4 najciekawsze funkcje Androida 13 ujawnione podczas I/O

Podczas konferencji Google I/O 2022 poznaliśmy nowe funkcje mobilnego systemu operacyjnego Android 13, oto 4 najbardziej warte uwagi.

Najciekawsze funkcje Androida 13 ujawnione podczas Google I/O 2022

Na tegorocznej konferencji dla programistów Google I/O 2022 gigant technologiczny z Mountain View ujawnił szereg ekscytujących funkcji, które pojawią się jeszcze w tym roku w nowym systemie Android 13. Sprawdź, czego można się spodziewać po nadchodzącej wersji Androida, w tym bardziej wszechstronnego Portfela Google (Google Wallet) i innowacyjnego algorytmu wykrywania trzęsień ziemi. Poniżej znajdzie 4 najbardziej ekscytujące funkcje, które ujawniono w zeszłym tygodniu.

1. Rozszerzone opcje dla Portfela Google

Portfel Google otrzymał w tym roku jedną z największych aktualizacji w historii Google I/O. Będzie obsługiwał jeszcze większą liczbę kart i innych ważnych dokumentów. Użytkownicy będą mogli przechowywać niezliczone artykuły cyfrowe, w tym identyfikatory kampusu, przepustki tranzytowe, kluczyki do samochodu, rejestry szczepień, legitymacje studenckie i karty pokładowe. Idąc w ślady firmy Apple, Google ogłosił również plany wprowadzenia cyfrowych praw jazy w Portfelu Google.

Przeczytaj także: Najważniejsze ogłoszenia podczas Google I/O 2022

Nowe interfejsy API Portfela Google pozwolą programistom zintegrować odpowiednie karty w swoich aplikacjach, w tym karty transportu publicznego (bilety miesięczne), podczas wyszukiwania wskazówek dojazdu w Mapach Google. Użytkownicy będą nawet mogli udostępniać karty cyfrowe bez użycia rąk za pośrednictwem komunikacji zbliżeniowej (NFC) lub kodu QR.

Nowe karty i funkcje Google Wallet
Nowe karty i funkcje Google Wallet

2. Zwiększone bezpieczeństwo RCS

Z ponad pół miliarda aktywnych użytkowników miesięcznie na smartfonach z Androidem, takich jak Pixel 6, usługi Rich Communication Services (RCS) pozostają szeroko stosowanym standardem przesyłania wiadomości. Dzięki obsłudze funkcji, które dobrze znają użytkownicy iMessage, w tym potwierdzeń odczytu, obrazów o wyższej jakości, wysyłania wiadomości przez Wi-Fi i innych, łatwo zrozumieć, dlaczego wiele systemów operacyjnych opartych na Androidzie już zdecydowało się na tę funkcję.

Prywatność wiadomości RCS (Android 13)

Jeszcze w tym roku Google rozszerzy usługę przesyłania wiadomości opartą na RCS – Google Messages, aby zintegrować szyfrowanie typu end-to-end w rozmowach grupowych. Obecnie w Wiadomościach Google szyfrowane są wyłącznie rozmowy z jednym adresatem.

3. Awaryjne SOS

Smartwatche z Androidem działające pod systemem systemem Wear OS 3, w tym nowe modele firm Fossil, Mobvoi i Montblanc, które pojawią się jeszcze w tym roku, będą dostarczane z funkcją Emergency SOS. Funkcja, która pozwala użytkownikom szybko skontaktować się ze służbami ratunkowymi i wyznaczonymi kontaktami z nadgarstka, może wydawać się znajoma każdemu, kto już posiadał zegarek Apple Watch Series 4 wydany w 2018 roku.

Podobnie jak w przypadku karty Medical ID pod systemami iOS i watchOS, użytkownicy korzystający z nowszej wersji Wear OS będą mogli udostępniać swoje informacje alarmowe bez odblokowywania urządzenia. Funkcja, która jest już wbudowana w Androida, o nazwie Emergency Location Services, pozwoli określić lokalizację użytkownika, gdy wezwie pomoc w nagłych wypadkach.

Emergency SOS pod systemem Android 13
Emergency SOS pod systemem Android 13

Te funkcje awaryjne prawdopodobnie trafią również do długo oczekiwanego zegarka Pixel Watch, który ma trafić do sprzedaży tej jesieni. Google zapomniało wspomnieć o najważniejszym: jak użytkownicy będą włączać tę funkcję w sytuacji awaryjnej?

4. Ostrzeżenia o trzęsieniach ziemi

Ostrzeżenia o wczesnym trzęsieniu ziemi to funkcja dostępna już w 25 krajach dla użytkowników Androida. Jeszcze w tym roku Google planuje włączyć obsługę tej funkcji w wielu lokalizacjach wysokiego ryzyka na całym świecie.

Early Earthquake Warnings pod systemem Android 13
Wczesne ostrzeganie przed trzęsieniem ziemi (Early Earthquake Warnings) pod systemem Android 13

Regiony, w których brakuje infrastruktury systemu wczesnego ostrzegania do wykrywania trzęsień ziemi, będą mogły odbierać nadchodzące powiadomienia o trzęsieniu ziemi, co umożliwi analiza wsadowa danych akcelerometru z telefonów z systemem Android.

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Keynote Google I/O 2022 | NotebookCheck