Przeglądarka Chrome może dostać funkcję tłumaczenia fragmentów

Przeglądarka internetowa Chrome firmy Google może otrzymać funkcję tłumaczenia, którą mają już inne przeglądarki Chromium.

Ikona Tłumacza Google w logo przeglądarki Chrome

Funkcja tłumaczenia fragmentów na stronach internetowych jest szczególnie przydatna, gdy nie potrzebujesz przetłumaczyć całej strony. Google Chrome umożliwia już tłumaczenia całych stron, ale w przeciwieństwie do konkurencyjnych przeglądarek nie umożliwienia jeszcze użytkownikom tłumaczenia wybranych fragmentów na stronie. Nawet inne przeglądarki internetowe oparte na Chromium zapewniają taką możliwość – na przykład Microsoft Edge, który robi to od lat. Teraz wygląda na to, że Chrome w końcu nadrabia zaległości.

We wpisie na subreddicie Chrome użytkownik Leopeva64-2 ujawnia informacje na temat „częściowego tłumaczenia”, który rzekomo jest testowany w kanale Canary. Funkcja miałaby się pojawiać, gdy użytkownik zaznaczy tekst, a następnie kliknie nową opcję „Przetłumacz na [język]” w menu kontekstowym pod prawym przyciskiem myszy.

Po wybraniu tej opcji pojawi się małe okno dialogowe Tłumacza Google z zaznaczonym tekstem w języku, który według Google’a jest językiem wyświetlania. Użytkownicy mogą przejść do zakładki języka docelowego, aby zobaczyć, co oznacza zaznaczony fragment. Mogą również kliknąć menu z trzema kropkami, aby zmienić język docelowy lub wskazać, że język źródłowy jest niepoprawny. A potem, cóż, jest tam przycisk „Przetłumacz całą stronę”, jeśli chcą uzyskać pełne tłumaczenie strony. Rzeczywista funkcja częściowego tłumaczenia nie działa na tym etapie, ale należy się tego spodziewać w Chrome Canary.

Ta funkcja jest szczególnie przydatna, gdy masz do czynienia z treściami w różnych językach, czyli czymś, czego istniejące narzędzie automatycznej sugestii Tłumacza Google nie wychwytuje tak, jak w przypadku całych stron tekstu w innym języku. Podobna funkcja tłumaczenia w wersjach na komputery została niedawno udostępniona za pośrednictwem Google Lens w Chromie.

Tłumaczenie fragmentów na stronach WWW w przeglądarce Chrome | fot. u/Leopeva64-2 , Reddit

Nie jestem pewny, czy widoczny powyżej interfejs użytkownika najlepiej nadaje się do zakotwiczenia u góry strony i nie jestem do końca pewny, w jaki sposób miałaby taka opcja działać w wersji aplikacji na urządzenia mobilne. Z pewnością jest to opcja, z której wiele osób chętnie by korzystało.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Android Police