Sprzedaż smartfonów spadła poniżej 100 mln sztuk

W maju 2022 roku sprzedaż smartfonów na całym świecie spadła poniżej 100 milionów sztuk – to już drugi raz w ciągu dekady.

Sprzedaż smartfonów na świecie od sty 2013 do maja 2022 roku | fot. Counterpoint Research
Sprzedaż smartfonów na świecie od sty 2013 do maja 2022 roku | fot. Counterpoint Research

Wydaje się, że w ciągu ostatnich 2 lat kolejne wydarzenia wpływały negatywnie na sprzedaż smartfonów. Teraz firma Counterpoint Research zaobserwowała, że ​​po raz drugi od 2020 roku globalna sprzedaż smartfonów spadła poniżej granicy 100 milionów. Magiczna granica 100 milionów sprzedanych sztuk smartfonów na świecie została przekroczona około stycznia 2014 roku i mniej więcej poziom ten utrzymywał się przez kolejnych 6 lat. Jednak od 2020 rynek smartfonów otrzymał kilka miażdżących ciosów, ze szczególnie ostrym spadkiem poniżej klasycznego poziomu odnotowanego w maju 2020 roku.

Ten słaby miesiąc był oczywiście przypisany spowolnieniu spowodowanym przez pandemię koronawirusa (COVID-19). Z drugiej strony sprzedaż smartfonów wróciła do prawie normalnego poziomu w ciągu 2021 roku, ponieważ ograniczenia podaży i dystansu społecznego stopniowo słabły.

Jednak wydarzenia, takie jak wojna na Ukrainie, wznowienie blokad w Szanghaju i wzrost inflacji, zaczęły się rozwijać, a wszystkie te wydarzenia miały wpływ na spadek sprzedaży smartfonów do 96 milionów sztuk na całym świecie w maju 2022 roku. Według Counterpoint Research, liczba ta oznacza spadek miesiąc do miesiąca (m/m) o 4% lub 10% rok do roku (r/r).

Oznacza to również, że maj 2022 roku jest 11. miesiącem z rzędu bez wzrostu rok do roku i drugim miesiącem bez wzrostu m/m: statystyki, które sprawiają, że sprawy wyglądają ponuro, szczególnie w branży smartfonów która przyzwyczajona była do ciągłych wzrostów.

Mimo wszystko jednak może być trochę światła na końcu tunelu dla konsumentów: na przykład obecne zaległości w zapasach, które mogą sugerować coraz bardziej agresywne spadki cen w najbliższej przyszłości.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Counterpoint Research | Notebook Check