TSMC wyprodukuje chipy 2 nm do 2025 roku

Producent Apple Silicon – firma TSMC, publicznie zobowiązała się do produkcji zaawansowanych 2-nanometrowych procesorów do 2025 roku.

TSMC (logo)

Nawet gdy Apple zaczyna przechodzić na układy 3 nm firmy, TSMC planuje nowy proces produkcyjny dla układów 2 nm. W 2021 roku uzyskał zgodę na zbudowanie nowego obiektu specjalnie dla tego procesu i przewidywano, że pierwsze chipy zostaną wyprodukowane w 2023 roku. Według Nikkei Asia firma ogłosiła teraz, że zamierza rozpocząć masową produkcję czipów 2 nm do 2025 roku. Po raz pierwszy firma szczegółowo opisała swoje plany i zrobiła to podczas wydarzenia, które w publikacji określa się jako wydarzenie branżowe.

Przemawiając na sympozjum w USA, rzecznik TSMC ujawnił również, że firma pracuje nad wykorzystaniem „architektury tranzystorów nanoarkuszowych”. Jest to radykalnie inna technologia w porównaniu z obecnymi procesami 5 nm i wymaga znacznych inwestycji.

Nikkei Asia donosi, że Samsung ogłosił już plany dostarczenia procesorów 2 nm do 2025 roku. Intel twierdzi, że jego technologia 1,8 nm wyprzedza harmonogram i zostanie wyprodukowana do końca 2024 roku.

TSMC nie poinformowało o klientach, dla których przygotowała nadchodzący proces. Wcześniej jednak Apple wykupiło całą zdolność produkcyjną TSMC dla procesorów 3 nm.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider | Nikkei Asia