„Peter von Kant” to autorski remake François Ozona

François Ozon w swoim filmie „Peter von Kant” przedstawia „Gorzkie łzy” Fassbindera jako biografię z odwróconą rolą płci – tytuł był hitem na tegorocznym festiwalu w Berlinie.

„Peter von Kant” reż. François Ozon

Jeden z najbardziej płodnych francuskich reżyserów ostatnich lat – François Ozon – od 1997 roku wyreżyserował 21 filmów fabularnych i kilka filmów krótkometrażowych. Ale jego najnowszy „Peter von Kant” jest jednym z najbardziej wyjątkowych filmów w karierze reżysera. Żartobliwa wersja „Gorzkich łez Petry von Kant” Rainera Wernera Fassbindera to coś więcej niż tylko zmieniony płciowo remake klasycznego niemieckiego filmu o agresywnej projektantce mody.

Może Cię zainteresować również: Nowy film „Summer of 85” François Ozona

Ozon wywołał falę, wyobrażając sobie film Fassbindera jako eksperymentalną biografię samego reżysera, rzucając Denisa Menocheta jako słabo zawoalowaną alegorię legendarnego reżysera i zastępując inne postacie w filmie członkami jego wewnętrznego kręgu. Powstały film był hitem na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Berlinie 2022 i ma debiutuje w północnoamerykańskich kinach w ten weekend.

W „Gorzkich łzach Petry von Kant” wystąpiła Margit Carstensen w roli tytułowej projektantki mody, która uczestniczy w brutalnie sadomasochistycznej relacji ze swoją młodą asystentką. Melodramatyczny film wyróżniał się wyłącznie kobiecą obsadą i wyjątkową stylistyczną decyzją Fassbindera, aby ograniczyć większość filmu do mieszkania Petry. Film został oparty na sztuce napisanej przez Fassbindera, a większość czteroaktowego filmu wykorzystuje podejście, na które duży wpływ miał świat teatru. Film z 1972 roku był jednym z pierwszych wielkich sukcesów Fassbindera, torując mu drogę do bardziej znaczących filmów, takich jak „Strach zżerać duszę” z 1974 roku.

W „Peter von Kant” François Ozona z 2022 roku występuje Denis Menochet w roli tytułowego Petera von Kanta, ale nie trzyma się on oryginalnego stylu obsady jednej płci. W rolach głównych występują także Isabelle Adjani, Khalil Ben Gharbia, Hanna Schygulla (która zagrała w oryginalnym filmie), Stefan Crepon i Aminthe Audiard. Ozon wyreżyserował ten film na podstawie scenariusza, który sam napisał.

„Peter von Kant” będzie miał swoją północnoamerykańską premierę w Frameline w Castro Theatre w San Francisco w niedzielę 26 czerwca 2022 roku. Film był ostatnio pokazywany na festiwalu filmowym w Provincetown. Strand Releasing otworzy film w Stanach Zjednoczonych w 2022 roku. Do filmu stworzono wyjątkową kampanię plakatową, z której jeden przedstawia na nowo kultowy plakat Andy’ego Warhola z „Querelle” Fassbindera, a drugi wprowadza do obsady Warholesque.

Obejrzyj zwiastun filmu „Peter von Kant”:

Plakat filmu „Peter von Kant” w reżyserii François Ozona (2022)
Plakat filmu „Peter von Kant” w reżyserii François Ozona (2022)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IndieWire