do przystawek dołączany jest osobny pilot, który ułatwia sterowanie i poruszanie się po menu systemu przystawki. Producenci często umieszczają na pilotach przyciski skrótów do popularnych serwisów streamingowych takich jak Netflix czy Amazon Prime Video, dzięki czemu od razu możemy je uruchomić, bez konieczności poruszania się po menu.

Aby można było podłączyć przystawkę do telewizora musi on mieć gniazdo HDMI. Wystarczy podłączyć przystawkę z telewizorem i do gniazda zasialania (czasami zasilana jest bezpośrednio z telewizora przez dodatkowy kabel USB). Po wybraniu na telewizorze źródła HDMI (Source), do którego podhaczyliśmy urządzenie, należy postępować zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie telewizora. Najważniejsze jest to, aby połączyć urządzenie z domową siecią Wi-Fi, aby można było zaktualizować oprogramowanie, zainstalować aplikacje i wreszcie korzystać z usług streamingowych.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie przystawki?

Urządzenia różnią się od siebie parametrami technicznymi i możliwościami, a także dostępnością aplikacji, dlatego przed zakupem warto sprawdzić, czy przystawka będzie spełniała Twoje oczekiwania. POniżej znajdziesz opis najważniejszych parametrów, które warto wziąć pod uwagę przed zakupem.

system operacyjnyNajpopularniejszym systemem przystawek smart TV jest Android TV lub Google TV, który zapewnia dostęp do niemal wszystkich aplikacji serwisów dostępnych w Polsce. Podobnie jak przystawki z systemem Google’a, Apple TV z systemem tvOS oferuje dostęp do większości aplikacji i usług Apple’a – to urządzenie mogą rozważyć osoby, które posiadają iPhone’a i korzystają z ekosystemu Apple’a.
rozdzielczośćIm wyższa tym lepiej – obecnie większość urządzeń obsługuje maksymalną rozdzielczość telewizora 4K (3840 x 2160 px). Jeśli twój telewizor obsługuje niższą rozdzielczość, to takie przystawki spokojnie sobie z nią poradzą
procesorPrzystawka nie potrzebuje bardzo wymagającego procesora, ale do płynnego działania warto aby wyposażona była w przynajmniej 2-rdzeniowy chip.
RAMIm więcej pamięci tym lepiej. Jeśli planujemy korzystać z wielu różnych aplikacji i oglądać filmy w wysokiej rozdzielczości, najlepiej mieć przystawki z przynajmniej 2 GB pamięci RAM. Zapewni to także płynniejsze działanie systemu i aplikacji.
pamięć na daneWszystko zależy od tego jak wiele aplikacji będzie zainstalowanych na przystawce. Według mnie 8 GB to wystarczająco, aby cieszyć się z ulubionych aplikacji streamingowych i nie tylko.
łącznośćPrzystawki działają przez złącze HDMI, w które musi być wyposażony telewizor, do którego ją podłączamy. Są modele, które działają przez Bluetooth lub Wi-Fi, ale jeśli telewizor nie ma HDMI, to tym bardziej nie połączymy przystawki bezprzewodowo.
cenaJeśli zależy nam na odmłodzeniu starszego modelu telewizora, za pomocą przystawki Smart TV – tylko po to, by oglądać serwisy streamingowe – to nie warto przepłacać i zagospodarować na ten wydatek do 300 zł.

Kupując przystawkę smart TV zrób sobie zestawienie funkcji, których potrzebujesz, sprawdź czy przystawka będzie działała z Twoim telewizorem (tu zazwyczaj wchodzi w grę kwestia złącza HDMI, za pomocą którego podłączamy zewnętrzną przystawkę) oraz określ budżet w którym chcesz się zmieścić.

Poniżej wybrałem najpopularniejsze urządzenia, które dostępne są obecnie na rynku. Oczywiście w sklepach z elektroniką, Amzonie lub Allegro znajdziesz o wiele więcej rozmaitych modeli. Poniższe mogą posłużyć Ci jako punkt odniesienia przy ostatecznym wyborze.

Google Chromecast 4

Google Chromecast 4.0 pozwala na płynne odtwarzanie multimedialnych zbiorów Netflixa, Prime Video, HBO Max i wielu innych płatnych platform streamingowych a także muzycznych serwisów takich Spotify, Tidal, Deezer czy Apple Music na Androida.

Działa pod systemem Google TV, więc znajdziesz w zasadzie wszystkie interesujące Cie aplikacje do streamingu. Minusem lokalnym jest jedynie to, że urządzenie nie jest sprzedawane z europejską wtyczką, ale sprzedawcy oferują odpowiednie adaptery/przejściówki, które rozwiązują ten problem.

Google Chromecast 4
maksymalna rozdzielczość3840 x 2160 px (4K)
system operacyjnyGoogle TV
RAM2 GB
pamięć na dane4 GB
procesorARM Cortex A55 1,9 MHz
łącznośćWi-Fi (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 4.0, Chromecast
złącze1x HDMI, 1x USB-C
cena329 zł

Apple TV 4K

Apple TV jest urządzeniem w postaci boxu, które stawiamy obok telewizora. Z tego wyboru najbardziej będą zadowoleni użytkownicy korzystający z ekosystemu firmy Apple, ale nie tylko. Przystawka obsługuje wszystkie najpopularniejsze serwisy streamingowe w Polsce.

Apple TV 4K
maksymalna rozdzielczość3840 x 2160 px (4K)
system operacyjnytvOS
RAMbrak danych
pamięć na dane32/64 GB
procesorczip A12 Bionic o architekturze 64‑bitowej
łącznośćWi‑Fi 6 (802.11ax) z technologią MIMO; dwa zakresy jednocześnie (2,4 GHz i 5 GHz), Bluetooth 5.0
złącze1x HDMI 2.1, 1x Gigabit Ethernet
cenaod 689 zł

Amazon Fire TV Stick 4K Max

Przystawka od firmy Amazon nie oferuje wszystkich serwisów streamingowych w naszym kraju, choć aplikacje takiego serwisu jak HBO Max dostępne są na przykład w USA. Aby zainstalować Apple TV+ lub HBO Max trzeba trochę pokombinować, ale w ostatecznym rozrachunku jest to możliwe – na przykład przez zmianę lokalizacji profilu lub instalację aplikacji z pakietów APK. Producent informuje na swoich stronach, że w Polsce na pewno zainstalujemy takie apki jak Netflix, YouTube, Prime Video, Player, AP Pilot, Polsat Box GO, Polsat Go, Canal+ online czy Viaplay.

Amazon Fire TV Stick 4K Max
maksymalna rozdzielczość3840 x 2160 px (4K)
system operacyjnyFire OS
RAM2 GB
pamięć na dane8 GB
procesor4-rdzeniowy 1,8 GHz
łącznośćWi-Fi 6 (802.11a/b/g/n/ac/ax) Bluetooth 5.0
złącze1x HDMI, 1x micro USB
cena309,99 zł

realme TV Stick 4K

Działający pod tym samym systemem co Google Chromecast, realme TV Stick 4K to tańsza alternatywa dla urządzenia Google’a w nieco niższej cenie i w mojej opinii z ciekawszym pilotem. Zainstalujemy na nim wszystkie aplikacje, które dostępne są w sklepie Google Play dla telewizorów w naszym kraju.

Na niektórych telewizorach użytkownicy nie mają dźwięku w aplikacjach Apple TV+ lub HBO Max – aby naprawić ten problem, wystarczy w interfejsie sticka wybrać Ustawieniach ➔ Dźwięk, a następnie zaznaczyć lub odznaczyć opcję no surround sound. Po zmianie ustawienia, uruchom ponownie sticka, aby sprawdzić, czy dźwięk działa w aplikacjach.

realme TV Stick 4K
maksymalna rozdzielczość3840 x 2160 px (4K)
system operacyjnyGoogle TV
RAM2 GB
pamięć na dane8 GB
procesor4-rdzeniowy ARM Cortex A53 
łącznośćWi-Fi (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.0, Chromecast 
złącze1x HDMI, 1x micro USB
cena279 zł

Xiaomi Mi TV Stick 4K

Podobnie jak w przypadku Google Chromecast 4, zainstalujemy na tym urządzeniu wszystkie aplikacje, które dostępne są w sklepie Google Play dla Android TV – czyli w zasadzie wszystkie, które możliwe są do pobrania w Polsce.

Xiaomi Mi TV Stick 4K
maksymalna rozdzielczość3840 x 2160 px (4K)
system operacyjnyAndroid TV 11
RAM2 GB
pamięć na dane8 GB
procesor4-rdzeniowy Cortex-A53
łącznośćWi-Fi (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.0, Chromecast
złącze1x HDMI, 1x micro USB
cena349 zł

Nvidia Shield TV

Odtwarzacz multimedialny Nvidia Shield TV od producenta procesorów graficznych powinna zwrócić uwagę osób, które lubią grać w gry na telewizorze lub chciałyby sobie trochę pograć. Urządzenie pełni funkcje przystawki z systemem Android TV i jednoczesnie jest minikonsolą do gier – podobnie jak Apple TV.  Urządzenie umożliwia strumieniowanie gier w chmurze GeForce NOW, oferuje dostęp do ponad 400 gamingowych tytułów klasy AAA z platform Steam czy Uplay. Umożliwia także wyświetlanie na ekranie telewizora gier z komputera.

Nvidia Shield TV
maksymalna rozdzielczość3840 x 2160 px (4K)
system operacyjnyAndroid TV 9
RAM2 GB
pamięć na dane8 GB
procesorNVIDIA Tegra X1
łącznośćWi-Fi (802.11a/b/g/n/ac), Bluetooth 5.0 
złącze1x HDMI
cena649 zł

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: opracowanie własne
Jeśli kupisz któreś z prezentowanych na tej stronie urządzeń za pośrednictwem zamieszczonych linków, otrzymamy niewielką prowizję.