D-Wave wprowadza prototyp komputera wyżarzania kwantowego nowej generacji

D-Wave znany jest z komputerów wyżarzania kwantowego, i chociaż firma ogłosiła niedawno nadprzewodzący model bramki kwantowej, ale nie rezygnuje z technologii wyżarzania kwantowego.

Render nowej topologii Zephyr z 20-kierunkową łącznością
Render nowej topologii Zephyr z 20-kierunkową łącznością między kubitami, która zasila nowy, małoskalowy prototypowy komputer kwantowy D-Wave Advantage2™ z wyżarzaniem. fot. D-Wave Systems Inc.

Firma D-Wave stworzyła pierwszy prototyp swojego komputera wyżarzania kwantowego (ang. Annealing Quantum Computer – AQC) nowej generacji – Advantage2, który jest dostępny w chmurze. To nie jest pełny system, który będzie zawierał 7000 kubitów, gdy zostanie wprowadzony na rynek w 2023 lub 2024 roku, ale mała wersja ponad 500 kubitów, która ma zaprezentować nowy projekt kubitowy firmy i jej topologię Zephyr (PDF) z 20-drożną interłącznością kubitową.

„Prototyp Advantage2 został zaprojektowany, aby dzielić się tym, czego się uczymy i uzyskiwać opinie od społeczności, gdy kontynuujemy budowanie w kierunku pełnego systemu Advantage2” — powiedział Emile Hoskinson, dyrektor Quantum Annealing Products w D-Wave. „Nasz obecny komputer kwantowy Advantage został całkowicie przeprojektowany od podstaw. Dzięki Advantage2 ponownie przesuwamy tę granicę – pokazując, że łączność i redukcja hałasu będą motorem zapewniającym jeszcze większą wydajność, gdy pełny system będzie dostępny. Prototyp Advantage2 jest dla nas okazją do podzielenia się naszą ekscytacją i zajrzenia w przyszłość dla klientów wprowadzających kwant do swoich aplikacji”.

Korzystając z topologii Zephyr, każdy kubit zostanie połączony z 20 innymi kubitami, w porównaniu z 15 w jego poprzedniku – rodzinie Pegasus, z której korzysta obecny system 5000 qubit Advantage.

Może Cię zainteresować także: Jak zmieni nasze życie komputer kwantowy?

Firma argumentuje, że udostępniając nowy prototyp Advantage2, programiści mogą rozpocząć testowanie wszystkich podstawowych funkcji modelu w pełnej skali. D-Wave zauważa, że ​​jego wczesne testy porównawcze pokazują, że system Advantage2 charakteryzuje się zwiększoną spójnością i zmniejszonym szumem kubitowym.

Fragment topologii Zephyr
Przycięty widok topologii Zephyr z jednym reprezentatywnym kubitem (czarna kropka) połączonym z prostopadłymi kubitami za pomocą 16 wewnętrznych sprzęgów (zielone linie) oraz z podobnie wyrównanymi kubitami za pomocą dwóch zewnętrznych sprzęgów (niebieskie linie) i dwóch nieparzystych sprzęgaczy (czerwone linie). fot. D-Wave Systems Inc.

Nowy prototyp jest teraz dostępny za pośrednictwem usługi chmury kwantowej Leap firmy D-Wave, która obejmuje również dostęp do oryginalnego systemu Advantage, a także do hybrydowych solwerów D-Wave, w tym do nowego solwera Constrained Quadratic Model.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: D-Wave | TechCrunch