Błazenki powróciły na iPhone’a pod iOS 16

Kultowa tapeta Apple’a dla oryginalnego iPhone’a w końcu pojawia się na urządzeniu pod systemem iOS 16 beta.

Tapeta z błazenkiem na iPhonie z 2007 r. (po lewej) i pod systemem iOS 16 z 2022 roku (po prawej)
Tapeta z błazenkiem na iPhonie z 2007 r. (po lewej) i pod systemem iOS 16 z 2022 roku (po prawej)

Po 15 latach istnienia iPhone’a tapeta z błazenkiem (ang. clownfish) z niesławnej prezentacji Apple’a z 2007 roku w końcu trafia na urządzenia — przynajmniej dla niektórych programistów korzystających z najnowszej wersji beta systemu iOS 16. Użytkownik Twittera Jack Roberts udostępnił zrzut ekranu z tapetą z błazenkiem, która dostępna jest do wyboru w sekcji Kolekcje pod systemem iOS 16 Beta 3. Tweet zyskał duże zainteresowanie po tym, jak został retweetowany przez reportera Bloomberga Marka Gurmana.

Magiczne zdjęcie małego i dorosłego błazenka żyjącego w zielonym anemonie to pierwsze zdjęcie zaprezentowane podczas prezentowanego przez Steve’a Jobsa oryginalnego iPhone’a i jego wspaniałego 3,5-calowego wyświetlacza. Ale co dziwne, Apple nigdy nie dodało tego obrazu jako tapety do wyboru. Pełna wersja obrazu została później wydana na Maca: na przykład w wydaniu systemu Mac OS X 10.6 Snow Leopard z 2009 roku można go było znaleźć w folderze Natura dla Pulpitu i jako wygaszacz ekranu.

Ciężko powiedzieć, czy tapeta z błazenkiem trafi do nadchodzącej publicznej wersji beta systemu iOS 16, i czy osoby z dostępem do wersji dla programistów także że ją otrzymają. Wygląda na to, że ta ten motyw jest wdrażany etapami.

Warto zauważyć, że nowy obraz został udostępniony w zdecydowanie wyższej rozdzielczości niż oryginalny obraz. Użytkownik Reddita ActorVMU udostępnił animację pokazująca ciekawy efekt paralaksy przesuwania w górę.

Jeśli chcesz już teraz pobrać kopię tapety z błazenkiem w wersji dla systemu macOS, została ona zarchiwizowana w 2018 roku przez Evgenii Boguna, wówczas studenta sztuki, który zaczął zbierać każdą tapetę na komputery Mac, i możesz ją pobrać tutaj.

Tapeta z błazenkiem w kolekcjach pod systemem iOS 16 beta 3
Tapeta z błazenkiem w kolekcjach pod systemem iOS 16 beta 3 | fot. @jacklroberts

iPhone z tapetą z błazenkami był prezentowany także na stronie głównej firmy Apple – zrzut ekranu z 27 stycznia 2007 roku pokazuje tę kultową (fot. Wayback Machine):

Zrzut ekranu ze strony głównej firmy Apple z 27 stycznia 2007 r.
Zrzut ekranu ze strony głównej firmy Apple z 27 stycznia 2007 r. | fot. Wayback Machine

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: The Verge