Czy Bionic Reading pozwoli Ci szybciej czytać ze zrozumieniem?

Typograficzny trik – font bioniczny Bionic Reading z pewnością pomoże wielu osobom się skupić, ale może błądzenie umysłu nie jest takie złe?

Przykładowy tekst w Bionic Reading

Osobom z ADHD myśli i bodźce zewnętrzne przeszkadzają w skupieniu się, jak włamywacze próbujący włamać się do domu. Czasami ci oszuści ostrożnie otwierają zamek tylnych drzwi, zanim po cichu wejdą i ukradną wszystkie sztućce. Innym razem ukradkiem wychodzą przez okno; wykopują frontowe drzwi i zabierają, co chcą. Tak czy inaczej, wiele takich osób nie może czytać tak jak osoby bez tej przypadłości i uświadamiają sobie, że przeczytali kilka stron, tyle że nie pamiętają ani jednej linijki.

Sprawdź także: Czytnik RSS „Reeder 4” dostepny za darmo!

Ponownie czytają te same strony, ale dzieje się to samo, tylko tym razem są tak pochłonięci koncentracją, że kolejna rzecz przykuła ich uwagę. Na ratunek takim osobom ruszył szwajcarski programista i projektant typograficzny Renato Casutt, który spędził sześć lat, próbując opracować sztuczkę typograficzną, pomagającą ludziom czytać szybciej i wydajniej.

Bionic Reading® to czcionka, a właściwie font, którego ludzie mogą używać na swoich urządzeniach za pośrednictwem aplikacji na iPhone’a i inne produkty Apple’a. Działa poprzez wyodrębnienie ograniczonej liczby liter w słowie pogrubioną czcionką i umożliwienie mózgowi – a dokładniej pamięci – wypełnienie reszty.

Wygląda to mniej więcej tak:

Cztzdanie jesteraz wyraźniejsze, 
gdczytasz je w Bionic Reading, 
czteż jesteś tasamzdezorientowany, 
jatrzzdania temu?

Około połowa tekstu bionicznego na stronie jest pogrubiona, a Casutt twierdzi, że daje to czytelnikom „przewagę, ułatwia szybkie uczenie się i poszerzanie wiedzy oraz zapewnia narzędzie do czytania z mniejszym szumem, większym skupieniem i mniejszym rozpraszaniem uwagi”. Niektórzy twierdzą, że Bionic Reading odblokował „100% ich mózgu” i pomógł im w pokonaniu dysleksji.

Brakuje mi grupy testowej, nie mówiąc już o grupie kontrolnej, więc uważam, że wszystko, co możemy zrobić, to przeczytać ten sam tekst dwa razy i zobaczyć, która wersja czyta nam się lepiej. Oczywiście, jeśli pierwszy tekst przeczytałeś już normalną czcionką, zanim przeczytasz w Bionic, to wiadomo, że drugie przejście będzie łatwiejsze, a ten sam problem pojawia się przy czytaniu odwrotnie. Pomieszanie akapitów w Bionic Reading i zwykłej czcionce z tego samego tekstu będzie sprawiedliwszym testem.

Na stronie projektu możesz wkleić dowolny tekst, aby zobaczyć jak będzie wyglądał w Bionic Reading (BR). Możesz także zainstalować oficjalną wtyczkę (rozszerzenie) w przeglądarce Chrome, aby sprawdzić jak czyta się dowolne teksty w Bionic Reading na stronach internetowych.

Według mnie czcionka bioniczna jest zaskakująco dobra. Jej użycie to mniej jak czytanie, a bardziej jak uderzenie w twarz literami – literami, które wstrząsają mózgiem, aby zamienić częściowo uformowane słowa w pełne. Dzięki niej powinniśmy przetwarzać tekst szybciej i zachować więcej informacji. Mimo to Bionic Reading nie jest najprzyjemniejszym doświadczeniem w czytaniu. To tak, jakby Twój ulubiony album był odtwarzany w splecionych kawałkach.

Konwerter tekstu na Bionic Reading
Konwerter tekstu na Bionic Reading

Casutt mówi, że nadzorował badanie z udziałem 12 czytelników, których poproszono o przeczytanie tekstu napisanego w systemie bionicznym i w zwykłym tekście, takim jak to, którym czytasz ten wpis. Casutt przyznaje, że wyniki jego testów nie są do końca jasne, ale twierdzi, że większość badanych stwierdziła, że ​​font bioniczny miał pozytywny wpływ na czytanie (podczas gdy mniejszość stwierdziła, że ​​czuje się „niespokojna”).

Czytanie bioniczne może przynieść wiele korzyści podczas czytania podręczników i opisów zawierających wiele szczegółów. Jak w przypadku wielu innych tego typu systemów i usprawnień mogą one przypaść do gustu i pomóc wielu osobom. Nie jest to naukowo opracowana metoda, ale z pewnością godna uwagi i polecam wypróbować na własnej skórze – zawsze możesz czytać taj jak do tej pory, albo odnieść jakieś korzyści :) Najlepiej to przetestować na własnych oczach i mózgu.

Renato Casutt udostępnił również API Bionic Reading (licencja freemium), które dostępne jest dla wszystkich programistów tworzących aplikacje mobilne (w których czytamy dużo treści) lub dla twórców stron internetowych.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Bionic Reading | The Guardian