„Buy My Cancer” – sztuka NFT stworzona z komórek rakowych

Projekt „Buy My Cancer” to unikalne dzieła sztuki NFT stworzone z obrazów komórek nowotworowych, aby ratować życie pacjentów walczących z tymi nowotworami.

Projekt By My Cancer

Łączący współczesną sztukę, nowoczesną medycynę, naukę i technologię NFT, projekt „Buy My Cancer” został zrealizowany przy współpracy Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Gliwicach, artysty PawłaSWANSKIEGO oraz agencji kreatywnej Ogilvy na rzecz Onkofundacji Alivia i jej podopiecznych. „Buy My Cancer” to także innowacyjny model finansowania kosztownego leczenia nowotworów złośliwych. Polega on na wykorzystaniu obrazów prawdziwych komórek nowotworowych, przekształceniu ich w dzieła sztuki i stworzeniu z nich NFT (Non-Fungible Token, niezamienny token) – unikalnego, cyfrowego certyfikatu, przechowywanego na blockchainie umożliwiając jednoznaczną identyfikację powiązanego z nim dzieła sztuki.

Przeczytaj także: NFT wymawiajmy jak „neft” – to sprawa umowna

Środki uzyskane w ramach kampanii będąprzeznaczone na pokrycie kosztów nierefundowanych w Polsce metod leczenia pacjentów chorujących na zobrazowane typy nowotworów. W tej edycji zdjęcia komórek pochodzą od pacjentów Instytutu Onkologii w Gliwicach i to właśnie na ich leczenie, z pomocą Onkofundacji Alivia, trafi darowizna. 

Onkofundacja Alivia działa na rzecz zapewnienia wszystkim równego dostępu do najlepszej opieki onkologicznej. Broni godności pacjentów z chorobą nowotworową i tworzy narzędzia, dzięki którym chorzy mogą podejmować świadome decyzje dotyczące zdrowia. Od ponad 10 lat jest jedną z głównych organizacji pozarządowych wspierających chorych na nowotwory w Polsce. Onkofundacja Alivia przekazała chorym na walkę z rakiem już ponad 26 mln zł.

Połączenie nauki, medycyny, sztuki i NFT

Zarejestrowane pod mikroskopem konfokalnym przez naukowców: dr hab. n. med. Tomasz Cichonia i dr n. med. Ryszarda Smolarczyka obrazy komórek nowotworowych posłużyły jako punkt wyjścia do stworzenia dzieł sztuki. Zdjęcia powstały przy wsparciu dr hab. n. med. Tomasza Rutkowskiego. Każde ze zdjęć zostało umieszczone na płótnie jako „baza” do obrazu. Następnie polski artysta – Paweł SWANSKI namalował na nich struktury walczące z komórkami nowotworu.

Wszystkie powstałe w ten sposób obrazy, jak i cały performance, zostały zarejestrowane i zamienione w kolekcje NFT.

NFT będą dostępne na największych międzynarodowych platformach NFT: VAST i OpenSea. Uzyskane w tej edycji środki trafią na konto Onkofundacji Alivia, która sfinansuje leczenie pacjentów zakwalifikowanych do terapii metodą CAR-T cells. Pierwszy z pacjentów to Jakub Burnos, student Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, chorujący na rzadki typ nowotworu – oporną na chemioterapię postać agresywnego chłoniaka. Twórcy mają nadzieję, że w ramach projektu kolejni pacjenci otrzymają wkrótce podobne wsparcie.

Komórki rakowe (Buy My Cancer, NFT)
Komórki rakowe (Buy My Cancer, NFT)

CAR-T cells to często ostatnia nadzieja dla pacjentów onkologicznych, dla których nie ma już innych możliwości leczenia. Niestety jest niezwykle droga. Zaangażowałem się w projekt “Buy My Cancer” osobiście, ponieważ takich pacjentów mam pod opieką wielu i sam nie jestem w stanie im pomóc – mówi Profesor Sebastian Giebel.

Metoda leczenia

CAR-T cells to nowoczesna, niezwykle skuteczna i dynamicznie rozwijająca się gałąź immunoterapii, która może zwalczyć nowotwór niepodatny na inne metody leczenia.

CAR-T cells wykorzystuje własne komórki odpornościowe (limfocyty) pacjenta. Poddaje się je poza ustrojem inżynierii genetycznej (przeprogramowaniu) tak, aby mogły rozpoznawać komórki nowotworowe i z nimi walczyć. Po odpowiedniej stymulacji podaje się je ponownie choremu w formie dożylnej. Pod wpływem kontaktu z nowotworem limfocyty namnażają się i pozostają w organizmie jako „żywy lek”.

Profesor Jacek Jassem stwierdza: – Uważam, że określenie „przełomowa terapia” jest w Polsce nadużywane, co rodzi szkodliwe emocje. Metoda CAR-T cells zasługuje jednak na to miano – jest to początek nowej ery w onkologii. Swoją opinię wyrażam nie tylko jako lekarz, ale i pacjent.

#BuyMyCancerChallenge

Akcja rozpoczyna #buymycancerchallenge, w którym artysta Paweł SWANSKI nominuje kolejnego artystę, a zaangażowani specjaliści: Prof. Sebastian Giebel i Prof. Jacek Jassem wskażą innych naukowców do zrealizowania następnej serii NFT. Tak jak w pierwszej edycji, dzieła zostaną stworzone na bazie obrazów komórek nowotworowych pacjentów. Środki pomogą Onkofundacji Alivia sfinansować ich leczenie.

SWANSKI (Buy My Cancer, NFT)

Strona projektu: buymycancer.org.

Opiekunami prawnymi projektu są Wolf Theiss oraz Bird & Bird.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Fundacja onkologiczna Alivia