Czy z danych ze Spotify da się przewidzieć zwycięzcę Eurowizji 2022?

Z danych Spotify wynika, że liczba streamów eurowizyjnych playlist wzrosła aż o 594% podczas Eurowizji 2021, a ich łączna liczba odtworzeń wyniosła prawie 27 mln minut.

Eurovision 2022 - Spotify playlist predictions

Gotowi na szaloną scenografię, skandaliczne stroje i chwytliwe popowe ballady? Eurowizja, największe wydarzenie w europejskim kalendarzu muzycznym jest już blisko – a jej popularność jest tak duża, jak nigdy dotąd. Z danych Spotify wynika, że liczba streamów eurowizyjnych playlist wzrosła aż o 594% podczas Eurowizji 2021, a ich łączna liczba odtworzeń wyniosła prawie 27 milionów minut. Polskę w tegorocznym konkursie reprezentuje znany z programu The Voice of Poland Krystian Ochman, którego debiutancki singiel osiągnął w 2021 roku aż 3 miliony odtworzeń na Spotify. 

Czy Włochom uda się wygrać po raz drugi?

Dane Spotify dokładnie wskazywały na zwycięstwo zespołu Måneskin w zeszłym roku, ponieważ ich piosenka ZITTI E BUONI była najczęściej streamowaną piosenką Eurowizji w okresie od marca 2021 do maja 2021. Z danych Spotify wynika, że Włochy mogą mieć szansę na kolejną wygraną. Piosenka Brividi w wykonaniu Mahmooda i BLANCO jest obecnie najczęściej streamowaną piosenką Eurowizji 2022, streamowaną pięć razy częściej niż druga na liście piosenka Hold Me Closer szwedzkiej wykonawczyni Cornelii Jakobs.

Z danych wygląda na to, że trzecie miejsce zajął holenderski wykonawca De Deipte z piosenką S10. W Polsce Brividi jest drugą najczęściej streamowaną piosenką Eurowizji 2022.Jeśli nie liczyć popularności piosenek, w krajach które reprezentują, to Brividi jest najczęściej odtwarzanym spośród utworów biorących udział w Eurowizji 2022 w 28 z 40 krajów uczestniczących w konkursie, co daje 70% ze wszystkich państw. Do tej pory konkurs ten dwa razy z rzędu wygrały tylko cztery inne kraje – Hiszpania, Luksemburg, Izrael i Irlandia.

Przeczytaj także: Jak zwycięzcy Fryderyków 2022 radzili sobie na Spotify?

Ochman dociera do milionów słuchaczy na Spotify

Polskę w 66. konkursie Eurowizji 2022 reprezentować będzie wokalista oraz kompozytor Krystian Jan Ochman o amerykańsko-polskich korzeniach. Jego piosenka River jest najczęściej granym utworem eurowizyjnym w Polsce. Młody artysta swój sukces i rozpoznawalność zawdzięcza wygranej w 11. edycji programu The Voice of Poland w 2020 roku.

Po finale Ochman wydał swój debiutancki singiel „Światłocienie”, do którego muzykę wyprodukował @atutowy. Utwór do tej pory uzyskał ponad 4 miliony odtworzeń. Na Spotify do końca marca 2022 r. jego debiutancki album „Ochman” do końca marca 2022 został odtworzony ponad 8,5 miliona razy.Już 12 maja Ochman zawalczy w półfinale konkursu z utworem „River”.

Od 20 lutego bieżącego roku liczba odtworzeń tej piosenki w Polsce wzrosła o 137%. W pierwszym dniu prób do Eurowizji 2022 roku, które odbywały się 30 kwietnia, utwór zanotował wzrost liczby streamów o kolejne 20% w porównaniu z poprzednim dniem. O awans powalczy z szesnastoma innymi artystami, m.in. z Finlandii, Izraela, Cypru, Rumunii, Belgii, Szwecji czy Australii. 

Wsparcie dla ukraińskich uczestników Eurowizji 2022 

Utwór „Stefania” zespołu KALUSH zdobywa fanów również w krajach biorących udział w Eurowizji. Po ponad 6 milionach odtworzeń, piosenka jest numerem 1 lub 2 w jednej czwartej krajów. Piosenka jest obecnie numerem 1 w Gruzji i Mołdawii oraz numerem 2 w Azerbejdżanie, Bułgarii, Czechach, na Litwie i w Polsce.

Beggin’ zespołu Måneskin tworzy historię, wchodząc do Spotify’s Billions Club

Zeszłoroczna Eurowizja zapoczątkowała późniejszą globalną popularność zwycięzcy Måneskina w 2021 roku. W rocznicę sukcesu zespołu na Eurowizji 2021, ich utwór Beggin trafił do Billions Club na Spotify. Swoją popularność zawdzięczają fanom na całym świecie. Ich pięć największych rynków (według słuchalności w serwisie Spotify) to Stany Zjednoczone, następnie Włochy, Brazylia, Niemcy i Meksyk.

Od czasu zwycięstwa na Eurowizji, włoski zespół rockowy odnotował ogromny wzrost – w okresie od stycznia do marca 2022 r. zanotował o 5400% więcej międzynarodowych streamów w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym.

W związku z Eurowizją 2022 fani mogą również korzystać z rozbudowanych i zróżnicowanych list odtwarzania na Spotify, które słuchacze będą mogli dostosować do swojego nastroju i okazji. Listy odtwarzania już dostępne na Spotify obejmują: Eurovision WinnersEurovision Party i Eurovision Ballads, zawierające piosenki z poprzednich lat, a także specjalne playlisty ułożone według dekad – Eurowizja z lat 20., 10., 00., 90., 80. Spotify wyróżniło również piosenki z lat 50., 60. i 70. w playliście Eurovision Gold, która celebruje bogate dziedzictwo muzyczne konkursu.

Najczęściej odtwarzane utwory z konkursu Eurowizji 2022 na świecie 

  1. BLANCO, Mahmood – Brividi
  2. Cornelia Jakobs – Hold Me Closer
  3. S10 – De Diepte
  4. Chanel – SloMo
  5. Subwoolfer – Give That Wolf A Banana

Najczęściej odtwarzane utwory z konkursu Eurowizji 2022 w Polsce 

  1. Ochman – River
  2. KALUSH – Stefania (Kalush Orchestra)
  3. BLANCO, Mahmood – Brividi
  4. LUM!X, PIA MARIA – Halo (feat. PIA MARIA)
  5. Cornelia Jakobs – Hold Me Closer

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: Spotify Polska