Dlaczego na pierwszym iPhonie nie było opcji „kopiuj-wklej”

Były inżynier firmy Apple Ken Kocienda wyjaśnia, dlaczego pierwszy iPhone nie miał funkcji kopiowania i wklejania tekstu.

Funkcja kopiuj-wklej w iPhonie 3GS

Pierwszy iPhone, który został wydany w 2007 roku, nie posiadał funkcji kopiowania i wklejania, a były inżynier Apple’a wreszcie wyjaśnił, dlaczego tak się stało? Ken Kocienda dołączył do Apple’a w 2001 roku i był kluczowym inżynierem w zespole, który opracował pierwszego iPhone’a. W niedzielę Kocienda podzielił się zabawną anegdotą wyjaśniającą, dlaczego telefon Apple’a pierwszej generacji nie miał funkcji kopiowania i wklejania tekstu.

Według krótkiej odpowiedzi Kociendy zespół projektowy nie miał czasu, aby „zrobić to dobrze” przed wydaniem pierwszego iPhone’a. Były inżynier Apple’a powiedział, że byli zajęci pracą nad klawiaturą urządzenia, autokorektą i funkcjonalnością tekstu.

W końcu, jakiś czas po debiucie iPhone’a, zespół zabrał się do pracy nad funkcją kopiowania i wklejania, która pojawiła się dopiero w iPhonie 3GS działającym pod systemem iPhone OS 3.0 z 2009 roku. Kocienda dodał, że jego pomysłem była „lupa powiększająca tekst”, która powiększałaby tekst, który użytkownik dotknąłby palcem.

Kolejna ciekawa ciekawostka, którą udostępnił Kocienda, dotyczyła systemu tekstowego na pierwszym iPhonie. W szczególności inżynier powiedział, że WebKit zasilał praktycznie cały tekst.

„Jeśli chodzi o system tekstowy, cały edytowalny stylizowany tekst na oryginalnym iPhonie był wspierany przez WebKit” – powiedział. „W systemie były porozrzucane tu i tam strony internetowe. Każdy wielowierszowy UITextView był osobną stroną internetową”.

Kocienda powiedział, że był dobrze przygotowany do tego zadania, ponieważ dodał edycję tekstu do WebKit w latach 2003-2005.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider | Ken Kocienda