Blisko ¼ Polaków myśli o zmianie branży na IT

Firma Evolution opracowała raport „Praca w IT”, z którego wynika między innymi, że już ¼ Polaków zastanawia się nad przebranżowieniem do IT.

Według badania „Praca w IT” od Evolution wynika także, że poza atrakcyjnymi zarobkami ponad połowa specjalistów z branży IT liczy na możliwość nieustannego rozwoju i udział w ciekawych projektach. Branża IT cały czas silnie się rozwija. Potencjał tej części rynku jest ogromny, a coraz więcej osób zastanawia się nad przebranżowieniem. Firma Evolution, globalny twórca i dostawca oprogramowania do gier online, postanowiła zbadać preferencje Polaków w tym kontekście, dlatego przygotowała raport, z którego wynika między innymi, ilu Polaków myśli o IT w kontekście własnej kariery. Jakie są oczekiwania przyszłych pracowników i co branża powinna oferować kandydatom?

Polacy chcą rozwijać się w IT

Badanie, które przeprowadziła firma Evolution, pokazuje nie tylko mocne zainteresowanie Polaków sektorem IT w kontekście drogi zawodowej, ale również ambicje pracowników znad Wisły. Już blisko ¼ Polaków myśli o zmianie branży na IT. Dodatkowo tuż za wysokimi zarobkami, które Evolution cały czas stara się zapewnić, Polacy, jako czynnik zachęcający ich do podjęcia pracy w tej branży, wymieniają: możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), udział w ciekawych projektach (57,85 proc.) i możliwość obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.).

Jak wynika z badania Polacy silnie podkreślają chęć rozwoju w branży IT. Najważniejsze dla potencjalnych kandydatów są dobre zarobki (78,93 proc.), potem kolejno: możliwość pracy zdalnej (64,05 proc.), możliwość nieustannego rozwoju (59,50 proc.), możliwość uczestniczenia w ciekawych projektach (57,85 proc.) i obcowania z nowymi technologiami (54,13 proc.). To pokazuje, jak bardzo ambitni są inżynierowie w naszym kraju.

Czy chciał(a)byś pracować w branży IT?
Czy chciał(a)byś pracować w branży IT?

Kandydaci liczą sobie swobodę w pracy w IT

Elastyczne podejście do pracownika (43,80 proc. ankietowanych odpowiedziało, że liczy na to w pracy w IT) i możliwość pracy zdalnej (60,33 proc. oczekuje tego od potencjalnego pracodawcy w IT), to kolejne elementy, które padają w raporcie. Ważna dla Polaków jest również zgrana załoga w pracy – 64,88 proc. ankietowanych wskazała, że oczekuje dobrej atmosfery w zespole.

Jednocześnie potencjalni kandydaci oczekują, że praca w IT da im elastyczny czas pracy (60,33 proc.), możliwość pracy z dowolnego miejsca na Ziemi (59,09 proc.), czy możliwość rozwoju kompetencji (50,41 proc.). Co ciekawe, a może w pewnym sensie niepokojące, tylko 23,55 proc. badanych powiedziało, że praca w IT może zapewnić im work-life balance.

Dlaczego chciałbys pracować w IT?  Co mogłaby dać Ci praca w IT?
Dlaczego chciałbys pracować w IT? Co mogłaby dać Ci praca w IT?

Jakie dziedziny IT interesują Polaków? 

Mogłoby się wydawać, że na pierwszym miejscu w odpowiedziach na to pytanie znajdzie się programowanie, a jak się okazuje jednak nie. Najwięcej ankietowanych (30,17 proc.) wskazało obszar testowania oprogramowania, samo programowanie znalazło się na drugim miejscu (18,60 proc.), a na trzecim (11,16 proc.) obsługa IT.

Raport firmy Evolution będzie się składał z trzech części. Raport Praca w IT to jego pierwsza część. Niebawem pojawią się dwa kolejne opracowania: Praca w zagranicznej firmie oraz Stres a praca.

Pobierz pełny raport „Praca w IT”:

Metodologia:
Badanie zostało wykonane metodą CAWI przez niezależną agencję badawczą na reprezentatywnej próbie dorosłych Polaków/Polek. W badaniu udział wzięło 1001 osób, z czego 52,35 proc. to kobiety, a 47,65 proc. mężczyźni. Osoby w wieku 56+ stanowiły 38,36 proc. osób badanych, osoby w wieku 41-55 lat 25,77 proc., w wieku 25-40 lat 27,07 proc., a w wieku 18-24 8,79 proc. Mieszkańcy miejscowości do 5 tys. mieszkańców (36,46 proc.), od 5 do 20 tys. mieszkańców (12,49 proc.), od 20 do 100 tys. mieszkańców 20,78 proc., od 100 do 500 tys. mieszkańców 18,28 proc., a powyżej 500 tys. mieszkańców 11,99 proc.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Evolution