Jak spadała popularność Internet Explorera?

Microsoft zakończył wsparcie dla jednego z najmniej lubianych tytanów wczesnej ery Internetu – przynajmniej pod swoim najnowszym systemem operacyjnym.

Użytkownicy systemu Windows 10, którzy spróbują połączyć się z aplikacją komputerową Internet Explorer, będą odtąd przekierowywani do nowej przeglądarki Edge. Microsoft ogłosił ostateczną datę zakończenia wsparcia dla Internet Explorera w maju zeszłego roku. Użytkownicy starszych wersji systemu Windows mogą nadal korzystać z tej przeglądarki, a osoby korzystające z systemu Windows 10 mogą nadal przełączać się w tryb Internet Explorer w przeglądarce Edge, jeśli muszą to zrobić w przypadku niektórych aplikacji (lub z nostalgicznych powodów). Firma zapowiedziała, że ​​zapewni wsteczną kompatybilność w Edge co najmniej do 2029 roku.

Internet Explorer trafił na ekrany komputerów prawie 27 lat temu i według StatCounter początkowo był hitem. W 2009 roku, w erze Web 1.0, przeglądarka nadal miała 65% udziału w światowym rynku komputerów stacjonarnych. Jako produkt Microsoftu, Internet Explorer był preinstalowany z systemami operacyjnymi firmy, które wtedy były jeszcze bardziej wszechobecne niż obecnie. Wielu użytkowników początkowo nie zawracało sobie głowy przejściem na produkty rywali, takie jak Firefox, który pojawił się około 19 lat temu w 2002 roku, czy Opera, która istnieje tak długo, jak Internet Explorer.

Jednak wraz z nadejściem Web 2.0 możliwości przeglądarki stały się bardziej kluczowe dla doświadczenia użytkownika, a programiści Microsoftu byli powszechnie oskarżani o ignorancję. Przeglądarka Google Chrome, która zadebiutowała w 2008 roku, już w 2012 roku wyprzedziła Internet Explorera na rynku komputerów stacjonarnych, a od stycznia 2016 roku było też więcej użytkowników Firefoksa niż Internet Explorera.

Przynajmniej nowe przedsięwzięcie Microsoftu może dać firmie nadzieję na ponowne udostępnienie udanej przeglądarki. Microsoft Edge w maju 2022 roku osiągnął 10,7% udziału w rynku, wyprzedzając starsze przeglądarki Firefox i Opera oraz Safari firmy Apple.

Sprawdź jak na przestrzeni lat spadała popularność, niegdyś najpopularniejszej przeglądarki internetowej na świecie:

Udziały najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie (2009-2022)
Udziały najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie (2009-2022)

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista