Google i Internet Archive zamierzają płacić za Wikipedię

Firma Google i Internet Archive to pierwsi klienci, którzy zadeklarowali wykupienie komercyjnego dostępu do treści Wikipedii.

Wikimedia Enterprise

Google zamierza zacząć płacić za korzystanie z informacji z Wikipedii w celu wsparcia swoich grafów wiedzy w wyszukiwarce Google. Gigant wyszukiwania, wraz z biblioteką cyfrową Internet Archive, są pierwszymi klientami wciąż stosunkowo nowego produktu komercyjnego uruchomionego przez Fundację Wikimedia — organizację non-profit, która obsługuje Wikipedię. Jej nowa usługa – Wikimedia Enterprise, oferuje dostęp do treści Wikimedii firmom, które ponownie wykorzystują i pozyskują Wikipedię i inne projekty Wikimedia w dużych ilościach.

Przez lata firma Google wykorzystywała informacje z Wikipedii, aby oferować w wyszukiwarce szybkie odpowiedzi i podstawowe fakty za pomocą tak zwanych grafów wiedzy, wprowadzonych po raz pierwszy w 2012 roku. Ta funkcja pobiera informacje z ogólnodostępnych zasobów online, w tym z Wikipedii, Książek Google i innych źródeł. Inni giganci technologiczni również wykorzystali informacje Wikipedii w swoich własnych produktach. Na przykład Facebook w 2020 roku przetestował panele informacyjne oparte na Wikipedii podobne do tych obecnych w Google’u. Firma Apple zwraca dzisiaj wyniki oparte na Wikipedii w funkcji wyszukiwania Spotlight. Amazon także pobiera dane z Wikipedii w wyszukiwarce fraz na Kindle’u.

Inne duże i małe firmy technologiczne również polegały na danych z Wikipedii, aby ulepszać swoje własne produkty i usługi.

Usługa Wikimedia Enterprise działa od roku i obsługuje klientów komercyjnych na zasadzie opt-in. Jednak do tej pory nie ogłoszono pierwszych klientów. Dzięki Wikimedia Enterprise klienci dowolnej wielkości uzyskują dostęp do oferty usług, w tym wsparcia klienta i umów dotyczących poziomu usług, po cenach opartych na ilości ich użytkowania, podobnie jak w przypadku każdego innego produktu skierowanego do firm. Dostępna jest również samoobsługowa bezpłatna wersja próbna oferująca 10.000 żądań na żądanie i nieograniczony 30-dniowy dostęp do zasobów.

Organizacja twierdzi, że produkt pokrywa teraz bieżące koszty operacyjne i ma coraz większą listę użytkowników, którzy badają jego zastosowanie. Nie jest jednak wymagane korzystanie z produktu komercyjnego, nawet jeśli klient uzyskujący dostęp do danych jest duży, jak w przypadku firmy Google. Wszystkie projekty Wikimedia, w tym zestaw publicznie dostępnych zbiorów danych, narzędzi i interfejsów API, które oferuje Wikimedia Foundation, będą nadal dostępne do bezpłatnego użytku dla wszystkich użytkowników.

W wyniku zawartej umowy Google i Wikimedia poinformowały, że pracują razem nad usprawnieniem procesu pozyskiwania treści.

„Wikipedia to wyjątkowy i cenny zasób, tworzony za darmo dla świata przez oddaną społeczność wolontariuszy” — powiedział Tim Palmer, dyrektor zarządzający Search Partnerships w Google. „Od dawna wspieramy Fundację Wikimedia w dążeniu do wspólnych celów poszerzania wiedzy i dostępu do informacji dla ludzi na całym świecie. Nie możemy się doczekać pogłębienia naszego partnerstwa z Wikimedia Enterprise, dalszego inwestowania w długoterminowy zrównoważony rozwój fundacji i ekosystem wiedzy, który nadal jest rozbudowywany”.

Tymczasem Internet Archive, które prowadzi cyfrowe archiwum znane jako Wayback Machine, wykorzysta tę usługę komercyjną, aby ulepszyć swoją własną ofertę.

„Fundacja Wikimedia i Internet Archive to wieloletni partnerzy w misji zapewnienia powszechnego i bezpłatnego dostępu do wiedzy. Czerpiąc z kanału w czasie rzeczywistym nowo dodanych linków i odniesień w witrynach Wikipedii — we wszystkich językach, możemy teraz szybciej i niezawodniej archiwizować większą część sieci” — powiedział Mark Graham, dyrektor Internet Archive’s Wayback Machine.

Komercyjny produkt był częścią długoterminowej strategii Fundacji Wikimedia, która obejmowała zalecenia dotyczące zwiększania równości wiedzy i wiedzy jako usługi.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Wikimedia | techCrunch