Serialu „Schody” nie sposób pominąć!

W inspirowanym prawdziwą historią miniserialu „Schody” Colin Firth skutecznie uchwycił stonowaną arogancję i wahania nastroju Michaela Petersona.

Miniserial „Schody” (HBO Max, 2022)

Wielu z nas widziało już 13-odcinkowy serial dokumentalny Schody (tyt. oryg. The Staircase) w serwisie Netflix, który śledzi skomplikowaną sprawę oskarżonego o morderstwo Michaela Petersona – pisarza z Północnej Karoliny oskarżonego o zabicie swojej żony Kathleen. Ta wersja Schodów była fundamentalnym dziełem współczesnej telewizji kryminalnej, zapewniając niezwykle intymny dostęp do oskarżonego i uwieczniający dzikie zwroty akcji. W 2013 roku zrodziła się kontynuacja i trzy dodatkowe części zamówione przez Netflixa w 2018 roku.

Nowy fabularyzowany miniserial Schody (tyt. oryg. The Staircase) to ośmioodcinkowa limitowana seria, której pierwsze trzy odcinki są teraz dostępne na HBO Max. Mogłoby się wydawać, że ten serial jest potencjalnie niepotrzebny. Jednak opowiadanie historii kryminalnych w formie scenariusza jest ostatnio bardzo modne i robiono to też w przeszłości – trudno wyobrazić sobie coś nowego w temacie, który był już eksplorowany przez wiele godzin w serialu dokumentalnym.

Przeczytaj także: Miniserial „Ucieczka z Dannemory” ze świetną kreacją Arquette

Ale miniserial Schody, w którym Colin Firth wciela się w Michaela i Toni Collette jako Kathleen, dodaje nową perspektywę i wymiar do dobrze znanej historii, jednocześnie tworząc doświadczenie, które różni się od filmów dokumentalnych. Tam, gdzie oryginał skupiał się na podróży Michaela i drobiazgowych manewrach prawnych w jego sprawie, ta wersja poszerza całą historię na tyle, aby mógł być zarówno dramatem kryminalnym, jak i dramatem rodzinnym. Nowe, fabularyzowane Schody pozwalają widzom zobaczyć Kathleen jako pełnoprawnego człowieka, który kiedyś żył bogatym, nie do końca satysfakcjonującym życiem, w przeciwieństwie do ofiary, której ciało staje się kolejnym dowodem w sądzie.

Showrunnerzy Maggie Cohn i Antonio Campos dodali ważny aspekt historii, którego oryginał, z oczywistych powodów, nie mógł przedstawić, obsadzając niektórych twórców dokumentu w roli bohaterów. Daje to tej serii okazję do zbadania, w jaki sposób prawdziwa zbrodnia sama kształtuje opinię, popychając sympatie widzów w tym czy innym kierunku.

Z pewnością Schody od HBO Max powracają do znanego materiału, czasami odtwarzając sceny z filmu dokumentalnego. Po raz kolejny, na przykład, Mike prowadzi ekipę filmową po swoim uroczym, przestronnym domu, aby prześledzić wydarzenia z 9 grudnia 2001 roku – tej nocy, kiedy Kathleen zmarła po tym, jak napiła się wina przy basenie z mężem, a następnie wróciła do środka. Michael twierdzi, że wrócił do domu mniej więcej pół godziny później i zastał swoją żonę leżącą na dole schodów. Ale ilość krwi na miejscu zdarzenia i rany na skórze głowy Kathleen sugerują między innymi, że jej mąż mógł bezpośrednio spowodować jej śmierć. Jedyne, czego nie można zaprzeczyć to fakt, że tylko Michael może wiedzieć co się stało, ale może nie być godny zaufania, oraz Kathleen, która nie jest już w stanie mówić za siebie.

Retrospekcje z wydarzeń sprzed 9 grudnia rzucają więcej światła na to, kim była Kathleen, prawdopodobnie z kilkoma przerysowaniami. Z serialu dowiadujemy się, że była dyrektorem w Nortel, stresującym się zwolnieniami w firmie, a także matką przyzwyczajoną do odgrywania głównej roli w opiece nad swoim rozszerzonym potomstwem. Ona i Michael mają razem pięcioro dzieci — Mike ma dwóch synów z poprzedniego małżeństwa, Claytona (Dane DeHaan) i Todda (Patrick Schwarzenegger), Kathleen ma córkę Caitlin (Olivia DeJonge) – a dwie córki, Margaret (Sophie Turner) i Martha (Odessa Young) adoptował Michael, po tym jak straciły biologicznych rodziców. Kathleen stara się być spoiwem między nimi, ale swoje troski leczy winem i tabletkami. Grana przez Collette, zawsze wydaje się lekko wstrząśnięta, ale także promieniuje prawdziwym ciepłem, które sprawia, że ​​oczywiste jest, dlaczego inni chcą być w jej obecności. Poczucie straty po jej śmierci rozbrzmiewa znacznie bardziej niż w filmie dokumentalnym.

Obejrzyj zwiastun serialu fabularnego Schody od HBO Max:

Ten serial poświęca więcej czasu na badaniu relacji między dziećmi Petersonów a dalszą rodziną, zwłaszcza siostrami Kathleen, Candace (Rosemarie DeWitt) i Lori (Maria Dizzia), które coraz bardziej przekonują się, że Michael zabrał m siostrę. Powoli, pod czymś, co na pierwszy rzut oka wygląda jak szczęśliwa, zżyta rodzina, serial ujawnia rozłamy, urazy i ukryte rany.

Nacisk na rozwój postaci, zwykle nie będący znakiem rozpoznawczym prawdziwej zbrodni, rozciąga się na każdą osobę dotkniętą tą sprawą, w tym adwokata Petersona – Davida Rudolfa, rolę odgrywaną autorytatywnie przez Michaela Stuhlbarga oraz prokuratorów Jima Hardina (Cullen Moss) i Fredę Black (Parker Posey). Żaden z bohaterów tej serii nie jest jednowymiarowy ani nie jest łatwo zredukowany do bohatera lub złoczyńcy.

Nie dotyczy to nikogo więcej niż Firtha, który podejmuje wyzwanie zostania Michaelem Petersonem, przyjmując jego rzeczowy i wzniosły sposób mówienia z wielką precyzją. Jak zauważono w oryginalnym serialu dokumentalnym, Michael jest otwarcie biseksualny i jest to tutaj badane z większą wrażliwością i szczegółami, co czyni jego orientację seksualną kolejnym elementem zawiłej układanki, w przeciwieństwie do sugestii, że jest zboczeńcem. Podczas gdy Firth skutecznie uchwycił wahania nastroju Michaela i przebłyski gniewu, nie do końca pasuje do dziwnych wibracji prawdziwego Petersona. Wciela się jednak całkowicie z dyskretną arogancją Petersona i brzmienie jego głosu.

Obejrzyj zwiastun serialu dokumentalnego Schody Netfliksa:

Aspekty proceduralne tej historii są nadal w pełni analizowane (dla tych, którzy się zastanawiają, pierwsze pięć odcinków dostarczonych krytykom sugeruje, że tak, teoria sowy zostanie omówiona), co czasami daje przerażające wrażenia wizualne. Okrutne zdjęcia z autopsji i dyskusje na temat rozprysków krwi mogą sprawić, że Schody będą trudnym przeżyciem dla przeczulonych i bardziej wrażliwych widzów. Ale nic w tej serii nie wydaje się zbędne. Campos i Cohn są ostatecznie najbardziej zainteresowani prawdą – tym, jak można nią manipulować i efektami domina, jakie te manipulacje mogą wpływać na członków rodziny przez lata. Czy zagadka Michaela Petersona lub ta sprawa zostanie rozwiązana na końcu serialu? Prawdopodobnie nie. Ale perspektywy i ścieżki narracyjne zbadane w tej limitowanej serii dowodzą, że historia Michaela i Kathleen Petersonów pozostaje fascynująca, bez względu na to, ile razy ją widziałeś lub o niej słyszałeś.

Miniserial fabularny Schody z 2022 roku dostępny jest w serwisie HBO Max:

Serial dokumentalny Schody dostępny jest w serwisie Netflix:

➔ Obserwuj nas w Google News, aby być na bieżąco!

źródło: HBO Max | Netflix | Vulture (Jen Chaney)