Skąd pochodzi największa pomoc wojskowa dla Ukrainy?

Które kraje zadeklarowały największą pomoc wojskową dla Ukrainy, w związku z trwająca od ponad 100 dni inwazją Rosji na tej kraj od ponad 100 dni!

Skąd trafia największa pomoc wojskowa dla Ukrainy (w mld USD) | stan na 2 czerwca 2022 roku
Skąd trafia największa pomoc wojskowa dla Ukrainy (w mld USD) | stan na 2 czerwca 2022 roku

Patrząc na obietnice pomocy wojskowej dla Ukrainy od początku rosyjskiej inwazji a 10 maja 2022 roku, rząd Stanów Zjednoczonych Ameryki zobowiązał się do dostarczenia jak największej ilości broni i innego sprzętu wojskowego dla Ukrainy. Według portalu „Ukraina Support Tracker” Instytutu Gospodarki Światowej w Kilonii, do tego czasu zadeklarowano prawie 26 miliardów dolarów pomocy wojskowej. Liczba ta wkrótce wzrośnie jeszcze bardziej, ponieważ w środę wieczorem USA ogłosiło nowy pakiet pomocy wojskowej o wartości 700 milionów dolarów, w tym 1000 amerykańskich ręcznych przeciwpancernych pocisków kierowany typu F&F (Javenils) i systemów wyrzutni rakiet.

Drugie w rankingu państwo – Wielka Brytania, zobowiązała się w tym czasie na znacznie mniejszą kwotę – 2,5 miliarda dolarów. Jednak w ujęciu względnym oba zobowiązania dotyczące pomocy wojskowej wynoszą około 0,1 procent PKB każdego kraju. Patrząc na ten wskaźnik, mniejsi sąsiedzi Ukrainy w większym stopniu przyczynili się do jej wysiłku wojennego, na przykład Polska (pomoc wojskowa w wysokości 0,3 proc. PKB z 1,62 mld USD) czy Estonia (0,8 proc. z 0,25 mld USD).

Nawet sumując pomoc wojskową, finansową i humanitarną dostarczoną lub zadeklarowaną przez Stany Zjednoczone, stanowi to zaledwie 0,2 procent PKB tego kraju. Innymi dużymi darczyńcami pomocy wojskowej dla Ukrainy są Niemcy i Kanada – mimo, że ich względne deklaracje wynoszą tylko 0,04 proc. i 0,05 proc. ich PKB.

IfW Kiel’s Ukraine Support Tracker systematycznie rejestruje wartość wsparcia, jakie rządy, głównie 37 zachodnich państw, zobowiązały się do przekazania Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji – 24 lutego 2022 roku. Jest to oficjalnie znana publicznie zadeklarowana pomoc wojskowa, finansowa i humanitarna.

Ranking krajów, które najbardziej niosą pomoc wojskową dla Ukrainy (w mld dolarów)

USA 🇺🇸25,76 mld USD
Wielka Brytania 🇬🇧2,50 mld USD
Polska 🇵🇱1,62 mld USD
Niemcy 🇩🇪1,49 mld USD
Kanada 🇨🇦0,81 mld USD
Norwegia 🇳🇴0,28 mld USD
Estonia 🇪🇪0,25 mld USD
Łotwa 🇱🇻0,23 mld USD
Francja 🇫🇷0,17 mld USD
Włochy 🇮🇹0,16 mld USD
źródło: IfW Kiel

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: IfW Kiel | Statista