Podczas konferencji Google I/O 2022 poznaliśmy nowe funkcje mobilnego systemu operacyjnego Android 13, oto 4 najbardziej warte uwagi.
Na tegorocznej konferencji dla programistów Google I/O 2022 gigant technologiczny z Mountain View ujawnił szereg ekscytujących funkcji, które pojawią się jeszcze w tym roku w nowym systemie Android 13. Sprawdź, czego można się spodziewać po nadchodzącej wersji Androida, w tym bardziej wszechstronnego Portfela Google (Google Wallet) i innowacyjnego algorytmu wykrywania trzęsień ziemi. Poniżej znajdzie 4 najbardziej ekscytujące funkcje, które ujawniono w zeszłym tygodniu.
1. Rozszerzone opcje dla Portfela Google
Portfel Google otrzymał w tym roku jedną z największych aktualizacji w historii Google I/O. Będzie obsługiwał jeszcze większą liczbę kart i innych ważnych dokumentów. Użytkownicy będą mogli przechowywać niezliczone artykuły cyfrowe, w tym identyfikatory kampusu, przepustki tranzytowe, kluczyki do samochodu, rejestry szczepień, legitymacje studenckie i karty pokładowe. Idąc w ślady firmy Apple, Google ogłosił również plany wprowadzenia cyfrowych praw jazy w Portfelu Google.
Przeczytaj także: Najważniejsze ogłoszenia podczas Google I/O 2022
Nowe interfejsy API Portfela Google pozwolą programistom zintegrować odpowiednie karty w swoich aplikacjach, w tym karty transportu publicznego (bilety miesięczne), podczas wyszukiwania wskazówek dojazdu w Mapach Google. Użytkownicy będą nawet mogli udostępniać karty cyfrowe bez użycia rąk za pośrednictwem komunikacji zbliżeniowej (NFC) lub kodu QR.
2. Zwiększone bezpieczeństwo RCS
Z ponad pół miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie na smartfonach z Androidem, takich jak Pixel 6, usługi Rich Communication Services (RCS) pozostają szeroko stosowanym standardem przesyłania wiadomości. Dzięki obsłudze funkcji, które dobrze znają użytkownicy iMessage, w tym potwierdzeń odczytu, obrazów o wyższej jakości, wysyłania wiadomości przez Wi-Fi i innych, łatwo zrozumieć, dlaczego wiele systemów operacyjnych opartych na Androidzie już zdecydowało się na tę funkcję.
Jeszcze w tym roku Google rozszerzy usługę przesyłania wiadomości opartą na RCS – Google Messages, aby zintegrować szyfrowanie typu end-to-end w rozmowach grupowych. Obecnie w Wiadomościach Google szyfrowane są wyłącznie rozmowy z jednym adresatem.
3. Awaryjne SOS
Smartwatche z Androidem działające pod systemem systemem Wear OS 3, w tym nowe modele firm Fossil, Mobvoi i Montblanc, które pojawią się jeszcze w tym roku, będą dostarczane z funkcją Emergency SOS. Funkcja, która pozwala użytkownikom szybko skontaktować się ze służbami ratunkowymi i wyznaczonymi kontaktami z nadgarstka, może wydawać się znajoma każdemu, kto już posiadał zegarek Apple Watch Series 4 wydany w 2018 roku.
Podobnie jak w przypadku karty Medical ID pod systemami iOS i watchOS, użytkownicy korzystający z nowszej wersji Wear OS będą mogli udostępniać swoje informacje alarmowe bez odblokowywania urządzenia. Funkcja, która jest już wbudowana w Androida, o nazwie Emergency Location Services, pozwoli określić lokalizację użytkownika, gdy wezwie pomoc w nagłych wypadkach.
Te funkcje awaryjne prawdopodobnie trafią również do długo oczekiwanego zegarka Pixel Watch, który ma trafić do sprzedaży tej jesieni. Google zapomniało wspomnieć o najważniejszym: jak użytkownicy będą włączać tę funkcję w sytuacji awaryjnej?
4. Ostrzeżenia o trzęsieniach ziemi
Ostrzeżenia o wczesnym trzęsieniu ziemi to funkcja dostępna już w 25 krajach dla użytkowników Androida. Jeszcze w tym roku Google planuje włączyć obsługę tej funkcji w wielu lokalizacjach wysokiego ryzyka na całym świecie.
Regiony, w których brakuje infrastruktury systemu wczesnego ostrzegania do wykrywania trzęsień ziemi, będą mogły odbierać nadchodzące powiadomienia o trzęsieniu ziemi, co umożliwi analiza wsadowa danych akcelerometru z telefonów z systemem Android.
➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!
źródło: Keynote Google I/O 2022 | NotebookCheck