Urządzenia Bluetooth też pozwalają na identyfikację

Naukowcy pokazują, jak możliwe jest śledzenie urządzeń Bluetooth, które można zidentyfikować dzięki błędom na poziomie sprzętowym.

Śledzenie i identyfikacja urządzeń Bluetooth
fot. UC San Diego Jacobs School of Engineering

Śledzenie lokalizacji już teraz stanowi poważny problem dla użytkowników smartfonów. Jednak naukowcy z UC San Diego znaleźli inny wektor urządzeń śledzących — jest nim chip Bluetooth. Obecnie śledzenie Bluetooth staje przed wieloma wyzwaniami, ale może przekształcić się w coś poważniejszego. Urządzenia mobilne stale emitują sygnały Bluetooth do zadań takich jak łączenie się z urządzeniami bezprzewodowymi, znajdowanie zagubionych przedmiotów lub korzystanie z aplikacji do śledzenia kontaktów COVID. Artykuł badawczy UC San Diego przedstawia, w jaki sposób sygnały te mogą identyfikować poszczególne urządzenia.

Produkcja chipów Bluetooth i łączenie ich ze sprzętem Wi-Fi naznacza je unikalnymi fizycznymi niedoskonałościami, które mogą wpływać na transmisję Bluetooth każdego urządzenia w sposób, który naukowcy zidentyfikowali ze sprzętem radiowym (kosztującym poniżej 200 USD) i specjalistycznym oprogramowaniem.

Testy pomyślnie zidentyfikowały iPhone’y, Thinkpady, Macbooki, Apple Watche, telefony Google Pixel i inne urządzenia w zatłoczonych kawiarniach i korytarzach – patrząc tylko na sygnały Bluetooth. Jednak zespół nie uzyskał na szczęście dostępu do danych na samych urządzeniach.

Jednak ta metoda śledzenia urządzeń Bluetooth jest wciąż daleka od doskonałości i nie tak szybko stanie się powszechna. Różnice konstrukcyjne sprzętu, temperatury i ograniczenia radiowe mogą wpływać na identyfikację. Ogólnie naukowcy byli w stanie zidentyfikować tylko mniej niż połowę wykrytych urządzeń.

Przeciwdziałanie „odciskom palców” Bluetooth może okazać się trudne, ponieważ urządzenia znajdowane są za pomocą identyfikatorów sprzętowych. Samo wyłączenie Bluetootha nie zatrzyma wszystkich transmisji.

Badaczom udało się wykryć unikalne odciski palców dla 47% z 647 urządzeń Bluetooth
Badaczom udało się wykryć unikalne odciski palców dla 47% z 647 urządzeń Bluetooth

Całkowite wyłączenie modułu wydaje się być jedynym sposobem na pełne ukrycie sygnału Bluetooth. Jednak badania wskazują, że cyfrowe przetwarzanie sygnału przez oprogramowanie sprzętowe Bluetootha może być lepszym sposobem łagodzenia skutków ubocznych związanych z naruszeniem prywatności.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: UC San Diego | Techspot