6,8 mln Ukraińców szuka schronienia przed rosyjską inwazją

Już prawie 7 mln mieszkańców Ukrainy opuściło swój kraj w związku z rosyjską agresją wojsk Putina – aż 3,6 mln osób znalazło schronienie w Polsce.

6,8 mln osób z Ukrainy szuka schronienia przed rosyjską inwazją (stan na 2 czerwca 2022 r.)
6,8 mln osób z Ukrainy szuka schronienia przed rosyjską inwazją (stan na 2 czerwca 2022 r.)

Według stanu na 2 czerwca 2022 roku o godzinie 12:00 czasu środkowoeuropejskiego już około 6,8 mln osób mieszkających na Ukrainie opuściło kraj, aby na stałe lub tymczasowo szukać schronienia przed rosyjską agresją. Jak pokazuje wykres, przygotowany przez serwis Statista, oparty na danych Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR), większość uciekających osób przekroczyła granicę Polski.

Według rządowych danych, około 3,6 miliona uchodźców z Ukrainy dotarło do naszego kraju pieszo, autobusem, samochodem lub pociągiem w poszukiwaniu bezpieczeństwa przed wojną rosyjskim agresorem.

Oprócz Polski, w ostatnich tygodniach największy ciężar fali uchodźców wśród krajów sąsiadujących z Ukrainą przejęły także Rumunia i Węgry. Jak zauważa UNHCR, na Ukrainę powróciło już około 2,2 mln osób. Ponieważ nie jest jasne, czy te ruchy są tymczasowe czy stałe, a ruchy transgraniczne pozostają wysoce nieprzewidywalne ze względu na niestabilną sytuację w kraju, liczba ta nie została odjęta od całości.

Wojna na Ukrainie trwa już ponad 100 dni, a po nieudanych próbach przejęcia kontroli nad ważnymi miastami, takimi jak Kijów, Putin skoncentrował się na regiony Ługańska i Donieck we wschodniej Ukrainie, próbując powiększyć terytorium zajmowane przez separatystyczne państwa o tej samej nazwie, które nie zostały uznana za niezależne przez 192 członków Organizacji Narodów Zjednoczonych.

Liczba obywateli Ukrainy, którzy emigrowali do innych krajów przed rosyjską inwazję (stan na 2 czerwca 2022 roku, wg UNHCR)

Polska 🇵🇱3.627.178
Rumunia 🇷🇴989.357
Rosja 🇷🇺971.417
Węgry 🇭🇺682.594
Mołdawia 🇲🇩479.513
Słowacja 🇸🇰461.164
Białoruś 🇧🇾30.092

Zobacz także infografikę przedstawiająca mapę migracji z Ukrainy do innych krajów, w związku z rosyjską agresją:

Infografiak: Mapa migracji mieszkańców Ukrainy do innych krajów, w związku z rosyjską agresją (stan na 2 czerwca 2022 roku)
Infografiak: Mapa migracji mieszkańców Ukrainy do innych krajów, w związku z rosyjską agresją (stan na 2 czerwca 2022 roku) | źródło: Europe Albers Equal Area Conic, VisualCapitalist

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Statista | UNHCR | Europe Albers Equal Area Conic – EPSG.io | VisualCapitalist