Nowe okulary AR firmy Qualcomm są cienkie i bezprzewodowe

Nowa platforma Qualcomm Snapdragon XR2 jest w pełni bezprzewodowa, ale nie ma co się spodziewać długiej żywotności baterii…

Wireless AR Smart Viewer ze Snapdragon XR2 Gen 2

Firma Qualcomm wprowadza bezprzewodową wersję swojej rozszerzonej rzeczywistości Smart Viewer – projektu referencyjnego, który producenci mogą dostosować do komercyjnych zestawów. Wireless AR Smart Viewer aktualizuje wcześniejszą konstrukcję inteligentnych okularów Qualcomm o chipset o większej mocy oraz system tetheringu, który wykorzystuje Wi-Fi 6/6E i Bluetooth zamiast kabla USB-C. Wiąże się to z kompromisem w postaci potencjalnie bardzo krótkiej żywotności baterii — chociaż Qualcomm twierdzi, że wersje dla konsumentów mogą być zaprojektowane inaczej.

Może Cię zainteresować: Budżetowe okulary Nreal Air do rozszerzonej rzeczywistości

Nowy Smart Viewer został opracowany przez Goertek. Jest obecnie dostępny dla kilku partnerów produkcyjnych, którzy planują rozszerzenie dostępu w nadchodzących miesiącach. Podobnie jak jego poprzednik, łączy się z telefonem lub komputerem i zapewnia wrażenia rzeczywistości mieszanej z pełnym śledzeniem głowy i dłoni, przy użyciu kamer śledzących i projekcji zasilanych przez wyświetlacze micro-OLED. Qualcomm zachował poprzednią rozdzielczość 1920✕1080 i częstotliwość odświeżania 90 Hz, ale nieco zawęża pole widzenia, obniżając je z 45 stopni do 40 stopni po przekątnej.

To znacznie mniej niż Magic Leap 2, który nie jest skoncentrowany na konsumentach, który oferuje bliższe 70 stopni. Ale na swoją korzyść Smart Viewer ma cieńszy profil niż przewodowy Smart Viewer lub większość konkurencyjnych rozwiązań tego typu. Jego ramki mają głębokość 15,6 mm w porównaniu do około 25 mm w wersji przewodowej, co zmiękcza typowy wygląd okularów AR.

(Ten płytszy projekt, który wykorzystuje optykę freeform, może być znacznie trudniejszy do osiągnięcia przy szerszym polu widzenia.) Przy 115 gramach jest trochę cięższy niż 106-gramowe okulary Nreal Light, trochę lżejsze niż podobno 150 gramów AR firmy Apple/Gogle VR i znacznie bardziej smukłe niż Gogle VR, takie jak 503-gramowy Meta Quest 2.

Porównanie okularów przewodowych i bezprzewodowych firmy Qualcomm
Porównanie okularów przewodowych i bezprzewodowych firmy Qualcomm

Wireless Viewer AR korzysta z chipsetu Snapdragon XR2 firmy Qualcomm w porównaniu z poprzednim modelem XR1 — coś, co według Qualcomm zapewnia większą moc przetwarzania obrazu komputerowego i innych zadań. Qualcomm obiecuje szybkie opóźnienie 3 ms między okularami a podłączonym telefonem lub komputerem, o ile Twój telefon lub komputer zawiera chip Qualcomm FastConnect 6900. Szef Qualcomm AR/VR, Hugo Swart, mówi, że rzeczywiste opóźnienie „ruchu do fotonu” wynosi poniżej 20 ms, po prostu przebijając próg komfortowych doświadczeń w rzeczywistości mieszanej.

Bezprzewodowy zestaw słuchawkowy jest na roadmapie Qualcomma od lat. Swart powiedział dziennikarzom, że najbardziej wymagające wirtualne doświadczenia mogą wyczerpać baterię 650 mAh zestawu słuchawkowego w 30 minut, chociaż podkreślił, że lekka, prosta wirtualna nakładka może zużywać znacznie mniej energii. Użytkownicy mogą również podłączyć dołączoną baterię za pomocą kabla. Producenci mogą także zdecydować się na bardziej trwałe słuchawki we własnych projektach. Ale obecna technologia prawdopodobnie nie obsługuje niektórych najbardziej oczywistych aplikacji AR, takich jak tworzenie zestawu wirtualnych monitorów, z których można korzystać przez cały dzień w pracy.

Konsumenci mogą nigdy nie kupić sprzętu, który wygląda dokładnie tak, jak projekt referencyjny, ponieważ producenci mogą dostosować system do własnych specyfikacji. Chociaż Swart powiedział, że Qualcomm współpracuje z „co najmniej czterema” producentami, nie wymienił ich ani nie powiedział, ile czasu może zająć komercjalizacja zestawu słuchawkowego.

Specyfikacja Wireless AR Smart Viewer
Specyfikacja Wireless AR Smart Viewer od Qualcomm

Jednak we wcześniejszych projektach Qualcomm zakotwiczono takie produkty, jak okulary Nreal Light i Lenovo ThinkReality A3 — więc jest to dobry przykład tego, jak bezprzewodowe zestawy słuchawkowe mogą wyglądać w nadchodzących miesiącach i latach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Qualcomm | The Verge