Fantastyczny konkurs eVolo 2022 na projekt wieżowca

Climate Control Skyscraper, autorstwa Kima Gyeonga Jeunga, Mina Yeonga Gi i Yu Sanga Gu z Korei Południowej, wygrał konkurs eVolo 2022 Skyscraper Competition. Wyobraża sobie wiele wież, które przekształcałyby wodę morską w chmury deszczowe, aby przeciwdziałać suszy spowodowanej zmianami klimatu.

Climate Control Skyscraper (eVolo 2022) 1.miejsce
Climate Control Skyscraper (eVolo 2022) 1.miejsce

Ogłoszono zwycięzców corocznego konkursu eVolo 2022 Skyscraper Competition. Wśród laureatów budynek wyposażony w wieżę klimatyzacyjną oraz wieżowce odporne na tsunami, a także wieżowce produkujące żywność – produkcji żywności, – te projekty architektoniczne tworzone były bez żadnych ograniczeń i powalają wyobraźnią ich twórców. Dla tych, którzy nie kojarzą konkursu eVolo Skyscraper Competition wspomnę, że mniej on dotyczy praktycznych planów wieżowców, które niekoniecznie mogłyby kiedykolwiek zostać zbudowane, a zamiast tego skupia się na podkreślaniu ciekawych pomysłów. Nie ma oficjalnego nadrzędnego motywu, który łączyłby wszystkie projekty, jednak zmiany klimatyczne w tym roku są duże, a ponadto istnieje kilka projektów, na które wpływ miała pandemia COVID-19.

Może Cię zainteresować także: Drewniane wieże i pionowe lasy na nabrzeżu Toronto

Jury wybrało trzech zwycięzców i wyróżniło 20 spośród 427 otrzymanych projektów. Doroczna nagroda, ustanowiona w 2006 roku, wyróżnia wizjonerskie idee, które poprzez nowatorskie wykorzystanie technologii, materiałów, programów, estetyki i organizacji przestrzennych podważają sposób, w jaki rozumiemy architekturę pionową i jej związek ze środowiskiem naturalnym i zabudową. Trzy zwycięskie projekty możesz obejrzeć poniżej.

Climate Control Skyscraper (wieżowiec kontroli klimatu) został zaprojektowany przez trzech projektantów: Kima Gyeonga Jeunga, Mina Yeonga Gi i Yu Sanga Gu z Korei Południowej. Wiele wież zostało umiejscowionych nad oceanami i przekształca wodę morską w chmury deszczowe, aby przeciwdziałać suszy spowodowanej zmianami klimatu.

Climate Control Skyscraper - projekt budynku
Climate Control Skyscraper – projekt budynku

Projekt ma niezwykłą, futurystyczną, zwężającą się formę, a jego ideą jest to, że wiele drapaczy chmur wznosi się nad oceanami w pobliżu obszarów przybrzeżnych. Wieże byłyby następnie wykorzystywane do przekształcania wody morskiej w chmury deszczowe, co z kolei sprzyjałoby opadom deszczu i pomagało obszarom dotkniętym suszą w pobliżu. Byłby zasilany energią słoneczną i zawierałby rodzaj generatora chmur, który wykorzystuje sprężoną parę wodną.

Drugie miejsce zajął wieżowiec Tsunami Park Skyscraper, który został zaprojektowany przez chiński zespół, w skład którego wchodzą Wang Jue, Zhang Qiana, Zhang Changshenga, Li Muchuna i Xu Jinga. Ich projekt inspirowany jest namorzynami i służyłby do ochrony okolicznych społeczności przed tsunami.

Ten interesujący projekt koncepcyjny zostałby zbudowany u wybrzeży Tonga, aby pomóc chronić kraj przed tsunami. Wieżowiec – w rzeczywistości bardziej przypomina zbiór wieżowców na palach – miałby ogólną formę inspirowaną namorzynami. Podczas normalnego użytkowania umożliwiłby ludziom życie na nim i wokół niego, a przestrzenie między jego betonowymi kolumnami byłyby miejscem połowów pływowych. Jednak gdy uderza tsunami, jego kształt wraz z dużymi cysternami wodnymi pomoże zmniejszyć siłę tsunami, zapewniając bezpieczeństwo społecznościom lądowym.

Tsunami Park Skyscraper (eVolo 2022) 2. miejsce
Tsunami Park Skyscraper (eVolo 2022) 2. miejsce

Trzecie miejsce zajął New Spring: agroekologiczny wieżowiec został zaprojektowany przez Michała Spólnika i Marcina Kitalę, pochodzących odpowiednio z Austrii i Polski.

Projekt przewiduje do budowy drapacza chmur w większości drewniana. New Spring wygląda trochę jak cienka szyszka stojąca pionowo. Zostałby wykorzystany do złagodzenia globalnych niedoborów w produkcji żywności poprzez zwiększenie liczby wykorzystywanych gatunków roślin uprawnych i zwierząt gospodarskich. W wieżowcu mieściłoby się wiele modułów opartych na drewnie, które służyłyby jako eksperymentalne ogrody, oferując naukowcom i badaczom miejsce do realizacji nowych pomysłów na niezawodne źródła żywności w obliczu zmian klimatycznych.

New Spring (eVolo 2022) 3. miejsce
New Spring (eVolo 2022) 3. miejsce

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: eVolo | New Atlas