„Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać” o tajemnicach języka!

Czy słowa mogą mieć zapach i smak? Przybierać kształt liczb, przedmiotów i krajobrazów? Daniel Tammet, autystyczny sawant udowadnia, że tak.

„Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka” (Daniel Tammet, 2022)

W swojej najnowszej książce pod tytułem Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka Daniel Tammet zabiera nas w podróż po tajemnicach języka i pokazuje, jak działa jego niezwykły umysł. Na Islandii sprawdza, dlaczego imię Blær stało się pretekstem do rozprawy sądowej, a w Meksyku odkrywa, jak zegary „mówią” do ludu Nauha. Czatuje z chatbotami, uczy się „gramatyki telefonu” i rozmawia z ludźmi, dla których obcowanie ze słowem stało się sensem życia – z literatami piszącymi wbrew leksykalnym regułom, aktywistami pielęgnującymi ginącą mowę autochtonów z brytyjskiej wyspy Man, czy misjonarzem, który przetłumaczył Biblię na papuaski język amanab.

Może Cię zainteresować także: 71 rzeczy, które trzeba wiedzieć o świecie w „Liczby nie kłamią”

Fascynujący jest niezwykły umysł lingwistyczny Tammeta – wrodzona zdolność, która zachwyciłaby każdego narratora zakochanego w słowach i ich najgłębszych sensach ― Amy Tan

Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać to wyprawa w świat słów, liter, opowieści i znaczeń. Wyprawa tak niezwykła, jak niezwykłe są historie, które przedstawia, i tak fascynująca, jak fascynujący jest ich autor, odkrywający przed nami zdumiewającą gamę literackich i poliglotycznych talentów.

Daniel Tammet

Daniel Tammet

Brytyjski poeta i prozaik. Autystyczny sawant, synesteta, obdarzony ponadprzeciętnymi zdolnościami matematycznymi i językowymi. Jest m.in. rekordzistą Europy w recytowaniu z pamięci 22 514 cyfr liczby pi i włada 11 językami. Autor bestsellerów Urodziłem się pewnego błękitnego dnia, Zanurzeni w liczbach oraz Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać.

O książce

  • autor: Daniel Tammet
  • tytuł oryginalny: Every Word Is a Bird We Teach to Sing: Encounters with the Mysteries and Meanings of Language
  • tytuł polski: Słowa są jak ptaki, które uczymy śpiewać. O znaczeniach i tajemnicach języka
  • tłumaczenie: Tadeusz Chawziuk
  • liczba stron: 264
  • wydawnictwo: Copernicus Center Press
  • ISBN: 9788378866138
  • data polskiej premiery: 17 lutego 2022 roku

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: informacja wydawcy | zdjęcie Daniela Tammeta – Wikimedia (Máel Milscothach)