Modele iPhone’a zwiększające udział Apple’a w rynku smartfonów

Sprawdź, jak poszczególne modele iPhone’a wpływały na ogólny udział firmy Apple w rynku smartfonów na świecie od 2007 do 2021 roku.

Udział dostaw iPhone'a na świecie od 2007 do 2021 r.
Udział dostaw iPhone’a na świecie od 2007 do 2021 r.

Piętnaście lat temu – 29 czerwca 2007 roku Apple wypuściło pierwszego iPhone’a, około sześć miesięcy po tym, jak Steve Jobs przedstawił produkt podczas Macworld Expo. Po powolnym starcie w roku premiery, prawie dziesięć procent smartfonów sprzedawanych na całym świecie zostało wyprodukowanych przez firmę Apple w 2008 roku. Jak pokazuje wykres przygotowany przez serwis Statista, oparty na danych IDC i Gartner oraz obliczeniach Statista, pięć kluczowych wydarzeń przyczyniło się do wzrostu udziału Apple’a w globalnych dostawach w ciągu ostatnich piętnastu lat.

Pierwszym, jak już wspomniałem, był oryginalny iPhone z 2007 roku, który pomógł rozpędzić smartfony Apple do udziału w dostawach na poziomie około 15 procent. Drugi większy wzrost osiągnięto dzięki iPhone’om 4 i 4S odpowiednio w 2010 i 2011 roku. Urządzenie wprowadziło, zgodnie z ówczesnymi standardami, przełomowy „Retina Display”, przednią kamerę, a także nowy format. iPhone 4 pozostawał w obiegu dłużej niż większość smartfonów Apple’a, pomimo powtarzających się problemów z siłą sygnału i innych problemów sprzętowych, aż do września 2013 roku wraz z pojawieniem się iPhone’a 5.

Po spadku udziałów w dostawach, marka iPhone’a otrzymała kolejny wzrost w 2014 roku, kiedy Apple wypuściło iPhone’a 6 i 6S. Tylko w pierwszy weekend Apple sprzedało dziesięć milionów sztuk iPhone’a 6 i 6 Plus, ustanawiając nowy rekord firmy, który rok później został obalony przez modele 6S i 6S Plus.

Ostatni wzrost wynika z wprowadzenia na rynek w 2020 roku serii iPhone 12, co pomogło technologicznemu gigantowi osiągnąć 17,4 procent udziału w globalnych dostawach w ubiegłym roku, ustępując tylko Samsungowi wśród znanych marek.

Według danych Counterpoint, trzy modele iPhone’a 12 znalazły się wśród 10 najlepiej sprzedających się smartfonów na świecie w 2021 roku, przy czym na pierwszym miejscu znalazł się podstawowy iPhone 12 z trzyprocentowym udziałem w sprzedaży.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | IDC | Gartner