Najczęściej wyszukiwane kraje w Google’u

Sprawdź wizualizację sieci krajów najczęściej wyszukiwanych w wyszukiwarce Google według kraju.

Wizualizacja: Najczęściej wyszukiwane kraje w wyszukiwarce Google w latach 2004-2022
Wizualizacja: Najczęściej wyszukiwane kraje w wyszukiwarce Google w latach 2004-2022 | fot. Anders Sundell @sundellviz

Analiza trendów społecznych może nas wiele nauczyć o tkance kulturowej populacji. A ponieważ Google stanowi ponad 90% wyszukiwań w Internecie poza Wielką Zaporą Sieciową, badanie jego wykorzystania jest jednym z najlepszych zasobów do nowoczesnych badań społecznych. Ta seria wizualizacji autorstwa Andersa Sundella wykorzystuje dane wyszukiwania Google Trends, aby pokazać najczęściej wyszukiwane kraje na całym świecie w latach 2004–2022. Te grafiki zapewniają prowokujący do myślenia wgląd w różne podobieństwa kulturowe i dynamikę geopolityczną.

Krótka uwaga na temat metodologii

Powyższa wizualizacja pokazuje najczęściej wyszukiwany kraj w każdym kraju na świecie w ciągu ostatnich kilku dekad. Na przykład strzałka wskazująca z Kanady do Stanów Zjednoczonych oznacza, że ​​w latach 2004-2022 ludzie w Kanadzie mieli więcej wyszukiwań dotyczących USA niż w jakimkolwiek innym kraju na świecie. A ponieważ badanie to dotyczyło tylko zainteresowania innymi krajami, zapytania krajów poszukujących siebie nie zostały uwzględnione w danych.

Wreszcie, okrąg każdego kraju jest skalowany w zależności od jego zainteresowań w wyszukiwaniu, co oznacza, że ​​im większy okrąg, tym więcej krajów wskazuje na niego (i go wyszukuje).

Być może nie jest zaskoczeniem, że Stany Zjednoczone są najczęściej wyszukiwanym krajem na liście, zajmując pierwsze miejsce w 45 ze 190 krajów uwzględnionych w zestawie danych. Chociaż jest to najczęściej wyszukiwany kraj w sąsiadujących krajach, takich jak Kanada i Meksyk, jest również numerem jeden w krajach znacznie odległych, takich jak Nigeria, Szwecja i Australia.

Stany Zjednoczone są obecnie największą gospodarką świata pod względem nominalnego PKB i jednym z największych wpływów kulturowych na świecie. Warto jednak zauważyć, że Chiny, druga co do wielkości gospodarka na świecie i najbardziej zaludniona, miały bardzo małe zainteresowanie wyszukiwaniem w porównaniu – przynajmniej na podstawie danych Google Trends.

Oprócz mapy sieci z zaznaczeniem krajów, które są najczęściej wyszukiwane w Google, firma Sundella stworzyła serię filmów wideo z rozbiciem danych na poszczególne miesiące według regionów. Poniżej możesz obejrzeć filmy dla USA, Europy i Azji.

Stany Zjednoczone

Od 2004 roku w Ameryce odnotowano dużą liczbę wyszukiwań dotyczących Kanady, Meksyku i Indii. Wydaje się, że poszukiwania Meksyku koncentrują się w zachodnich Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszka również duża część ludności latynoskiej w tym kraju. Natomiast wyszukiwania dotyczące Indii wydają się pochodzić głównie ze wschodniej części kraju.

Europa

Stany Zjednoczone są zdecydowanie najczęściej wyszukiwanym krajem w Europie, plasując się na pierwszym miejscu, konsekwentnie przez ostatnie dwie dekady. Jednak Rosja skradła światło reflektorów w 2014 roku – kiedy to najechała i ostatecznie zaanektowała Krym. A w 2022 roku Ukraina była najczęściej wyszukiwanym krajem po tym jak Rosja zaatakowała ten kraj w lutym.

Azja

Na początku XXI wieku USA zajmowały pierwsze miejsce w wyszukiwaniu Google w Azji, ale z biegiem czasu względne wyszukiwania dotyczące USA spadają. Indie zdobyły pierwsze miejsce, stając się najczęściej wyszukiwanym krajem w Azji przez większość 2010 roku. Jedna anomalia miała miejsce, gdy Japonia na krótko zajęła pierwsze miejsce w marcu 2011 roku, kiedy to trzęsienie ziemi o sile 9,0 nawiedziło północne wybrzeże Japonii, powodując niszczycielskie tsunami.

Co przyszłe wyniki wyszukiwania ujawnią na temat globalnego krajobrazu? Czy któryś z wyników był zaskakujący?

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Visual Capitalist