Najczęściej pobierane aplikacje w 1Q 2022 roku

Sprawdź listę 10 najczęściej pobieranych aplikacji na świecie w 1. kwartale 2022 r. – na podstawie liczby pobrań w sklepach App Store i Google Play.

Niezależnie od tego, czy świadczą usługi takie jak wspólne przejazdy, czy działają jako zwykłe źródło rozrywki, aplikacje mobilne stały się integralną częścią codziennego życia wielu ludzi. Ale które aplikacje mobilne cieszą się największą popularnością wśród użytkowników na świecie? Poniższa infografika wykorzystuje dane z ostatniego raportu Sensor Tower i pokazuje TOP 10 najczęściej pobieranych aplikacji na całym świecie w pierwszym kwartale 2022 roku ze sklepów Google Play i App Store firmy Apple.

Zobacz również: Ranking gier i aplikacji mobilnych w Polsce (marzec 2022)

Według raportu, łączna liczba pobrań aplikacji wyniosła 36,9 miliarda w 1. kwartale 2022 roku, co stanowi wzrost o 1,4% w porównaniu z 1. kwartałem 2021 roku. Większość z 10 najczęściej pobieranych aplikacji to platformy mediów społecznościowych, a Meta i ByteDance mają w zestawieniu sześć z 10 najlepszych aplikacji.

Cztery platformy Meta na liście to Instagram, Facebook, WhatsApp i Messenger, podczas gdy ByteDance jest właścicielem aplikacji TikTok i platformy do edycji wideo CapCut. Tuż poza pierwszą dziesiątką znajdują się Zoom i WhatsApp Business (kolejna aplikacja należąca do Meta).

W pierwszym kwartale 2021 roku TikTok przekroczył 3,5 miliarda pobrań, stając się piątą aplikacją (i pierwszą aplikacją inną niż Meta), która osiągnęła ten kamień milowy. To imponujące, biorąc pod uwagę, że aplikacja została zakazana w Indiach w czerwcu 2020 roku. Przed zakazem Indie stanowiły 30% wszystkich pobrań TikToka.

Indie nie są jedynym krajem, w którym zakazano używania TikToka. Pakistan wielokrotnie zablokował TikToka z powodu obaw o „nieodpowiednie” treści. Warto jednak zauważyć, że zakazy w Pakistanie trwały tylko kilka dni przed ich zniesieniem, a obecnie Pakistańczycy mają dostęp do tej platformy.

Infografika: TOP 10 najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych na świecie w 1Q 2022 r.
Infografika: TOP 10 najczęściej pobieranych aplikacji mobilnych na świecie w 1Q 2022 r.

TOP 10 najpopularniejszych aplikacji mobilnych w 1Q 2022 roku:

1.TikTokEntertainment
2.InstagramPhoto and video
3.FacebookSocial networking
4.WhatsAppMessaging 
5.ShopeeShopping
6.TelegramMessaging
7.SnapchatPhoto and video
8.MessengerMessaging
9.CapCutPhoto and video
10.SpotifyMusic

Top 10 najbardziej dochodowych aplikacji

TikTok to nie tylko najczęściej pobierana aplikacja na świecie — to także najbardziej dochodowa aplikacja niezwiązana z grami, w oparciu o przychody ze sklepów App Store i Google Play w 1. kwartale 2022 roku.

TikTok wygenerował imponujące 821 milionów dolarów w wydatkach konsumentów w ostatnim kwartale. Platforma do udostępniania wideo była najbardziej dochodową aplikacją w App Storze i drugą najbardziej dochodową w Google Play, zaraz po Google One.

Chociaż żadna z platform Meta nie znalazła się na liście 10 najlepszych pod względem przychodów brutto, platformy te zarabiają mnóstwo pieniędzy, które niekoniecznie przepływają przez sklepy z aplikacjami. W 2021 roku Meta wygenerowało ponad 117,9 miliarda dolarów przychodów, z czego ponad 97% pochodziło z reklam.

1.TikTokEntertainment
2.YouTubePhoto and video
3.Disney+Entertainment
4.Google OneProductivity
5.TinderLifestyle
6.PiccomaBooks
7.Tencent VideoEntertainment
8.iQIYIEntertainment
9.HBO MaxEntertainment
10.LINE MangaEntertainment

Pandemia miała ogromny wpływ na rynek aplikacji. W 2020 roku wydatki na aplikacje z dostępem premium, zakupami w aplikacji i subskrypcjami wzrosły o 30% rok do roku, osiągając 111 miliardów dolarów.

I chociaż ograniczenia COVID-19 są całkowicie znoszone w większości miejsc na całym świecie, wydatki na aplikacje prawdopodobnie nie spadną w najbliższym czasie. Oczekuje się, że do 2025 roku wydatki wzrosną do 270 miliardów dolarów.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Sensor Tower | Visual Capitalist