Poznaj „Idee, które zmieniły świat” w książce Jima Holta

„Idee, które zmieniły świat. Od Einsteina i Godla po Turinga i Dawkinsa” to błyskotliwa opowieść o ekscentrycznych geniuszach i ich matematycznych, fizycznych i filozoficznych teoriach.

Okładka książki „Idee, które zmieniły świat. Od Einsteina i Godla po Turinga i Dawkinsa” Jim Holt

Jim Holt, amerykański filozof i pisarz naukowy, w swojej książce zatytułowanej „Idee, które zmieniły świat. Od Einsteina i Godla po Turinga i Dawkinsa” udowadnia, że nawet o teorii względności czy teorii strun można pisać przystępnie i z poczuciem humoru. Opisuje najbardziej ekscytujące odkrycia naukowe ostatnich stuleci, takie jak mechanika kwantowa, teoria grup, teoria obliczalności Turinga i „problem decyzyjny”, liczby pierwsze i hipoteza dzeta Riemanna, teoria kategorii, topologia, fraktale, regresja statystyczna, teoria prawdy czy „krzywa dzwonowa”.

Obok tych niezwykłych osiągnięć intelektualnych autor prezentuje nieszablonowe szkice biograficzne ich twórców, zarówno tych sławnych, jak i nieco zapomnianych, którzy często wiedli dramatyczne i niepozbawione absurdów życie. I tak: twórca współczesnej statystyki, sir Francis Galton, był wiktoriańskim zarozumialcem, który przezył komiczne perypetie w afrykańskim buszu.

Najbardziej rewolucyjny matematyk ostatniego półwiecza, Alexander Grothendieck, zakończył burzliwy żywot w Pirenejach jako cierpiący na urojenia pustelnik, zaś Kurt Gödel, największy ze wszystkich współczesnych logików, zagłodził się na śmierć z powodu paranoicznego przekonania, że istnieje powszechny spisek mający na celu otrucie go…

Czy w ich metodach i nich samych było szaleństwo? Jim Holt przekonuje, że znacznie większe, niż mogłoby się wydawać!

O książce:

  • autor: Jim Holt
  • tytuł oryginalny: When Einstein Walked with Gödel
  • tytuł polski: Idee, które zmieniły świat. Od Einsteina i Godla po Turinga i Dawkinsa
  • tłumaczenie: Tomasz Lanczewski
  • liczba stron: 496
  • liczba ilustracji: 10
  • wydawnictwo: Copernicus Center Press
  • ISBN: 9788378864967

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: informacja wydawcy – Copernicus Center Press