SmartVerum otwiera polską sztukę na świat NFT

Dzięki polskiemu startupowi SmartVerum dzieła sztuki zgromadzone w galeriach z całego globu zadebiutują w cyfrowym świecie NFT.

SmartVErum ART3

Na pierwszej giełdzie sztuki NFT Mintiq znajdą się dzieła wybitnych artystów, m.in. Salvadora Dalego i Jacka Malczewskiego. W kolejnych miesiącach dzięki SmartVerum artyści będą mogli udostępniać swoje prace w modelu pay-per-view, a galerie sztuki tworzyć wystawy w metaverse. Non Fungible Token (NFT) to swego rodzaju cyfrowy certyfikat własności, oparty o bezpieczną i zdecentralizowaną technologię blockchain. Podczas pandemii COVID-19, gdy instytucje kultury miały ograniczone możliwości dotarcia do odbiorców sztuki, rynek NFT eksplodował, a wśród celebrytów zapanowała moda na kupno NFT jako symbolu statusu społecznego.

Tokeny dawały artystom niespotykane dotąd możliwości i wywołały debatę na temat cyfrowej własności. Szerokim echem odbiła się historia Mike’a Winkelmanna (pseudonim Beeple), który rok temu dzięki NFT sprzedał za 69 mln dol. kolaż, nad którym pracował 13 lat. To trzecie najdroższe dzieło żyjącego artysty.

Sztuka cyfrowa przez lata była sztuką drugiej kategorii, bo nie dało się jej sprzedać. Artyści ze świetnym warsztatem, potrafiący robić cuda przy wykorzystaniu komputera czy tabletu, tworzyli prace do szuflady. Dzięki NFT to, co cyfrowe, zyskało na wartości. Ta technologia już pokazała autentyczną przydatność dla kultury. Dodatkowo cyfrową własność wielkich dzieł łatwo podzielić, co ułatwia bycie mecenasem sztuki i inwestorem  – komentuje Bartosz Bilicki, założyciel i prezes SmartVerum, autor nadchodzącej książki Art 3 o sztuce w świecie Web 3.0.

Ambitna rola polskiego startupu w nowej cyfrowej rewolucji

SmartVerum to polski startup specjalizujący się w łączeniu technologii Web3.0 ze światem fine art. Pomysłodawca projektu, Bartosz Bilicki, to przedsiębiorca, były ekspert przy Ministerstwie Cyfryzacji oraz pasjonat sztuki i technologii blockchain. W początkowej fazie rozwoju jego zespół skupiał się na prężnym rynku sztuki Azji Wschodniej (Tajwan, Japonia, Korea Płd.), stąd np. współpraca z dr. Maciejem Gacą, sinologiem i dyplomatą.  SmartVerum doradzają m.in. prof. Marek Wasilewski dyrektor poznańskiej Galerii Arsenał i Anna Streżyńska była minister cyfryzacji.

Polski startup otwiera giełdę NFT

Bilicki przekonuje, że to właśnie naMintiq artyści dostaną przestrzeń do prezentacji swoich cyfrowych dzieł.  Start projektu ogłoszono na 18 maja na konferencji „I Love Marketing”, jednej z największych spotkań branży marketingowej i technologicznej.  Mintiq to pierwsza polska platforma sprzedażowa NFT nastawiona wyłącznie na sztukę. Łączy artystów, miłośników sztuki i kolekcjonerów w unikatowym na skalę świata projekcie. Na platformie Mintiq, dzięki konsultacjom z galeriami, muzeami i historykami sztuki, pojawią się wyłącznie zweryfikowane dzieła. Zakupu można  będzie dokonać zarówno poprzez tradycyjne formy płatności jak i w kryptowalutach. 

W początkowej fazie Mintiq udostępni podgląd dzieł sztuki, a gdy zbierze się odpowiednia liczba użytkowników, wystartują internetowe aukcje z możliwością nabycia NFT. Jak zapewniają twórcy giełdy, sukcesywnie będą się na niej pojawiać kolejne dzieła światowego formatu. 

Marketplace SmartVerum to także szansa dla galerii sztuki na monetyzację w cyfrowym świecie po pandemii. Polski startup ma już w tym doświadczenie zdobyte podczas współpracy z Galerią Ego i Galerią Miejską Arsenał przy tokenizacji prac znanego artysty Leona Tarasewicza.

Mintiq i wiele więcej…

SmartVerum to nie tylko giełda NFT, ale cały cyfrowy ekosystem dla artystów, instytucji sztuki i pasjonatów. W kolejnych miesiącach firma uruchomi usługę Art as a Service, dzięki której artysta może udostępnić swoje dzieła na całym świecie, pobierając za to niewielki abonament, który dla widza będzie tańszy niż bilet do renomowanej galerii.

Kolejny filar SmartVerum to Artverse, czyli metaverse poświęcony sztuce, napędzany elementami grywalizacji. Już teraz z takiego rozwiązania skorzystała galeria Arsenał z Poznania, umożliwiając swoim gościom spacer po wirtualnej wystawie. Jej oficjalne otwarcie planowane jest na przełom czerwca i lipca. Ostatnim elementem układanki SmartVerum jest tzw. Square, czyli bezramkowe ekrany cyfrowe do wyświetlania dzieł sztuki w formacie NFT. Takie ekrany o wymiarze 50×50 cm będzie można łączyć w moduły i ozdabiać wnętrza, osiągając nawet bardziej kreatywne efekty niż w przypadku tradycyjnych obrazów.

Dołącz do elitarnego grona mecenasów sztuki

SmartVerum swój projekt kieruje nawet do tych, którzy jeszcze dziś nie chcą inwestować własnych środków na NFT. Wśród pierwszych 10 tys. osób, które zarejestrują się w Mintiq, zostanie rozlosowany token z serii The M3ssengers, o przewidywanej wartości 50 tys. dol. The M3ssengers, czyli posłannicy to nawiązanie do aniołów biznesu wspierających rozwój młodych firm. Wylosowany token gwarantuje wstęp do ekskluzywnego grona ludzi inwestujących w sztukę, a co za tym idzie udział w aukcjach dzieł sztuki, wernisażach i bankietach.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: SmartVerum