Jaki był stan rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2021 roku?

Sprawdź najnowszy raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2021 roku, który został wydany przez UKE.

Procentowe pokrycie budynków zasięgiem w technologii LTE w Polsce w 2021 r.
Procentowe pokrycie budynków zasięgiem w technologii LTE w Polsce w 2021 r.

Jaka była wartość rynku telekomunikacyjnego w poszczególnych jego segmentach, z których technologii internetowych najczęściej korzystano, jakie przepływności łączy były najczęściej używane, ilu abonentów nadal korzysta z usługi tradycyjnej telefonii stacjonarnej, a ilu preferuje VoIP oraz jak rozwija się rynek usług telefonii ruchomej? Te i inne zagadnienia znajdziesz w najnowszy raporcie o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2021 roku, który został opublikowany przez Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) w czwartek 30 czerwca 2022 roku.

Wartość rynku telekomunikacyjnego w 2021 r. nie zmieniła się w stosunku do poprzedniego roku i wyniosła 40,8 mld zł. Inwestycje telekomunikacyjne kształtowały się na poziomie 8,9 mld zł. Już 66,6% użytkowników internetu stacjonarnego korzystało z usług dostępu do internetu za pomocą łączy o przepływności minimum 100Mb/s. Wzrosło wykorzystanie dostępu mobilnego w technologii 4G. Szacuje się, że w 2026 r. 81% użytkowników mobilnego dostępu do internetu będzie korzystać z technologii 5G.

Na popularności wciąż traci segment tradycyjnej telefonii stacjonarnej, z której w 2021 roku korzystało niewiele ponad 2,7 mln abonentów. Tradycyjne usługi telefoniczne wypierane są przez telefonię VoIP, która w 2021 r. stanowiła prawie 49% całości usług głosowych świadczonych w sieciach stacjonarnych pod względem liczby użytkowników.

Na rynku telefonii ruchomej utrzymał się trend wzrostowy, łączna liczba kart SIM wyniosła ponad 56 mln, zwiększyło się również wykorzystanie kart M2M. Znacząco wzrosło zainteresowanie wiadomościami RCS oraz SMS A2P.

Telefonia mobilna w Polsce w 2021 roku
Telefonia mobilna w Polsce w 2021 roku | UKE

Segment usług wiązanych nie odnotował specjalnych zmian. Najbardziej popularnymi pakietami, podobnie jak w poprzednich latach, były „telefonia ruchoma + internet ruchomy”.

Rynek usług płatnej telewizji nieznacznie zwiększył wartość do 6,7 mld zł przy niewielkim spadku liczby użytkowników. Najpopularniejszym typem dostępu do usług pozostał dostęp satelitarny, jego udział w usługach telewizyjnych ogółem pod względem liczby użytkowników spadł do 49,5%.

Wskaźnik nasycenia usługami internetu mobilnego w Polsce w 2021 r.
Wskaźnik nasycenia usługami internetu mobilnego w Polsce w 2021 r. | UKE

Infrastruktura telekomunikacyjna

Ciekawe dane przynosi też druga część raportu dotycząca rozwoju infrastruktury telekomunikacyjnej. Widoczny jest przyrost – o blisko 30 tys. w ciągu roku – liczby zainstalowanych własnych węzłów sieci telekomunikacyjnych. Efektem rozwoju rynku telekomunikacyjnego i skuteczności inwestycji wspieranych ze środków publicznych jest również 4% przyrost sieci światłowodowych. Na koniec ubiegłego roku długość sieci optycznej w Polsce wyniosła 421 tys. km. 

Przyrost infrastruktury przekłada się na zwiększenie zasięgu sieci NGA. W 2021 r. dostęp do Internetu stacjonarnego o przepustowości min. 30 Mb/s posiadało ponad 80% gospodarstw domowych, a dzięki sfinalizowaniu zatwierdzonych projektów w ramach POPC dostęp szerokopasmowy uzyska kolejne 4% gospodarstw.

Udział łączy internetowych w Polsce w 2021 r. w podziale na przepływność
Udział łączy internetowych w Polsce w 2021 r. w podziale na przepływność | UKE

Pobierz pełny „Raport o stanie rynku telekomunikacyjnego w 2021 r.” ze strony UKE, klikając na poniższy przycisk:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: UKE