„Liczby nadrzeczywiste” to nie tylko powiastka matematyczna

Poznaj system liczb nadrzeczywistych Cornwaya w historii dwójki byłych studentów, którzy nakręcili się na czystą matematykę i odnaleźli pełnię szczęścia.

Książka „Liczby nadrzeczywiste”, Donal E. Knuth (2022)

Książka Liczby nadrzeczywiste Donalda E. Knutha to nie tylko niezwykła w swej formie „matematyczna powiastka”. Autor wskazuje jak wiele kryje ona tematów do dyskusji i zachęca, by nauczyciele i wykładowcy akademiccy korzystali z niej projektując zajęcia dla studentów. Podkreśla również wagę twórczego myślenia i istotę praktycznych zajęć z pisania tekstów matematycznych dla uczniów. Książka ta przeznaczona jest więc, nie tylko dla osób zafascynowanych matematyką, ale również dla nauczycieli poszukujących ciekawych tematów i studentów, którzy chcieliby zobaczyć jak intrygująco można pisać o królowej nauk.

Przeczytaj także: 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie w „Liczby nie kłamią”

Fascynujący popis matematycznej magii. Conway kładzie pusty kapelusz na stole standardowej teorii mnogości, wymawia dwie proste reguły-zaklęcia, po czym sięga w niemal całkowitą pustkę i wyciąga misternie utkany liczbowy gobelin. System Conwaya jest iście „nadrzeczywisty”. – Martin Gardner

Pięćdziesiąt lat temu wybitny angielski matematyk John H. Conway przy użyciu dwóch niepozornych reguł skonstruował nowy, zadziwiający system liczbowy, rozszerzający zbiór liczb rzeczywistych o obiekty nieskończenie wielkie i nieskończenie małe, a także o niewyobrażalne bogactwo ich kombinacji.

Zainspirowany tym odkryciem Donald E. Knuth postanowił opisać je w formie przystępnej „matematycznej powiastki”, w której dwójka byłych studentów – Alice i Bill – usiłuje przeniknąć tajemnice liczb Conwaya. Po drodze bohaterowie przeżywają radości i smutki towarzyszące twórczemu uprawianiu matematyki, a Czytelnik ma rzadką okazję zajrzeć za kulisy wielkiego matematycznego odkrycia, które wciąż skrywa przed badaczami wiele sekretów.

Donald E. Knuth to wybitny amerykański matematyk i informatyk, autor wielotomowej Sztuki programowania i twórca komputerowego systemu składu drukarskiego TeX. Laureat licznych nagród i wyróżnień, w tym Nagrody Turinga (1974) i Medalu Johna von Neumanna (1995). Emerytowany profesor Uniwersytetu Stanforda.

O książce

  • autor: Donald E. Knuth
  • tytuł oryginalny: Surreal Numbers
  • tytuł polski: Liczby nadrzeczywiste. Jak dwoje byłych studentów nakręciło się na czystą matematykę i odnalazło pełnię szczęścia
  • tłumaczenie: Tomasz Miller
  • liczba stron: 160
  • wydawnictwo: Copernicus Center Press
  • ISBN: 9788378866183
  • data polskiej premiery: 17 lutego 2022 roku

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: informacja wydawcy