Co potrafią inteligentne butelki na wodę?

Dla niektórych przydatne mogą być inteligentne butelki na wodę, ale większość osób spokojnie może się bez nich obejść – sprawdź, jakie mają funkcje.

Inteligentna butelka na wodę Hydrate Spark Pro z aplikacją
Inteligentna butelka na wodę Hydrate Spark Pro z aplikacją

Profesjonalna inteligentna butelka na wodę może pomóc ci śledzić, ile wody spożywasz każdego dnia i może zachęcić cię do picia większej ilości wody, jeśli jej brakuje w twoim organizmie. Jednak nie są one konieczne dla większości konsumentów. Istnieje kilka dobrych powodów, dla których warto zainwestować w inteligentną butelkę na wodę, ale jest też wiele innych racjonalnych argumentów, aby po prostu kupić zwykłą butelkę. Przeczytaj, co powinieneś wiedzieć o użyteczności i praktyczności inteligentnej butelki na wodę.

Czym są inteligentne butelki na wodę?

Termin inteligentna butelka na wodę jest nie do końca niejasny, ponieważ może się różnić w zależności od funkcji. W skrócie, inteligentne butelki na wodę łączą się ze smartfonem i dostarczają danych o ilości wypijanej wody.

Większość butelek dostępnych na rynku ma kilka czujników, które określają ilość spożytego płynu. Czujniki te znajdują się na nakrętce butelki, na dnie lub wewnątrz pokrywy butelki i są na ogół zasilane bateriami wielokrotnego ładowania lub wymiennymi bateriami pastylkowymi. Oprócz faktycznego śledzenia wypijanej wody lub płynów, niektóre butelki z wodą mają również czujniki, które mogą informować o temperaturze płynu w butelce lub o tym, ile wody faktycznie pozostało.

Inteligentne butelki na wodę bezprzewodowo przesyłają te dane do smartfona, zwykle przez Bluetooth. Większość inteligentnych butelek na wodę ma aplikacje towarzyszące, które mogą prezentować te dane w atrakcyjnej formie i okresowo przypominać o piciu wody.

Niektóre inteligentne butelki na wodę nie kończą się na śledzeniu wypijanej wody — mogą oferować różne funkcje, od wbudowanych głośników Bluetooth po oczyszczanie wody. O ile te funkcje nie są dla Ciebie ważne, prawdopodobnie najlepiej wybrać inteligentną butelkę na wodę w oparciu o jej zdolność do śledzenia poziomu wody w organizmie, a nie o dodatkowe funkcje.

Dla kogo jest inteligentna butelka na wodę?

Każdy musi pić wodę. Chociaż dokładne zalecane dzienne spożycie wody jest przedmiotem dyskusji, powinieneś spożywać średnio od czterech do ośmiu szklanek wody dziennie. Przeciętny człowiek nie będzie miał problemu z ustaleniem, czy jest odwodniony. Jeśli pijesz, gdy jesteś spragniony i stosujesz dietę z przyzwoitą ilością przepełnionych wodą owoców i warzyw, prawdopodobnie już osiągasz swoje wyniki.

Inteligentne butelki na wodę mogą pomóc Ci kontrolować spożycie wody za pomocą aplikacji na smartfona. Niektórzy ludzie mogą być chronicznie odwodnieni, jeśli mają problemy z pamiętaniem o piciu. Osoby starsze mogą również odczuwać zmniejszone pragnienie, co może przyczyniać się do odwodnienia. Ci, którzy próbują pozbyć się nałogu słodkich napojów, powinni przestawić się na wodę – a inteligentna butelka może pomóc w wyrobieniu nowego nawyku.

Osoby uprawiające intensywną aktywność fizyczną lub mieszkające w gorącym klimacie powinny pić wystarczająco dużo, aby zrównoważyć ilość utraconą podczas pocenia się. Ogólnie, oznacza to picie więcej niż cztery do ośmiu zalecanych szklanek.

W tych konkretnych przypadkach inteligentna butelka na wodę może być przydatnym sposobem śledzenia ilości wypijanej wody. Mogą również pomóc Ci przypomnieć o piciu większej ilości wody, jeśli chronicznie o tym zapominasz.

Warianty kolorystyczne butelki Hydrate Spark Pro
Warianty kolorystyczne butelki Hydrate Spark Pro

Wady inteligentnej butelki na wodę

Chociaż inteligentna butelka na wodę może być przydatna dla osób starszych, sportowców lub tych, którzy często zapominają o piciu, mają również pewne wady, o których powinieneś wiedzieć.

Po pierwsze – cena. Większość inteligentnych butelek na wodę kosztuje od 350 do 500 zł. To trochę dużo jak na najbardziej wymyślną butelkę na wodę. Wiele opcji inteligentnych butelek na wodę ma również wbudowane lampki, które migają, przypominając, kiedy należy pić. W niektórych przypadkach światła te mogą być przeszkadzające, na przykład podczas spotkania lub egzaminu szkolnego. Niektóre inteligentne butelki na wodę, oprócz migających światełek mają wbudowane głośniki Bluetooth i inne niepotrzebne funkcje.

Wiele inteligentnych butelek świeci, przypominając o piciu, co może rozpraszać uwagę.

W przypadku czegoś, co powinno towarzyszyć Ci przez większość dnia, każdy dodatkowy element technologii stanowi potencjalny punkt awarii. Inteligentna butelka na wodę nie będzie tak wytrzymała jak zwykła butelka. To jest ważny punkt do rozważenia dla osób, które potrzebują wytrzymałego zestawu w ekstremalnych warunkach. Musisz ją też naładować — to coś, co nie jest konieczne w przypadku zwykłych butelek.

Sprawdź na poniższym filmie, jak działa jedna inteligentna butelka na wodę jednego z producentów:

Istnieje również fakt, że inteligentna butelka na wodę może wprowadzić niepotrzebne poczucie konkurencyjności do czegoś, do czego ludzie ewoluowali: picia wody. Na szczęście mamy dobrze skonstruowane mózgi i samo postawienie na biurku zwykłej butelki z wodą powinno nam wystarczyć, aby po nią sięgnąć. Ale może niektórzy są na tyle leniwi umysłowo, że potrzebują migających świateł, aby się napić…

Na co zwrócić uwagę w inteligentnej butelce na wodę

Inteligentne butelki na wodę nie śa akcesorium dla wszystkich, ale jeśli zdecydowałeś, że jedna z nich będzie pomocna, jest kilka rzeczy, które powinieneś wziąć pod uwagę , zanim zdecydujesz się na zakup.

  • Rozmiar inteligentnej butelki na wodę jest ważnym czynnikiem, ponieważ powinieneś kupować tylko taką, którą będzie można wszędzie zabrać ze sobą. Sprawdź, czy inteligentna butelka na wodę pomieści również gorące płyny, czy tylko zimne napoje.
  • Ważne jest również, aby sprawdzić, czy inteligentna butelka na wodę jest kompatybilna z twoim smartfonem lub smartwatchem. Niektóre inteligentne butelki na wodę są zgodne tylko z systemem iOS lub Android. Inne mogą mieć aplikacje wymagające nowszej wersji iOS-a lub modelu smartfona.
  • Jest też kwestia ładowania. Jak wspomniałem wcześniej, niektóre inteligentne butelki na wodę działają na baterii pastylkowej, którą należy wymieniać tylko co kilka miesięcy. Inne opcje wymagają regularnego ładowania, jak każdy inny inteligentny gadżet. Sprawdź, czy butelka obsługuje ładowanie przez USB lub czy musisz kupić do niej baterie pastylkowe.

Jakie są dostępne opcje inteligentnych butelek na rynku?

Jedną z dobrych opcji jest inteligentna butelka na wodę Hydrate Spark Pro, która kosztuje ok 380 zł w sklepie Amazon, utrzymuje zimne napoje do 24 godzin i łączy się z iPhonem przez Bluetootha. Dostępna jest w wersji z pokrywką oraz ze składanym ustnikiem dla sportowców. Producent butelek – Hidrate Spark oferuje kilka wariantów kolorystycznych i wykonanie butelek ze stali nierdzewnej lub wzmocnionego plastiku.

Hydrate Spark Pro
Hydrate Spark Pro

Butelka Thermos Hydration Bottle z Connected Smart Lid to kolejna alternatywa dla użytkowników Apple’a. To lekka butelka, która może śledzić poziom nawodnienie i wysyłać alerty przypominające o wypiciu. Obecnie jest w sprzedaży za ok. 40 USD w amerykańskim Amazonie.

Thermos Hydration Bottle z Connected Smart Lid
Thermos Hydration Bottle z Connected Smart Lid

Jeśli nie zależy Ci na danych i po prostu chcesz delikatnego przypomnienia, aby pić więcej, izolowana inteligentna butelka Icewater 3 w 1, za 387 zł w sklepie Amazon rezygnuje ze śledzenia Bluetooth na rzecz prostego światła, które świeci, gdy nadejdzie czas napicia się. Posiada również wbudowany głośnik Bluetooth.

ICEWATER Inteligentna butelka na wodę 3 w 1 ze stali nierdzewnej
ICEWATER Inteligentna butelka na wodę 3 w 1 ze stali nierdzewnej

Inne alternatywy

Jeśli chcesz lub musisz zacząć pić więcej wody, inteligentna butelka na wodę nie jest jedyną opcją. W App Storze jest wiele aplikacji, które mogą pomóc w śledzeniu spożycia wody i przypominać o spożywaniu większej ilości płynów.

Aplikacje takie jak My Water: Daily Drink TrackerMoja Woda Licznik Drink Water (wersja na iPhone’a | wersja na Androida) mogą pomóc obliczyć dzienne spożycie wody i wysyłać przypomnienia do iPhone’a lub Apple Watcha, gdy nadejdzie pora napicia się. Chociaż oferuje subskrypcję, jego podstawowa funkcjonalność jest bezpłatna — i wystarcza dla większości.

Wiele aplikacji oferuje taką samą funkcjonalność jak inteligentna butelka na wodę i jest albo bezpłatna, albo znacznie tańsza.

Skutkiem korzystania z bezpłatnej lub płatnej aplikacji jest to, że nie będziesz musiał pamiętać o ładowaniu ani przynoszeniu wszędzie inteligentnej butelki na wodę. Nawet jeśli zainwestujesz w ładniejszą izolowaną butelkę na wodę, taką jak HydroFlask, nadal będziesz mieć więcej zaoszczędzonych pieniędzy.

Chociaż z pewnością są ludzie, którzy mogliby skorzystać z inteligentnej butelki na wodę, większość z nas poradzi sobie z aplikacją i zwykłą butelką — lub po prostu wsłuchując się w swoje pragnienie. Na rynku dostępne są ciekawe opcje butelek filtrujących od Dafi i Brity, które kupimy za ok. 50 zł

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple Insider
ARTYKUŁ ZAWIERA LINKI AFILIACYJNE, DZIĘKI KTÓRYM MOŻEMY OTRZYMAĆ PROWIZJĘ