10 lat temu Apple zaprezentowało pierwszego MacBooka Pro z Retiną

Podczas WWDC – 11 czerwca 2012 roku, firma Apple zaprezentowała swój pierwszy model MacBooka Pro z wyświetlaczem Retina o wyższej rozdzielczości.

MacBook Pro Retina (15 cali) - połowa 2012 roku
MacBook Pro Retina (15 cali) – połowa 2012 roku

Wprowadzony podczas konferencji dla programistów – WWDC 2012, 15-calowy MacBook Pro Retina posiadał znacznie cieńszą konstrukcję w porównaniu do poprzedniego modelu, ponieważ Apple usunęło wbudowany port Ethernet, port FireWire i napęd CD/DVD. Notebook nadal był wyposażony w dwa porty Thunderbolt, dwa porty USB-A, port HDMI, gniazdo kart SD, MagSafe 2 i gniazdo słuchawkowe.

„MacBook Pro z wyświetlaczem Retina przesuwa granice wydajności i przenośności jak żaden inny notebook” — powiedział wówczas dyrektor generalny Apple’a Tim Cook, w komunikacie prasowym zapowiadającym nowego MacBooka Pro. „Dzięki wspaniałemu wyświetlaczowi Retina, architekturze całkowicie flashowej oraz radykalnie cienkiej i lekkiej konstrukcji nowy MacBook Pro jest najbardziej zaawansowanym komputerem Mac, jaki kiedykolwiek zbudowaliśmy”.

W tamtym czasie Apple powiedział, że MacBook Pro z wyświetlaczem Retina miał wyświetlacz notebooka o najwyższej na świecie rozdzielczości, z 220 pikselami na cal. Był to również pierwszy MacBook Pro wyposażony w pamięć flash, dzięki czemu był cieńszy i lżejszy. Notebook był napędzany czterordzeniowymi procesorami Intel Core i7 trzeciej generacji i był wyposażony w grafikę Nvidia GeForce GT 650M, do 16 GB pamięci RAM i dysk SSD do 768 GB.

Ceny pierwszego MacBooka Pro Retina rozpoczynały się w Stanach Zjednoczonych od 2199 USD. W październiku 2012 roku Apple ogłosiło 13-calowy MacBook Pro z wyświetlaczem Retina (z końca 2012 r.), którego cena była niższa i zaczynała się od 1699 USD. Oba notebooki znajdują się teraz na liście przestarzałych produktów Apple’a.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Apple | MacRumors